خداحافظ عزت رسانه ای کرمانشاه و سلام با جگیران

محمد حقیقی راد
    •••••  شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ — ۱۳:۴۲ کد مطلب : 152501/a   

از مهمترین رسالت های رسانه در جوامع امروزی، نگاه بی طرفانه، بدون جهت و نفع شخصی به مسائل مطرح روز، صراحت گفتار به شیوه های صحیح و دوری از هوچی گری های منتهی به امیال شخصی و پرهیز از نشر اکاذیب، حرکات سبک و غیر حرفه ای می باشد اما چندی است که افرادی تحت عنوان اصحاب رسانه در کرمانشاه وارد این پیشه ی مقدس شده اند که بیشتر افکار جامعه را بسوی شخصیت زورگیر سریال شب های برره که نامش کیوان است با اصطلاح همیشگی اش که می گفت «پول زور وده»می اندازند

متاسفانه اگر سیری در وضعیت کنونی فضای رسانه ای استان داشته باشیم، متوجه وجود عده ای باج گیر خواهیم شد که حزب باد بوده و هیچگونه اصالت فکری و منش حرفه ای ندارند.

رسانه ای که منبع درآمد خود را اخاذی از مسئولین و سازمانها تعریف کرده است جایگاه اصحاب رسانه را در برابر مردم و مسئولین لگد کوب کرده و جنایتی نابخشودنی را مرتکب می شوند و با تهدید و ارعاب کارهای رسانه ای خود را نه برای حق خواهی بلکه برای دزدی سرمایه های رسانه ای و دست و پا کردن نامی بزرگ برای خود هستند تا  گمنامی خود را با باج گیری به فراموش خانه دنیا بسپارند .

 علاوه بر آن به نقل از یکی از خبرنگاران متعهد و صادق کرمانشاهی که می گفت برخی از افراد که ادعای مدیریت روابط عمومی ادارات در گذشته و رسانه را دارند با فشار برخی از نمایندگان به رسانه های استان تحمیل شده اند و طی تماس با خبرنگاران رسانه های رسمی از آنان می‌خواهند که جهت ادامه فعالیت خبری به نزد وی و رسانه اش مراجعه کنند که اگر قبول نکنند وارد بازی حاشیه سازی و شایعه پراکنی برای این خبرنگاران می شوند و در بعضی مواقع با تهدید آنها همراه است

استان کرمانشاه از لحاظ تعداد رسانه از بیشترین آمار برخوردار است و این نشان از درک بالای مردم کرمانشاه در حوزه فرهنگ و جامعه و ارزش بالای قلم و جایگاه آن در گذشته های دور در این سرزمین می باشد.

رسانه در جهت اطلاع رسانی صحیح و افزایش امید در جامعه باید قدم بردارد، مساله ای که متاسفانه امروزه به علت وجود عده ای دلال و عاشقان ثروت و شهرت کم رنگ شده است.

صاحب قلمی که نان شب خود را از نشر اخبار کذب و جریانسازی دروغین علیه سازمان، شخص یا شرکت های مختلف به دست می آورد، به درد فرهنگ و مطبوعات این سرزمین اصیل و پر آوازه نمی خورد ،کرمانشاهی که از ایام دور، مهد فرهنگ و تمدن بوده، متاسفانه امروزه گریبان گیر مشکلاتی در این حوزه می باشد که دست مایه وجود برخی سودجو و به ظاهر صاحب رسانه است.

اخلاق رسانه ای آن را ایجاب می کند که رسانه در مسیر ثابت فکری و صحیح قدم بردارد نه آنکه با تغییر هر دولت یا مسئولی، مسیر اطلاع رسانی و تحلیلی آن نیز تغییر یابد و صرفا به دنبال سود و منفعت شخصی باشد.

اخیرا نیز شاهد آن هستیم  که سعی در جریانسازی های دروغین در باب سازمان ها و معاونت های این مجموعه بزرگ استان را دارند تا از فرصت استفاده کنند و باج گیری های خود را به نحو احسن انجام دهند و افرادی را که در ایام گذشته از باج دادن به آنها خودداری کرده اند را مورد هجوم خبری قرار دهند.

حال اینکه همان صاحبان قلم به کذب نویسی و بنگاه داری رسانه ای شهرت دارند و درکی از شعور رسانه ای و خبری ندارند و مردم نیز شاهد این مهم هستند که گاه و بی گاه دست به خودزنی هم می زنند، یا اقدام به نشر عذرخواهی های متعددی می کنند که در ادامه شکایت های گسترده اشخاص از آنها به دلیل نشر اکاذیب و سعی در اخاذی اتفاق افتاده است و جایگاه رسانه را لگد مال می کنند.

به یغما بردن آبروی اصحاب رسانه بدست عده ای فحاش، باج گیر، فرصت طلب و غیر حرفه ای باعث می شود که نگاه مردم به رسانه ها تغییر کند و صاحبان قلمی هم که در راستای پیشرفت این مرز و بوم در تلاشند نیز ناامید شوند.

امیدواریم فضای رسانه ای استان در آینده مانع وجود چنین دلالان و طردشدگان مطبوعاتی در این حوزه باشند تا فعالیت اصحاب رسانه در بستری پاک و به دور از چنین مسائلی ادامه یابد