رویترز: عربستان نتوانست افت تولید نفت ایران را جبران کند

    •••••  جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ — ۱۰:۴۸ کد مطلب : 147692/a   

به گزارش تحلیل ایران ، نتایج تحقیق رویترز نشان می دهد عربستان در ماه می تولید نفت خود را افزایش داده، اما این افزایش به اندازه ای نبوده که بتواند افت عرضه نفت ایران را جبران کند.

نتایج این بررسی نشان می دهد که 14 کشور عضو اوپک در ماه می مجموعا 30.17 میلیون بشکه نفت تولید کرده اند که این رقم 60 هزار بشکه در روز کمتر از ماه آوریل و پایین ترین رقم تولید ماهانه این سازمان از سال 2015 تاکنون است.

این گزارش همچنین حاکی است، با وجود اینکه عربستان تحت فشار دولت ترامپ و با هدف پایین آوردن قیمت ها تولید خود را بالا برده است، اما این کشور همچنان به سقف تولید تعیین شده بر اساس توافق کاهش تولید پایبند باقی مانده است.

یک منبع صنعتی که میزان تولید اوپک را رصد می کند گفت: «ما شاهد کاهش تولید نفت اوپک در ماه می به پایین ترین رقم چند سال گذشته بوده ایم... در ماه جاری کشورهای زیادی تولید خود را افزایش نداده اند، و بسیاری از کشورها نیز کاهش عرضه داشته اند.»

یکی از اعضای هیئت های نمایندگی کشورهای عضو اوپک گفت، اکثر کشورها با وجود اینکه تمایل دارند تولید خود را در بازار آسیا بالا ببرند، اما در ماه می تولید خود را پایین نگه داشته اند. وی افزود: «تولید کنندگان ممکن است مقصد صادراتی نفت خود را تغییر دهند، اما به طور کلی افزایش تولیدی در کار نبوده است.»

تولید کنندگان عضو اوپک و متحدان این سازمان قرار است در ماه ژوئن برای تصمیم گیری در مورد سیاست تولید آینده خود تشکیل جلسه دهند.

در ماه می، 11 تولید کننده عضو اوپک 96 درصد از کاهش تولید های وعده داده شده خود را محقق کردند در حالی که این رقم در ماه آوریل 132 درصد بود. علت کاهش پایبندی اوپک به مفاد توافق، افزایش تولید عربستان، عراق و آنگولا بوده است. بیشترین افت تولید در این ماه مربوط به ایران بود که تولید خود را 400 هزار بشکه در روز کاهش داد.