دلایل استعفاء چاگ هیگل وزیردفاع سابق آمریکا

تحلیل ایران
    •••••  شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰ کد مطلب : 146/a   

چاگ هیگل دو سال پیش هنگام شروع دور دوم ریاست جمهوری باراک اوباما با اینکه جمهوری خواهان و لابی صهیونیستی با انتخاب وی مخالف و ناراضی بودند ، به مسند وزارت دفاع آمریکا تکیه زد .
این مقام عالی پنتاگون روز دوشنبه سوم آذرماه ۱۳۹۳ (۲۴ نوامبر ۲۰۱۴ ) مجبور به استعفاء از سمت خود شد .
هیگل ۶۸ ساله یکی از افسران کهنه کار آمریکایی طی جنگ ویتنام که روزگاری جمهوری خواه بوده ، با این استعفاء مورد هدف دوربین خبرنگاران قرار می گیرد که علت استعفاء وی چه بوده است .
اکثر روزنامه ها و خبرگزاری ها علت استعفاء چاگ هیگل را به ناکامی های آمریکا در مبارزه با داعش می داند . هیگل در محافل خصوصی با دوستان و همکارانش علت استعفاء را خستگی اش از راهبرد آمریکا در عراق و سوریه و تاثیر کم وی در فرایند تصمیم گیریها ابراز کرده است .
به نظر هیگل برای مبارزه با داعش در سوریه ، آمریکا باید با دولت بشار اسد هماهنگی و همکاری کند در صورتیکه اوباما پیش از این گفته بود که برای سرکوب داعش در سوریه نیازی به همکاری و هماهنگی با بشاراسد ندارد.
علاوه بر آن هیگل ماموریت داشت نیروهای ارتش آمریکا را از مناطق جنگی عراق و افغانستان به عقب بیاورد و جنگ را کوچک کند ، اما دولت باراک اوباما و بعضی از فرماندهان ارتش نظر دیگری داشتند و آنان به قصد مبارزه با داعش به گسترده کردن جنگ ها و لشگر کشی به خاورمیانه نظر داشتند.
با این حال هیگل نقش خود را در کابینه از دست داده بود وبا فشارهای کاخ سفید ، چاره ای جزء کناره گیری نداشت .
نتیجه اینکه چاگ هیگل قربانی سیاستهای غلط کاخ سفید در قبال خاورمیانه و فشارهای لابی صهیونیستی شده بود و استعفاء وی در واقع پاسخی بود به ناکامی های آمریکا در مبارزه با داعش در خاورمیانه بوده است .
نویسنده : احسان ایوبی پژوهشگر مسائل سیاسی