آمریکا سد راه اتحاد رسمی اوپک و روسیه

    •••••  جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ — ۱۶:۱۵ کد مطلب : 145538/a   

به گزارش تحلیل ایران به نقل از راشاتودی، اوپک و روسیه قصد دارند اتحادی رسمی تشکیل دهند که مدیریت قطعی بازار نفت را امکان پذیر سازد .
ائتلاف اوپک و غیر اوپک باعث دو دوره کاهش تولید از اوایل 2017 شده است. این قراردادها اقدامات موقتی بودند برای از بین بردن عرضه اضافی نفت در بازار .
ولی چرا این شراکت رسمی نمیشود؟ این مذاکرات در جریان هستند. این اولین بار نیست که درباره شراکت اوپک و غیر اوپک شنیده ایم . سال گذشته هر دو طرف به رهبری عربستان و روسیه در مورد این اتحاد مذاکره کردند ولی در نهایت عقب کشیدند .
ایده یک اتحاد رسمی اوپک و غیر اوپک یک منطق واضح دارد. اتحاد اوپک و غیر اوپک با هم بیش از 40 درصد عرضه نفت جهان را کنترل می‌کند . با هماهنگی بیشتر فعالیت‌هایشان می‌توانند سطح تولید را برای رسیدن به تعادل در بازار نفت یا حفظ قیمت مناسب کم و زیاد کنند .
به علاوه ، ایده یک اتحاد رسمی در تحکیم روابط استراتژیک بین روسیه و عربستان پیش بینی شده است. هر دوی این کشورها طی چند سال گذشته به هم نزدیک‌تر شده‌اند. عربستان پس از افزایش شک و تردید ها نسبت به آمریکا پس از خروج این کشور از معاهده برجام، ترجیح می‌دهد به یک قدرت جهانی دیگر نزدیک شود .
روسیه می خواهد از آمریکا دور شود و موقعیتش را در خاورمیانه مستحکم تر سازد. روابط رو به رشد دیگری هم بین این دو کشور و خارج از بخش نفت وجود دارد .
ولی مدیریت بازار نفت اصلی‌ترین هدف این قرارداد رسمی است که اگر انجام شودپایانی خواهد بود برای تغییرات دو سال گذشته . اوپک که دهه هاست تعیین کننده بازار نفت است، دارد جای خود را به یک نهاد جدید می دهد .
ریاض و مسکو قبلا اوپک را تبدیل به محلی اصلی برای سیاست‌گذاری نفت کرده اند. بنابراین رسمی کردن اتحادی که مدت هاست تبدیل به نهاد تصمیم گیرنده در مورد نفت شده منطقی به نظر می‌رسد .مشکل اینجاست. موانعی که مذاکرات سال گذشته را متوقف کرد هنوز هم وجود دارند. روسیه بر خلاف عربستان چندین شرکت نفتی دارد که مخالف مهار تولید هستند. همچنین بیشتر تولیدکنندگان اوپک به جز عربستان مخالف این پیشنهاد هستند چون می تواند باعث اتحاد سلطه‌گرانه ریاض و مسکو شود .
یک مانع دیگر هم برای ایجاد اتحاد رسمی اوپک و غیر اوپک وجود دارد و آن هم ناسازگاری با اوپک در واشنگتن است. کنگره آمریکا تهدید کرده قوانین ضد تراست وضع می‌کند که به وزارت دادگستری امکان اقدام علیه کشورهای عضو اوپک را به خاطر در دست گرفتن بازار نفت می‌دهد. قانون موسوم به «نوپک» در گذشته مطرح شد ولی کنار گذاشته شد، چون چندین رئیس‌جمهور از هر دو حزب سیاسی آمریکا مخالف آن بودند و دلیلشان هم ترس از آسیب دیدن اتحاد عربستان و آمریکا بود .
قانون نوپک اخیرا مورد توجه قرار گرفته چون ترامپ کمی غیر قابل پیش بینی تر است و از عربستان به خاطر افزایش قیمت نفت انتقاد می‌کند. قتل جمال خاشقچی هم باعث تسریع قانون نوپک شده است .
حالا با به قدرت رسیدن دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان ،تصویب این لایحه راحت‌تر شده است .
اتحاد اوپک و غیر اوپک در اواخر سال گذشته بر هم خورد چون دو طرف از اقدامات تنبیهی وزارت دادگستری آمریکا می‌ترسیدند. قانون نوپک احتمالا در سال جاری تصویب می شود .
عربستان و روسیه قصد دارند شراکت اوپک و غیر اوپک را رسمی کنند ولی واشنگتن می‌تواند این طرح را برهم بزند