روحانی: "امنیت منطقه" امنیت ماست/ دست دوستی به‌سوی همه دراز میکنیم

    •••••  یکشنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۷ — ۱۶:۳۰ کد مطلب : 142739/a   

به گزارش تحلیل ایران به نقل از تسنیم  ، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در دیدار کارگزاران و مسئولان نظام، سفرای کشورهای اسلامی و میهمانان سی و دومین کنفرانس وحدت اسلامی با حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب به‌مناسبت میلاد باسعادت پیامبر اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ق)؛ ضمن تبریک این روز به مسلمانان جهان، ملت ایران و رهبر انقلاب گفت: میلادی که در سحرگاه امروز مکه به‌وقوع پیوست آخرین تابش نور تابان نبوت بر بشریت بود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه پیامبر اسلام(ص) به‌عنوان شخصیتی قدم در جهان گذاشت که تنها در دوران حیات او خداوند با بشر سخن گفته و با پایان عمر مبارک آن حضرت این راه آسمانی به‌روی مردم بسته شد، افزود: اگرچه هدایت‌های الهی، دایمی بوده و سیره پیامبر(ص) برای همگان راهنماست و امامان، عالمان و فرهیختگان راه هدایت را به مردم نشان داده و خواهند داد، اما پیامبر(ص) بالاترین شخصیتی بود که با فقدان او، آفتاب رسالت هم برای همیشه ختم شد.

روحانی با تأکید بر اینکه پیامبر اسلام(ص) آورنده دین، اخلاق، قانون و تمدنی نو بود، اظهار داشت: پیامبر(ص) در مکه به‌خاطر آنکه فرصتی دیگر در آن شرایط برایش نبود، بیشتر به دعوت پرداخت، اما در مدینه علاوه بر دعوت مردم به اسلام، حکومت اسلامی را پایه‌گذاری کرد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مدینة النبی تنها یک شهر نبود، بلکه الگوی جامعه اسلامی به‌شمار می‌رفت و می‌رود، چرا که این مدینه در برابر دوران جاهلیت بود که در آن خشونت، خونریزی و عدم توجه به حرمت، اموال و خون مردم رواج داشت.

وی با بیان اینکه در مدینة النبی، قانون حکمفرما بود، افزود: اگرچه پیامبر(ص) جایگاه و محبوبیتی داشت که می‌توانست حتی بدون قانون هم حکومت کند، اما هرگز این کار را نکرد و سرتاسر مدینه قانون وجود داشت که در آن میان اصحاب، مسلمانان و شخص پیامبر با دیگر مردم تفاوتی نبود.

رئیس جمهور با ابراز اینکه پیامبر(ص) می‌فرمود که همه باید از خدا اطاعت کنند و هیچ‌گاه خود را خدایگان، فرزند خدا و ظل الله نمی‌دانست، بلکه خود را عبد الله و رسول الله می‌دانست، گفت: پیامبر(ص) همواره در برابر همه انسان‌ها تواضع می‌کرد و کمتر کسی در گفتن سلام بر او سبقت می‌گرفت.

روحانی ادامه داد: پیامبر(ص) حق بزرگی بر کودکان، نوجوانان و زنان دارد. هیچ کس در آن دوران به کودکان و نوجوانان توجهی نمی‌کرد و زنان به‌عنوان کنیزانی بودند که باید، خانه را برای استراحت مردم آماده می‌کردند، اما این پیامبر(ص) بود که کودکان، نوجوانان و زنان را مورد احترام قرار داد.

رئیس جمهور با یادآوری اینکه پیامبر(ص) حتی در بیعت نیز با زنان جامعه اسلامی بیعت داشت و این به‌معنای آن بود که او برای زنان هم حق نظر و رأی قائل بود، گفت: این همان حقی است که تا یک قرن پیش در اروپا آن را برای زنان قائل نبودند و پیامبر(ص) حق بزرگ تاریخی بر زنان عالم دارد.

وی با اشاره به اینکه مدینه پیامبر(ص) یک تمدن کامل در برابر توحش جاهلیت و مدنیتی بی‌نظیر در برابر ظلم و جور بود، اضافه کرد: در مدینه دین پیامبر(ص) برای همه آسان و ورود به آن راحت بود و هرکس می‌خواست به دین ورود کند، احتیاجی به عدم سوء پیشینه و گزینش و بررسی سوابق گذشته نداشت و تنها با گفتن شهادتین وارد جرگه مسلمانان می‌شد.

