نقش برجسته سردار شهید تهرانی‌مقدم در اقتدار موشکی ایرا‌ن

    •••••  دوشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۴ — ۰۶:۵۴ کد مطلب : 16153/a   

مجموعه مستند «خط مقدم» با موضوع مروری بر تاریخچه اقتدار موشکی جمهوری اسلامی ایران با محوریت نقش سردار شهید حسن تهرانی مقدم در این زمینه از شبکه یک پخش می‌شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، در مستند 6قسمتی «خط مقدم» که از ‌یکشنبه‌شب ساعت 20 و 10 دقیقه از شبکه یک سیما پخش می‌شود، روند رو به رشد صنعت موشکی جمهوری اسلامی ایران به تصویر کشیده می‌شود.

در اولین قسمت این مستند شرایط دفاعی ایران در اوایل انقلاب، دفاع مقدس، شروع جنگ شهرها توسط صدام و پاسخگویی ایران بررسی می‌شود.

قسمت دوم به چگونگی تهیه موشک از لیبی، آموزش نیروهای سپاه در سوریه و شلیک اولین موشک در جهت پاسخگویی به عراق اختصاص دارد.

قسمت سوم مقابله به مثل موشکی ایران در جنگ شهرها تا توقف جنگ شهرها در مقطع اول را بررسی می‌کند، تجاوز صدام به حریم شهرهای ایران و آغاز تحقیق و توسعه در صنایع موشکی در بحبوحه جنگ از دیگر موضوعات قسمت سوم مجموعه مستند خط مقدم است.

قسمت چهارم کارشکنی نیروهای لیبیایی و امتناع آنها از آموزش موشکی نیروهای سپاه جهت پاسخگویی به شرایط صدام و روایت 17 روز سخت و نفسگیر برای نیروهای موشکی سپاه در اوج جنگ شهرها را بیان می‌کند.

قسمت پنجم نیز درباره مقطع ششم جنگ شهرها، موشک‌باران تهران و پاسخگویی نیروهای موشکی سپاه است و قسمت ششم و آخر هم افزایش توانمندی موشکی جمهوری اسلامی ایران و نگاهی به قدرت موشکی امروزی ایران و صنایع بومی موشکی را به تصویر می‌کشد.

در این مستند افرادی همچون سردار شهید حسن مقدم، سردار رحیم صفوی، محسن رضایی، سردار حاجی‌زاده، سردار وحید دستجردی، سردار رفیق‌دوست، سردار نامی و آقای سیدمهدی وکیلی و مهدی سیوندیان صحبت کرده‌اند.

عوامل دست‌اندرکار مجموعه مستند «خط مقدم» عبارتند از: کارگردان نادر فرجی، تهیه کننده: محمدحسین پیکانی، تصویربردار: طاهر نادری و تدوین: نادر فرجی.


/تسنیم