سالهاست که "هاریسون" در حال سوختن است؟!

محمد حقیقی راد
    •••••  یکشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۸ — ۰۹:۱۲ کد مطلب : 152594/a   

به گزارش تحلیل ایران مانشاه،انتشار ویدیویی از آتش زدن کتاب "هاریسون" (اصلی ترین منبع طب نوین) توسط یکی از روحانیون مدعی طب اسلامی، واکنش گسترده منتقدان را در پی داشته است‌. اگرچه بنده معتقدم که نباید فرصتی برای توجه به این رفتار ها داد و وی هم بر اساس اعتقاد خود یکی از کتب پزشکی نوین را آتش زده و اصلا کار خاصی انجام نداده است، منتهی برایم نوع وا اسفا سرودن ها و وا ایرانا سرودن های برخی از افراد جالب بود که دقیقا مثل یک فرقه ی خشک مذهبی که کتاب مقدسشان را آتش زده باشند فریاد سر دادند؟!

من معتقدم فضای پزشکی امروز به شدت انحصارگرا و نسبت به هر نوع اعتراضی به شدت پرخاشگر و کم تحمل است واین پزشکی شدیدا درگیر مسائلی است که اصل درد کشور نیست، نزاع های گوناگون و متعدد و ممتدی مثل دعواها برای تسلط بر حوزه ی پوست و لیزر و ترک اعتیاد و حجامت و جراحی زیبایی و ... که هر روز در رسانه بازتاب می یابد، اصلا درد ایران و ایرانی نیست و دعوا بر سر پول و منافع صنفی است و بس که تمامی هم ندارد.
البته؛ اینها تازه نوک کوه یخ مصائب پزشکی امروز "ایران" است که گویی بعد از مغلوبه کردن پرستاران و پیراپزشکان و ماماها و تحدید منافع آنها که از کارانه تا پارکینگ و مزایای وام و استخدام و تصمیم گیری و رخ داده است، حالا دعوا در بین خودشان و تقسیم منافع رخ می دهد، شما فقط کافیست بروید مطالعه کنید که با وجود ایست قلبی ها و انصراف ها و هزاران مشکلی که پزشکان دوره دستیاری دارند، اما کسانی که هم صنف خودشان هستند و در پست های مدیریتی هستند تا کنون حاضر نشدند حتی در حد بیمه اجتماعی برای آنها گامی بردارند یا حداقل درصد اندکی از کارکرد این دستیاران را به حساب آنها بریزند؟! من به جد معتقدم که پزشکی امروز آنقدر که از داخل دشمن دارد، هرگز از بیرون دشمن ندارد؟! برخی تیفیوسی های صنفی پزشکی امروز دقیقا مثل متحجرین مذهبی فکر می کنند، اصلا باورشان نمی شود که عصر انحصارات گذشته است و مفاهیمی چون پزشک خانواده و نظام ارجاع و منع خودارجاعی و منع تعارض منافع و حذف پزشکان از عرصه ی مدیریت (در صورت تمایل به طبابت) و منع فعالیت همزمان فعالیت در بخش خصوصی و دولتی و شفافیت درآمد و ...‌ وارد کشور شده و اصلا دیگر مقاومت معنایی ندارد؟! بنده دیر نمی بینم که به پزشکان اجازه ی حضور در رای گیری های مجلس به هنگام بررسی موضوعات مرتبط با صنف پزشکی را ندهند و.... اما خوب این واقعیات را چه بپذیرند دوستان و چه نپذیرند در حال جا افتادن است و اولین وزیر غیر پزشک هم بر تارک وزارت نشسته است‌.
حالا این پزشکی را مقایسه کنید با پزشکی دوره دکتر قریب، برخی افراد گمان می کنند، دکتر قریب از فرانسه با هواپیمای اختصاصی آمدند و فرش قرمز برایشان پهن کردند و .... مردم خیل خیل بر دور ایشان حلقه زدند و ... فوج فوج مدیران دولتی و مجلس و ... برای ایشان زانو زدند و ... تا طب نوین مستقر شود؟!
خیر دکتر قریب خون دل خورد تا طب نوین را به مردم شناساند.
قبلا هم عرض کردم که روزگار دکتر قریب روزگاری بسیار سخت و پر از باورهای تخیلی و خرافاتی و بعضا ادعیه نویسی های مجهول و .... بوده، آن بزرگ مرد و پزشکان راستین آن عصر توانستند با تلاش و کوشش و اثبات طب نوین، آن‌را گسترش داده و بساط جعل کاران را جمع کنند، اما اگر امروز برخی از فعالان صنفی جامعه ی محترم پزشکی نگران شیوع خرافه هستند باید بروند به خودشان و آسیب های پزشکی امروز ایران (نه جهان، زیرا معتقدم سیستم پزشکی امروز ایران برای خودش یک چیز عجیبی شده که اصلا شباهتی به پزشکی دنیا ندارد) فکر کنند و عجالتا عرض می کنم و خالصانه عرض می کنم که باور بفرمایند که اکنون باید انتخاب کنند که یا همچنان بنشینند و به دشنام دادن به خبرنگاران و منتقدان ادامه بدهند و با توجیه اندک بودن تخلفات پزشکی و چشم پوشی بر پزشکان پورسانت بگیر، ویزیت های یک دقیقه ای، پشت به بیمار کردن و راه رفتن، ارجاع بیماران به پاراکلینیک های خاص، تجویز بی رویه آنتی بیوتیک و سرم تراپی و اکوی قلبی و آنژیوگرافی های بی مورد و .. منتظر ظهور دوباره ی رگ زن ها و ...‌باشند و میراث قریب از بین برود یا اینکه تن به یک اصلاحات اساسی بدهند، بنده بارها عرض کردم سر در زیر برف فرو بردن است و دست کم فرض کردن شعور مخاطب و از سر بی سوادی مطلق در تحلیل است که برخی تیفوسی های صنفی پزشکی گمان می کنند رونق بازار طب خرافه با نمایش ۳۰ ثانیه ای اظهارات فلان آدم در سیما صورت گرفته، بسیاری از چالش ها هیچ ارتباطی به نظام بیمه ای و ... هم ندارد، جهت گیری ها و سیر رفتاری پزشکی امروز ما بسیار نگران کننده است و در کشور ما هاریسون سال هاست که در حال سوختن است، آنهم نه توسط تبریزیان بلکه توسط خود پزشکان از فرقه های زیرمیزیان، خامه گیران، پورسانت بگیران، بی سوادان و...