چشم جای ماوس را می گیرد؟

تحلیل ایران
    •••••  دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰ کد مطلب : 157/a   

چندین سال است که تکنولوژی ردیابی چشم Tobii در حال توسعه می‌باشد، اما احتمالا در آینده ای نه چندان دور کاربران شانس امتحان این تکنولوژی را خواهند یافت. با توجه به همکاری این کمپانی با مجموعه SteelSeries، این ردیاب چشم تا اواخر همین سال به طور خاص برای گیمرها به بازار عرضه خواهد شد، اما همچنان پرسش عمده‌ای وجود دارد که این تکنولوژی برای بازی‌های ویدئویی چه موهبتی را به ارمغان خواهد آورد. خوشبختانه مدیرعامل کمپانی Tobii، آقای هنریک اسکیلسون در نمایشگاه CES جزئیاتی از این محصول خود را شرح داد و خبرنگار سایت Gizmag تجربیات خود را از کار با این تکنولوژی منتشر کرده است که در ادامه به آن می‌پردازیم.
تمرین در ویندوز 8

طبق اظهارات خبرنگار گیزمگ، در اولین تجربه کار با ردیاب چشم، آقای اسکیلسون او را پشت یک لپ تاپ نمونه اولیه حاوی این تکنولوژی نشاند، این تکنولوژی همانند یک کیت توسعه درست در زیر مانیتور کامپیوتر با نوعی چسب متصل بود. قبل از استفاده از آن، نیاز به اجرای یک فرایند سی ثانیه ای کالیبراسیون بود که شامل پیگیری یک موقعیت راحت و دنباله‌روی از دایره کوچک سفیدرنگ با مردمک چشم در طول حرکت در صفحه مشکی بود. پس از آن، سیستم به کاربر اجازه نمایش را در صورت استفاده از عینک و یا لنز می‌دهد و سپس مشخصات این کاربر را ذخیره می‌نماید. بنابر اظهارات اسکیلسون، به احتمال زیاد این فرایند را برای هر نفر فقط باید یک بار استفاده کرد تا مشخصات وی ضبط شود.

 جهت حصول اطمینان از صحت کالیبراسیون، وی صفحه شروع ویندوز 8 را بر روی لپ تاپ آورد و خبرنگار گیزمگ را دعوت به چرخاندن سریع چشم بر روی کاشی‌های مختلف نمود. با هر بار نگاه کردن این خبرنگار به آن‌ها، هر کاشی هایلایت می‌شد. سپس فشردن یک کلید معین از قبل تنظیم شده بر روی کیبورد موجب باز شدن آنچه که در حال نگاه شدن بود، می‌شد و این عمل درست همانند دکمه یک ماوس اجرا می‌شود، به این معنی که می‌توان کل صفحه نمایش را تنها با یک انگشت کنترل نمود.ردیاب چشم

در کمال تعجب این ردیاب چشم کاملا دقیق عمل می‌کند و جهت تطابق با حرکات سریع چشم، دارای سرعت کافی می‌باشد. از آنجایی که کاربر عملا اقدامات یک ماوس را به استثنای مکان‌نمای روی صفحه نمایش تقلید می‌کند، آیتم‌های انتخاب شده بر روی صفحه نمایش به وی حسی کاملا طبیعی می‌بخشد. از موانع عمده در استفاده از این تکنولوژی می‌توان مقاومت کاربر را در تلاش‌های اولیه، در برابر اصرار برای گرفتن ماوس و صفحه کلید از روی عادت دانست.

به منظور ایجاد اندکی سرگرمی، خبرنگار گیزمگ به باز کردن برنامه ماشین حساب پرداخت و شروع به امتحان معادله‌های مختلف جهت سنجش سرعت خود کرد. وی به این نتیجه رسید که استفاده از ردیاب چشم اگر نگوییم سریع‌تر، به همان سرعت ماوس معمولی می‌باشد. او این تجربه کوتاه را شگفت انگیز توصیف می‌نماید و می‌گوید برای لحظه‌ای اینطور به نظر می‌رسد که کامپیوتر در حال خواندن ذهن شماست. به جای ورود دستی معادلات، بیشتر این گونه است که کامپیوتر آن‌ها را برای شما به محض فکر کردن بدان ها وارد می‌نماید.

به عنوان نمایش بیشتری از دقت و صحت ردیاب چشم، اسکیلسون با باز کردن برنامه نقشه جهت نشان دادن تمام ایالات متحده امریکا آن را کوچک نمود و خبرنگار گیزمگ را دعوت به اشاره به زادگاه خود کرد. بنابراین وی به یک منطقه کلی نگاه کرده و کلید تعیین شده را دوبار فشرد، سپس زادگاه این خبرنگار بر روی صفحه نمایش زوم شد. با چندین بار دیگر فشردن کلید، درنهایت شهرستان محل تولد، شهر و سپس بلاک به همراه خانه وی نمایش داده شد. همچنین در اسناد PDF نیز کاربران قادر به اسکرول کردن با نگه داشتن کلید مذکور و نگاه به بالا و پایین خواهند بود.

اساسا در ویندوز 8، ردیاب چشم منجر به طیف گسترده ای از اقدامات اولیه با استفاده از تنها چند دکمه و چشمان کاربر می‌شود. این تکنولوژی در اجرای وظایف ساده فوق العاده جالب توجه عمل می‌نماید، اما عملیات پیچیده‌تر مانند کلیک و درگ همچنان نیازمند ماوس هستند. اسکیلسون ادعای استفاده از تکنولوژی ردیاب چشم را در بسیاری از کارهای روزانه خود دارد و البته می‌توان دلیل این کار وی را درک کرد.

گردآورنده : مهندس IT امیرحسین مداحی