پیشنهاد برای صادرات تولیدات بیو تکنولوژی

تحلیل ایران
    •••••  دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰ کد مطلب : 156/a   

استحضار دارید که حیات یک ملت مرهون تلاش ، کار و سازندگی است. در کشور ما ایران، به دلایل متعدد که تشریح آن در این مقال نمی گنجد ادامه حیات بستگی به کار، تلاش و سازندگی دارد. مطالعات نشان می دهد کشورهای نو ظهور که از نظر اقتصادی به پیشرفت هایی نائل شده اند یک برنامه مدون را پیش گرفته و در طول 20 تا 30 سال به عرصه های جدید و قدرت های اقتصادی تبدیل شده اند. برخی از این تمهیدات عبارت اند از:

1-    پایین نگاه داشتن ارزش پول ملی در قیاس با ارزهای قدرتمند جهان اول. نتیجه چنین تمهیدی ابتدا کاهش رفاه عمومی است زیرا که خرید کالاهای لوکس تولید شده در جهان اول را برای عموم مردم ناممکن یا خیلی سخت می کند اما در طرف مقابل سبب افزایش تولید ملی منبعث از تفکر و تجزیه و تحلیل منطقی عوامل تولید می گردد. در این خصوص ده ها بلکه صدها صفحه از تجارب اقتصادهای نو ظهور مثل هند و چین می توان نوشت.

2-    به صورت موازی ترغیب مردم به مصرف محصولات تولید شده توسط تولید کنندگان ملی. این عمل هم از جنبه های تبلیغی و هم از جنبه های اجرائی برای مثال اعمال تعرفه بر کالاهای خارجی ممکن است و این تجربه در کشورهای نو ظهور اقتصادی کاملا موفق بوده به شرط آنکه به منظور جلوگیری از کمبود کالا بصورت موازی سرمایه گذاری مناسب در تولید کالا و خدمات فراهم گردد.در خصوص مزایا و معایب این تمهید می توان ده ها صفحه مطلب نوشت.

3-    سرمایه گذاری در موضوع تولید و خدمات به عنوان تنهاترین و مهمترین موتور محرک اقتصادی علی الخصوص در حوزه های مزیت های نسبی کشورها است .

برای مثال به عمق سرمایه گذاری کشورهایی مثل ترکیه و هند برای جذب توریست می توان اشاره کرد.

بدیهی است که ده ها فاکتور دیگر را می توان در این راستا نام برد و به تحلیل آن پرداخت، اما هدف از نگارش این مقاله صرفا تحلیل یک تمهید است که هم اکنون در راستای ارتقاء تولید ملی در کشور ما ایران قابل پیگیری می باشد.

 و اما تمهید پیشنهادی :

در مورخ 12/12/75 قانونی در مجلس سوم شورای اسلامی به تصویب رسیده که موسوم به "قانون حداکثر استفاده از توان فنی، مهندسی ، تولیدی ، صنعتی و اجرائی کشور می باشد.این قانون در تاریخ 11/5/91 بار دیگر با اصلاحاتی با عنوان قانون " حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آن ها در امر صادرات " در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است . این قانون در مورخه 6/4/91 از طریق رئیس جمهور وقت به کلیه دستگاه ها ابلاغ شده است.

انجمن تولیدکنندگان و صادر کنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران به منظورساماندهی کلیه امور مربوط به تولید و صادرات محصولات بيوتكنولوژي پزشكي، ايجاد هماهنگي ، وحدت رويه و انسجام در بين فعالين عرصه مذكور، افزايش سطح قدرت چانه زني اين صنف در بازارهاي داخلی و خارجی و در مواجهه با سازمان هاي داخلي، ارتقاء سطح كيفي محصولات تولیدی، مديريت مدني و صنفي در امر تولید و جلوگيري از افزايش كاذب قيمت ها و حفظ توازن و نظم و فراهم كردن امكان بهره برداري بيشتر از سرمايه گذاري براي تولید صحيح كالاي مورد بحث، استفاده و انتقال تجربيات علمي و عملي دست اندركاران و روزآمد نمودن آن  براي نيل به اهداف قانوني، حمایت از بهبود فضای کسب و کار و پاسخ گویی به مشکلات و نارسائیها در چارچوب قوانین موضوعه کشور و دفاع از منافع مشروع اعضاء تشکیل گردیده است.

در راستای ارتقاء تولید ملی در کشور پیشنهاد انجمن تولیدکنندگان و صادر کنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران آن است که :

1-    عملکرد قانون از 1375 لغایت 1391 مورد ارزیابی قرار گیرد.

2-     عملکرد قانون از 1391 لغایت 1393 مورد ارزیابی قرار گیرد.

