شریعتمداری توان اصلاح صندوق‌های بازنشستگی را دارد

    •••••  شنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۷ — ۱۱:۳۲ کد مطلب : 142090/a   

نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز در جلسه فوق‌العاده‌ای به صحن می‌روند تا سرنوشت 4 وزیر پیشنهادی را مشخص کنند.

در این بین وزارت تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی حدود 3 ماه است که با سرپرست اداره می‌شود و با توجه به اینکه این وزارتخانه با معیشت بخش بزرگی از جامعه ارتباط دارد،‌ لازم است هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود.

با توجه به اهمیت این وزارتخانه حسن روحانی،‌ رئیس جمهوری اسلامی ایران،‌ یکی از افراد باسابقه را برای رفتن به این وزارتخانه انتخاب کرده است تا علاوه بر آنکه شرایط جاری را دراین وزارتخانه مدیریت کند،‌ وضعیت صندوق‌های بازنشستگی را نیز سامان بخشد. زیرا به عقیده اغلب کارشناسان در این حوزه، صندوق‌های بازنشستگی وضعیت مطلوبی ندارند و از آنجا که بخش بزرگی از شرکت‌های تولیدی کشور زیرمجموعه این صندوق‌ها به شمار می‌آید، ‌اصلاح وضعیت آنها می‌تواند به اصلاح نظام اقتصادی بیانجامد.

با توجه به این مهم‌، محمد شریعتمداری به عنوان گزینه پیشنهادی برای وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی به مجلس معرفی شده است تا با تکیه بر تجربه در مقام وزیر بازرگانی و وزیر صنعت، معدن و تجارت صندوق‌های بازنشستگی را سر و سامان دهد.

**صندوق‌های بازنشستگی با رویکرد سیاسی اداره می‌شد

به گفته نماینده مجلس شورای اسلامی،‌ اولویت اول شریعتمداری پس از گرفتن رای اعتماد از مجلس به عنوان وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی باید سر و سامان دادن به صندوق‌های بازنشستگی و شرکت‌های زیرمجموعه آنها باشد. زیرا متاسفانه شرکت‌های زیرمجموعه صندوق‌ها گاه با رویکرد سیاسی اداره شده‌اند و برخی افرادی که به عنوان عضو هیات مدیره وارد این شرکت‌ها شده‌اند،‌ از رانت استفاده کرده اند و این موضوع باید حل شود.

جلال میرزایی عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایرناپلاس با بیان اینکه بخش عمده اقتصاد ایران را همین شرکت‌ها تشکیل می‌دهند،‌ گفت: اگر این مشکل حل نشود دوباره با بحران روبرو خواهیم شد. بنابراین اگر می‌خواهیم پیشرفت کرده و در این حوزه گام‌هایی به جلو برداریم، باید این مشکلات حل شود و آقای شریعتمداری توانایی این را دارد تا شرایط را اصلاح کند.

میرزایی با اشاره به اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،‌ تنها وزارتخانه‌ای کارگری نیست،‌ گفت: بخش عمده این وزارتخانه صنعتی و تولیدی است.

**هدایت واحدهای تولیدی با تکیه بر توان و تجربه

وی ادامه داد: ‌این موضوع از آن جهت مهم است که صندوق‌های بازنشستگی مانند شستا و زیرمجموعه‌های صندوق بازنشستگی کشوری هر کدام واحدهای تولیدی متعددی دارند و آقای شریعتمداری به عنوان گزینه معرفی شده به مجلس برای تصدی این وزارتخانه، تجربه و توان کافی را در این زمینه دارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی‌ با اشاره به اینکه مجلس و نمایندگان نباید ضعف‌هایی که در وزارت صنایع وجود داشته را به حساب شریعتمداری بگذارند، ‌افزود: بخش عمده مشکلات پیش آمده در حوزه صنعت، به شرایط کلی کشور در ماه‌های اخیر و نوسانات ارزی باز می‌گردد.

وی تاکید کرد: ‌اگر این تصور برای نمایندگان اصلاح شود،‌ آقای شریعتمداری برای گرفتن رای اعتماد از مجلس مشکلی نخواهد داشت.

**انتخاب شریعتمداری برای اصلاح صندوق‌های بازنشستگی

مهرداد لاهوتی،‌ فراکسیون تعاون و گردشگری مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با ایرناپلاس،‌ با تاکید بر اینکه در حال حاضر صندوق‌های بازنشستگی وضعیت مناسبی ندارند،‌ انتخاب محمد شریعتمداری به عنوان وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی را موثر دانست.

وی ادامه داد: ایشان در بین 4 وزیری که به مجلس معرفی شده سابقه طولانی‌تری دارد و به ویژه سابقه وی در وزارت بازرگانی می‌تواند در بحث رفاه کمک کننده باشد.

لاهوتی با اشاره به اینکه بحث رفاه و تعاون به معیشت و مردم باز می‌گردد، ‌افزود: وی می‌تواند با تجربه‌ای که در وزارت صنعت دارد شرکت‌های شستا را سامان دهد، همچنین تجربه شریعتمداری در وزارت بازرگانی در حوزه معیشت راهگشا خواهد بود.