تندباد ۱۳۰ کیلومتری در راه اردبیل

    •••••  یکشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۶ — ۱۵:۲۳ کد مطلب : 134637/a   

به گزارش تحلیل ایران به نقل از ایرنا، هواشناسی اردبیل روز یکشنبه در اخطاریه ای اعلام کرد که وزش بادهای شدید جنوبی (باد گرم) شهرستان های مشگین شهر، گرمی، اردبیل، سرعین، نیر و نمین را در روزهای یکشنبه و دوشنبه در برخواهد گرفت و سرعت آن ظهر دوشنبه به حداکثر یعنی 108و گاهی تا 130 کیلومتر بر ساعت نیز خواهد رسید.


وزش تندباد از جانب جنوب غرب که سبب افزایش قابل ملاحظه دمای هوا در اردبیل شده و با گرد و غبار شدید همراه است علاوه بر ایجاد اختلال در تردد، سبب شکسته شدن شاخه های درختان، آنتن های تلویزیون، شیشه های برخی منازل و مغازه ها در حواشی شهرها و از جا کنده شدن تابلوهای و بیلبوردهای شهری شده است.شاهدان از شدت توفان در شهرستان مشگین شهر و شهر سیاحتی سرعین خبر می دهند که به گفته آنان سبب بروز خساراتی در منطقه شده؛ ایستگاه هواشناسی سرعین سرعت وزش باد در این منطقه را در زمان کنونی 89 کیلومتر بر ساعت ثبت کرده است.


انتظار می رود که روند افزایش سرعت وزش باد تا عصر فردا (دوشنبه) ادامه یابد و در روزهای سه شنبه و چهارشنبه به خاطر تغییرات فشار در سطح زمین به تناوب باد جنوب غرب و شمال شرق خواهد وزید که گاهی بطور نسبی شدید خواهد بود. مسعود امامی یگانه مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل نیز به ایرنا گفت: استحکام وسایل پشت بام ،بالکن ها ،تقویت گلخانه های استان، کنترل و بازدید بادشکن اطراف مزارع، حفاظت از کندوهای زنبور عسل، حفاظت از تجهیزات آبیاری، حفاظت از تاسیسات عمومی شهر و کنترل و استحکام تابلوهای بزرگ شهر از مواردی است که باید احتیاط لازم برای جلوگیری از خسارت های احتمالی از سوی شهروندان استان رعایت شود.


مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل از شهروندان خواست از توقف در راه های خطرناک، توقف در مسیر ساختمان ها و دیوارهای نیمه کاره و فرسوده، درختان کهنسال و رودخانه ها در هنگام وزش باد خودداری کنند. امامی همچنین از رانندگان خواست هنگام وزش باد با احتیاط رانندگی کنند. وی گفت: به تمام دستگاههای اجرایی از جمله شهرداری ها توصیه شده آمادگی لازم را در صورت بروز هرگونه حوادث ناشی از تند باد داشته باشند . او بیان کرد: به شرکت توزیع نیروی برق و جهاد کشاورزی اعلام شده تا در ارتباط با جلوگیری از قطعی برق و حفاظت از تجهیزات آبیاری و گلخانه ها اقدام لازم را انجام دهند.


الگوی کنونی یک ناوه فعال را نشان می دهد که انتظار می رود از ظهر پنجشنبه پیش رو استان اردبیل را زیر تاثیر قرار داده و تا اوایل هفته آینده سبب بارش باران در مناطق کم ارتفاع و برف در بلندی های بالای 1500 متر شود. اردبیل به خاطر موقعیت جغرافیایی از هوای بسیار متغیر برخوردار است و وزش گرمباد شدید از جانب جنوب غرب در اکثر روزهای نیمه دوم سال در قسمت مرکزی این استان اتفاق می افتد. این استان جز 10 استان کشور در زمینه فراوانی وقوع حوادث طبیعی به شمار می رود و هر از گاهی بروز حادثه هایی مانند زمین لرزه ، رانش زمین ، سیل ، خشکسالی ، صاعقه ، طوفان ، سرمازدگی ، برف سنگین ، سرما و یخبندان شدید خسارت ها و تلفات های زیادی بر جای می گذارد.