سود کشاورزان کرمانشاهی در جیب دلالان در سایه نبود صنایع تبدیلی

    •••••  ﺳﻪشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۸ — ۰۹:۴۷ کد مطلب : 148590/a   

تحلیل ایران به نقل از فارس،یکی از بخش‌های مهم صنایع تبدیلی‌، بحث واحدهای نگهداری محصولات کشاورزی است به شکلی اگر واحدهای نگهداری و سردخانه‌های مجهز و کامل برای نگهداری محصولات کشاورزی در استان وجود داشته باشد، کشاورزان ما می‌توانند محصولات خود را در طول سال و به مرور به بازار عرضه کرده و از سود بیشتری برخوردار شوند.

استان کرمانشاه به علت همجواری با کشور عراق از فرصت خوبی برای صادرات محصولات کشاورزی خود برخوردار است اما با توجه نبود بسته‌بندی مناسب و همچنین عدم فرآوری محصولات کشاورزی، صادرات محصولات کشاورزی به کشور عراق همواره با مشکل مواجه است در صورتی می‌توان با فرآوری و بسته‌بندی کامل محصولات کشاورزی علاوه بر کسب سود بیشتر زمینه اشتغال در استان را نیز فراهم کرد.

مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، اظهار داشت: در بحث خام‌فروشی تولیدات کشاورزی، بخش بسیار زیادی از ارزش افزوده تولیدات به جیب دلال‌ها وارد می‌شود در حالی که با توسعه صنایع تبدیلی از این مساله جلوگیری شده و این سود وارد چرخه فرآوری و ایجاد ارزش افزوده کالا می‌شود.

سعید کریمی ادامه داد: به عنوان مثال در بخش تولید زیتون در استان کرمانشاه، زیتون استان کرمانشاه با قیمت حدود 3 هزار تومان به بازار عرضه می‌شود و دلال ها معمولا این زیتون را خریداری کرده و به صنایع تبدیلی و واحدهای فرآوری شهرستان های مطرحی چون رودبار انتقال می‌دهند و پس از فرآوری آن را به قیمت بیش از 15 هزار تومان به بازار عرضه می‌کنند در حالی که با ایجاد واحد‌های صنایع تبدیلی و فرآوری این سود در استان کرمانشاه باقی‌مانده و صرف ایجاد اشتغال در استان می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت گسترش این بخش از کشاورزی در استان، یادآور شد: متاسفانه در استان کرمانشاه علاقه  تمایل زیادی برای ایجاد واحد‌های فرآوری و صنایع تبدیلی کشاورزی وجود ندارد، در حالی که در صورت ایجاد و گسترش واحدهای صنایع تبدیلی در استان شاهد ایجاد ارزش افزوده و اشتغال خواهیم بود.

این مسؤول در پاسخ به این سئوال که بزرگترین مشکلات و موانع موجود در بحث ورود سرمایه‌گذاران ایجاد صنایع تبدیلی در استان چیست؟، گفت: عدم وجود علاقه و تمایل و اصرار بر خام‌فروشی یکی از مشکلات بزرگ این حوزه است، چرا که کشاورزان ما سال‌ها به صورت سنتی بر روی زمین خود کار کرده و هیچ علاقه‌ای به فرآوری محصولات خود ندارند، ایجاد علاقه در این کشاورزان توسط رسانه با آگاهی‌رسانی در خصوص سود و اشتغال و سایر مزایایی این مساله امکان‌پذیر است.

کریمی ادامه داد: عدم آگاهی و نبود علم کافی یکی دیگر از دغدغه‌های سرمایه‌گذاران بحث صنایع تبدیلی در استان است که مدیریت صنایع تبدیلی با ایجاد یک اتاق فکر و مشاوره درخصوص صنایع تبدیلی شرایط مشورت و آگاهی‌رسانی به علاقه‌مندان قبل از هر اقدامی را ایجاد کرده است.

وی در خصوص نحو فعالیت این اتاق مشاوره، گفت: علاقمندان به ورود به موضوع صنایع تبدیلی لیستی از یک‌هزار و 400 عنوان فعالیت موجود در صنایع تبدیلی را دریافت می‌کنند و با انتخاب حدود 10 عنوان فعالیتی متوجه شده‌اند در آن موفق‌تر هستند به در اتاق فکر حاضر شده و به ارزیابی سود، بازار و شرایط هر یک از آن‌ها خواهند پرداخت و با مشورت کارشناسان مربوطه در این قسمت به یک جمع‌بندی در خصوص انتخاب یک واحد صنایع تبدیلی کارا و موفق خواهند رسید.

این کارشناس صنایع تبدیلی در خصوص سایر موانع ورود به عرصه صنایع تبدیلی نیز، خاطرنشان کرد: بحث خرید تجهیزات یکی دیگر از مشکلات و موانع ورود به این موضوع است که این مساله نیز با اعطای تسهیلات از طرف نهادهای مربوط قابل برطرف کردن است.

کریمی در پایان، خاطرنشان کرد: اگر کشاورزان و سرمایه‌گذاران در استان کرمانشاه متوجه شوند که با ورود به صنایع تبدیلی به راحتی می‌توانند به سود بالاتری در قالب ارزش افزوده محصول خود دست یافته و زمینه اشتغال چندین نفر را فراهم کنند، به‌راحتی می‌توانند گام موثری در رونق تولید و ایجاد اشتغال در استان کرمانشاه بردارند