فاجعه ای که ترامپ رقم می زند

تحلیل ایران
    •••••  جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶ — ۱۸:۰۹ کد مطلب : 136654/a   

به گزارش تحلیل ایران، با هر معیاری که بسنجیم امریکا با انتقال سفارت خود از تل آویو به بیت المقدس، همان طور که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا از قبل وعده آن را داده بود، فاجعه ای جدید در منطقه عربی ایجاد کرده است. برای این که این نخستین اقدام برای این که بیت المقدس پایتخت اسرائیل شود، خواهد بود. این تصمیم که ترامپ تلاش می کند ظرف هفته های آینده به مرحله اجرا در آورد، احساسات تنش زا را تشدید خواهد کرد و به لحاظ کلی، باعث نگرانی شدید منطقه عربی خواهد شد.

 

امریکایی ها نمی دانند که این کار چه عواقب وخیمی به دنبال خواهد داشت و این عواقب نه تنها متوجه اسرائیل بلکه متوجه خود امریکا نیز خواهد شد. همچنین هر کسی را که از این تصمیم حمایت کند یا آن را تایید کند را مورد تهدید قرار خواهد داد، به ویژه کشورهای غربی.فکر نمی کنم هیچ کشور عربی بتواند آن چه ترامپ دعوت به انجام آن را کرد بپذیرد. پیش از این کشورهای عربی تمامی چنین ایده ها و اندیشه هایی را رد کرده بودند. اندیشه هایی که مخالف همه میثاق ها و قوانین بین المللی هستند. مصر موضع مخالف خود را با چنین کارهایی به مناسبت های مختلف اعلام کرده است. سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر از دو روز پیش با تماس هایی که با رکس تیلرسون، همتای امریکایی خود داشته، مخالفت خود را بیان کرده است.

 

مخالفت مشابهی را نیز چند روز پیش وزارت امور خارجه عربستان سعودی بیان کرد و با صدور بیانیه ای تاکید کرد که تصمیمی که دولت امریکا برای به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل اتخاذ کرده است، می تواند عواقب بسیار خطرناکی در بر داشته باشد. در بیانیه وزارت امور خارجه آن چه در نشریه امریکایی نیویورک تایمز منتشر شد و آمده بود که شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان انتقال سفارت امریکا در اسرائیل به بیت المقدس را تایید می کند، تکذیب کرد. این اظهارات را هیچ منطق و عقل عربی قبول نمی کند. عقل عربی نمی پذیرد که اندیشه های امریکایی صهیونیستی قدس را صهیونیستی کند و هویت اصلی اش را از آن بگیرد. چگونه یک مسئول عرب مسلمان می پذیرد که بیت المقدس عربی که سنبل جهان عرب محسوب می شود، عربی نباشد و فاقد هویت عربی شود؟ما به هیچ وجه تلاش رسانه های امریکایی و غربی برای پخش فتنه و آشوبی جدید در منطقه عربی را نمی پذیریم و اجازه نمی دهیم که طرح جنایتکارانه خود را در منطقه عربی پیش ببرند.