رئیس جمهور ادامه داد: حتی اگر کسی ایمان نداشت، گرویدن به اسلام برای ورود به جامعه اسلامی کافی بود تا از حقوق مسلمانان برخوردار شود.

روحانی خاطرنشان کرد: ایمان مرحله بالای اسلام است. اما دین پیامبر(ص) دین ایمان نیست، بلکه به نام اسلام و همان تسلیم شدن در برابر حق و سلم و صلح است. پیامبر اسلام(ص) همواره در برابر همگان با صلح و سلم برخورد می‌کرد و در برابر ستمگر می‌ایستاد و هرگز با تکفیر و تحریم میانه‌ای نداشت.

روحانی تصریح کرد: این در حالی است که همواره او را با تکفیر و تحریم آزار دادند؛ در ابتدا او را تکفیر کردند که به دین آباء خود پشت کرده و پس از آن پیامبر(ص) و یاران او را در تحریم و در حصر اقتصادی قرار دادند. اما او سالها این حصر را تحمل کرد و خم به ابرو نیاورد.

رئیس جمهور با بیان اینکه قرآن مداوم پیامبر(ص) را به صبر در برابر کلمات خشن سفارش کرده است، گفت: امروز بعد از گذشت قرن‌ها باز هم تحریم و تکفیر کنار هم قرار گرفته است و عده‌ای تحت شعار تکفیر، جامعه و منطقه را ناامن و به نام اسلام و دین خدا، جان، راحتی، امنیت، ناموس و آثار تمدنی را از ملت‌ها گرفته‌اند.

روحانی ادامه داد: امروز عده‌ای خودپسند که سخنان آنها هیچ خریداری ندارد و هیچ کس استدلال آنها را نمی‌پذیرد، از راه تحریم وارد شده‌اند تا ملتی بزرگ را تحت فشار قرار دهند و با تحریم، زندگی را بر مردم آزاده و شجاع این سرزمین تنگ کنند.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه "راه ما در برابر این نژادپرستان مسیحی، یهودی و نژادپرستان منطقه روشن است"، گفت: امروز افراطیونی به نام مسیحی، یهودی و مسلمان، خود را در این منطقه پیدا کرده‌اند و با تفکرات نژادپرستانه رژیمی جعلی را روی کار آورده و روزانه مردم فلسطین را قتل‌عام و مردم مظلوم یمن را زیر بمباران قرار می‌دهند و سؤال اینجاست که؛ اینها چگونه یکدیگر را پیدا کرده و چطور گاوچران‌ها به شترسوارها رسیده‌اند؟

روحانی با تصریح به اینکه "دشمنان ملت ایران تنها از ما یک چیز می‌خواهند و هرگز سخن‌شان موضوع هسته‌ای و برجام نیست"، گفت: آنها می‌خواهند هر کاری در منطقه انجام می‌دهند، ما چشمانمان را به‌روی آن ببندیم و می‌گویند "اگر به عراق و افغانستان ظلم کردیم و در سوریه و شمال آفریقا ناامنی ایجاد کردیم، شما نبینید و ساکت باشید".

رئیس جمهور ادامه داد: آنها می‌خواهند که اگر تکفیری‌ها را در منطقه مسلط کردند ما به‌دنبال حمایت از مظلومان نبوده و راه سال پیش خود را پیش بگیریم.

وی اظهار داشت: ملت ایران تابع مولود سحرگاه امروز مکه است و از تهدید قدرت‌ها و تکفیر و ظلم هراسی ندارد.

رئیس جمهور تأکید کرد: راه ما مشخص است؛ ما همسایگان را در منطقه برادر و امنیت منطقه را در راستای امنیت خود می‌دانیم و دست دوستی به‌سمت همه مسلمانان دراز می‌کنیم.

روحانی اظهار داشت: خواست جمهوری اسلامی ایران اتحاد، وحدت، رحمت و حکمت است و دست یافتن به این ارزش‌ها، تنها زیر چتر پیامبر اسلام(ص) برای همگان دست‌یافتنی خواهد بود.