3-    گزارش های عملکرد قانون در دو مقطع زمانی به مجلس محترم شورای اسلامی ارائه گردد و دلایل عدم توفیق ، عدم اجرا ی قانون توسط دستگاه های اجرایی و ... تحلیل و ارائه گردد.

همانطور که استحضار دارید بیش از 75% اقتصاد ایران دولتی است و از بودجه های دولت برای تامین نیازهای خود بهره می گیرد. بر اساس قانون فوق به صورت اختصار در کلیه موارد که قرار است "طرحی" انجام شود از مجموعه ای از فعالیت های هدفدار مثل مهندسی،طراحی پایه ،طراحی مفهومی، تفصیلی،پژوهشی، خرید ماسین آلات ، تجهیزات، لوازم ،پیمانکاری عملیات ،عمرانی ، اجرائی،آزمایشی، راه اندازی ،توسعه، بهبود ، افزایش ظرفیت و بهره برداری را شامل می شود مشمول قانون فوق می گردد.

بر اساس قانون مذکور وزارت صنعت ،معدن و تجارت موظف است هر شش ماه یکبار فهرست کالاها ،تجهیزات، لوازم و فراورده های ساخت داخل و ظرفیت تولید آن ها را استخراج کرده و در اختیار دستگاه های اجرائی ذی ربط قرار دهد و کلیه دستگاه های استفاده کننده از بودجه عمومی موظف هستند حداقل 51% از کل نیاز های خود را در قالب قانون مذکور از منابع داخلی تهیه کنند و در صورتی که به هر دلیل بخواهند از منابع خارجی استفاده کننده بالاترین مسئول دستگاه ملزم به کسب مجوز از وزارت صنعت ، معدن و تجارت می باشد و این امر فقط در صورتی ممکن است که توان داخلی تولید کالا و خدمات مورد درخواست مجور نداشته باشد.

انجمن تولیدکنندگان و صادر کنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران خواستار اجرای صحیح و اصولی،کامل و جامع اجرا این قاون است. در صورت اجرای این قانون طولی نمی کشد که زمینه برای گردش 100 هزار میلیارد تومان در داخل اقتصاد ایران فراهم شود.کافی است سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و عوامل ذیحسابی به عنوان بازوی نظارتی قوه محترم قضائی، مجلس محترم و دولت محترم بر بخشنامه فوق تاکید و متخلفان را تحت پیگرد قرار دهد و یا اسناد دولتی بدون پشتوانه قانون مذکور را واخواهی کنند.

در اندک زمانی کلیه نهاد های دولتی کشور در قالب قانون مذکور فعال شده و احترام به ساخت و ارائه نیازهای 75% اقتصاد ملی که دولتی است مشغول خواهند شد.نحوه اجرای طرح به شرح زیر پیشنهاد می شود :

1-    طرح قانون در جلسه شورای معاونان وزارت صنعت،معدن و تجارت و اخذ مصوبه به منظور اجرای دقیق وجدی قانون.

2-    ایجاد دفتر نظارت و پایش قانون "حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیاز کشور" زیر نظر مستقیم وزیر محترم و انجام تبلیغات رسانه ای در خصوص جدی بودن دولت در اجرای آن.

3-    برگزاری جلسات توجیهی با وزرای مرتبط و تشکیل جلسات منظم با معاونان پشتیبانی وزارتخانه ها به منظور توجیه در خصوص نحوه اجرای قانون

4-    هماهنگی با سازمان ها و نهاد های نظارتی (سازمان بازرسی کل کشور،دیوان محاسبات، ذیحسابی کل کشور ...) و تدوین آیین نامه های نظارتی و ابلاغ آن به دستگاه ها ی ذی ربط به صورتی که واخواهی اسناد هزینه کرد در صورتی که کالای مشابه داخل وجود داشته باشد.

5-    برگزاری جلسات منظم با گمرکات ج.ا.ایران به منظور بازنگری در تعرفه گمرکی به صورت مداوم به ترتیبی که افزایش یا کاهش تعرفه در هر مورد به سرعت قابل تصمیم گیری و اجرا باشد.

6-     برگزاری جلسات با انجمن های تخصصی تولیدی به منظور احصاء تولیدها و خدمات قابل ارائه و بررسی راهکارهای ارتقاء آن

7-    ارائه گزارش سالانه از نحوه اجرای قانون و پیشنهاد در خصوص تغییر یا اصلاح آن پس از یک سال.  

انجمن تولیدکنندگان و صادر کنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران آمادگی خود را برای هر گونه حمایت که لازم بدانید اعلام می دارد.

 دکتر جواد رسایی

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادر کنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران