«خلیلزاد»: آمریکا برای برقراری صلح با طالبان مذاکره می‌کند

    •••••  شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ — ۱۲:۵۶ کد مطلب : 145541/a   

به گزارش تحلیل ایران ، «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در روند صلح افغانستان اظهار داشت که در مذاکرات با طالبان برای آمریکا صلح در اولویت قرار دارد نه خروج از افغانستان.

وی افزود: اگر با طالبان به توافق برسیم و آمریکا مطمئن شود که  افغانستان بار دیگر به پناهگاه امن تروریست‌ها تبدیل نخواهد شد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان نیز انجام خواهد شد.

خلیلزاد تصریح کرد، آمریکا به وعده‌‌های طالبان اعتبار ندارد و درباره اینکه افغانستان دوباره به پناهگاه امن تروریست‌ها تبدیل نخواهد شد از طالبان ضمانت می‌خواهد.

وی افزود: حتی اگر درباره خروج نیروهای آمریکایی و مبارزه با تروریسم در مذاکره با طالبان پیشرفت کنیم بدون موافقت درباره سایر مسائل نمی‌توان به یک توافق صلح در افغانستان دست یافت.

نماینده ویژه آمریکا خاطرنشان کرد که افغان‌ها باید درباره نظام سیاسی آینده این کشور به توافق رسیده و جنگ بین افغان‌ها پایان یابد.

وی تصریح کرد، اگر قرار است با طالبان به توافق برسیم بهتر است این توافق پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان صورت گیرد.

خلیلزاد اظهار داشت: ترجیح می‌دهیم قبل از ماه جولای به توافق صلح برسیم تا زمینه مشارکت طالبان در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان فراهم شود.

وی افزود: حتی اگر با طالبان به توافق نرسیم باز هم آمریکا از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور حمایت خواهد کرد.

این در حالی است که پیش از این برخی از رسانه‌ها از توافقات نسبی آمریکا و طالبان درباره خروج احتمالی نیروهای خارجی از افغانستان خبر داده بودند.

حتی دو طرف تیم های فنی مشترکی را برای بررسی چگونگی خروج نیروهای خارجی از افغانستان تشکیل داده بودند تا نتایج بررسی شان را در دور بعدی مذاکرات آمریکا با طالبان ارائه دهند.

اما ظاهر موضع آمریکا در قبال مذاکرات صلح تغییر کرده است زیرا ترامپ نیز که پیش از این بارها به لزوم خروج از افغانستان تاکید کرده بود اخیرا اظهارات ضدو نقیضی را درباره خروج از افغانستان عنوان کرده است.

رئیس جمهور آمریکا اخیرا در اظهاراتی بر تمایل خود بر کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان تاکید کرده است اما گفته که با این حال شماری از نیروهای اطلاعاتی آمریکا برای نظارت بر وضعیت افغانستان در این کشور حضور خواهند داشت.