در پس روابط به ظاهردوستانه «نایف و محمد سلمان» چه می‌گذرد

    •••••  یکشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۴ — ۰۸:۱۷ کد مطلب : 14427/a   

خبرگزاری رویترز با اشاره به اختلافات عمیق بین ولیعهد و جانشین ولیعهد سعودی گزارش داد که این دو در دستگاه حکومت سعودی نفوذ بی سابقه ای به دست آورده اند.

به گزارش تحلیل ایران ، خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی از اختلاف گسترده و البته پنهانی بین محمد بن نایف ولیعهد عربستان و محمد بن سلمان جانشین ولیعهد خبر داد.
بر اساس این گزارش، محمد بن نایف ولیعهد سعودی و محمد بن سلمان جانشین ولیعهد زمام امور کشوری که بزرگترین صادر کننده نفت جهان به شمار می آید، در دست خواهند گرفت آن هم در حالی که این کشور با ناآرامی های منطقه ای و کاهش فراوان قیمت نفت روبه رو است.
رویترز به روابط به ظاهر محترمانه و دوستانه بن نایف و بن سلمان به دیده تردید نگریسته و اعلام کرد: بن نایف در روند سیاسی عربستان نفوذ زیادی داشته و در این کشور صاحب احترام فروانی است در حالی که امیر کوچکتر هرچند تجربه کمتری دارد اما فرزند دوردانه و عزیز پادشاه است.
در این گزارش همچنین آمده است، کسانی که در جریان مسائل پشت پرده عربستان قرار دارند، تاکید کردند که روابط این دو حساس و محرمانه است و برخی اخبار نیز حاکی از اختلافات پنهانی بین این دو است.
تنش عمیق در روابط بن نایف و بن سلمان
با وجود تقسیم روشن و واضح مسئولیت بین بن نایف و بن سلمان و تفاوت سنی و با وجود اینکه بن نایف فرزند ندارد و همین امر موجب کاهش رقابت بین این دو می شود، اما بر اساس گزارش مزبور چند نکته وجود دارد که بر اختلافات آنان صحه می گذارد.
بنابر گزارش رویترز، برکناری سعد الجبری معاون بن نایف از سوی ملک سلمان در هفته گذشته بیانگر تنش گسترده روابط بن نایف و بن سلمان است.
عملکرد ملک سلمان، تمام پیش بینی ها را تغییر داد
این گزارش یادآور شده است که ملک سلمان از زمانی که به تخت پادشاهی تکیه زد، پیش بینی ها در مورد چگونگی اداره امور کشور را کاملا زیر و رو کرد زیرا به عمد ولیعهد و جانشین او را تغییر داده و به اقدم نظامی علیه یمن دست زد و علاوه بر این راهبرد نفتی را در پیش گرفت که موجب کاهش قیمت آن شد.
علاوه بر این محمد بن نایف و بن سلمان در عربستان ابزار قدرت را به طور کامل در دست داشته و بیشتر اعضای خاندان حاکم کنار گذاشته شده اند.
بر اساس این گزارش، معمولا تنش بین خاندان حاکم از جمله مسائلی است که کاملا محرمانه باقی می ماند.


منبع : تسنیم