جنبش دانشجویی، ظرفیتی عظیم برای انقلاب اسلامی

احسان ايوبي
    •••••  ﺳﻪشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰ کد مطلب : 164/a   

کارنامه مبارزه دانشجویان سرزمین اسلامی ایران به دوران قبل از انقلاب اسلامی برمی گردد. واقعه 16 آذر 1332 آغاز حرکتی بود که در دو دهه بعد به انقلاب اسلامی ایران منجر شد و نقش دانشجویان را در روند شکل گیری انقلاب اسلامی نمایان ساخت.

اگرچه بعد مذهبی انقلاب از سال 1342 شکل گرفت؛ بعد دانشجویی و خروش جوانان انقلابی ایران از سال 1332 و روز 16 آذر همان سال آغاز شد و اولین نشانه های عدم مشروعیت مردمی حکومت شاه آشکار شد تا جایی که با ورود نیکسون– معاون رئیس جمهور وقت آمریکا– فریاد مرگ برآمریکا در دانشگاه تهران طنین انداز گردید و با وجود تصرف دانشگاه توسط نظامیان رژیم پهلوی؛ پایه های حکومت شاه  به لرزه در آمد و 3 تن از دانشجویان انقلابی در این راه شهید شدند. در نتیجه ی این حادثه، ماهیت ضداستکباری و ضداستعماری جنبش دانشجویی برای رژیم شاه و آمریکا نمایان شد.

جنبش های دانشجویی حتی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ادامه پیدا کردند، تا جایی که در 13 آبان 1358، دانشجویان پیرو خط امام که عقبه آنان به دانشجویان انقلابی سال 1332 برمی گشت، بایک حرکت انقلابی لانه جاسوسی آمریکا (سفارت این کشور درایران) را به اشغال خود درآوردند. پس از آغاز جنگ تحمیلی نیز خیل عظیمی از دانشجویان کشور سنگر علم را رها کرده و طبق نیاز انقلاب و فرمان رهبرشان به جبهه های نبرد حق علیه باطل شتافتند و در این  راه به شهادت رسیدند.

علی رغم تلاش دشمنان انقلاب اسلامی برای سوءاستفاده از روحیات دانشجویی دانشجویان مسلمان کشور، این جریان همچنان به انقلاب اسلامی ایران وفادار است و در زمان های حساس توطئه های دشمنان انقلاب را ناکام می سازد. بی شک حمایت دانشجویان به عنوان قشر تحصیل کرده انقلاب از رهبری حضرت آیت الله خامنه ای در تیرماه 1378 و خرداد 1388 نمونه های برجسته این حمایت ها و پشتیبانی هاست.

جریان دانشجویی در کشور؛ ذخیره ای راهبردی برای نظام جمهوری اسلامی ایران است که با ماهیتی ضداستکباری و ضداستبدادی و با تأکید بر گفتمان خدمت، پیشرفت، آبادانی و توسعه می تواند به رشد، بالندگی واعتلای نظام کمک فراوان بکند.

نظام جمهوری اسلامی ایران باید از این ذخایر گرانبها حداکثر استفاده را ببرد و بتواند آن را در راستای اهداف انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مدیریت نماید و در درون نظام و خارج از مرزها از این نیروهای راهبردی بهره برداری لازم را بنماید.

رهبر معظم انقلاب نیز در بخشی از بیاناتشان در فروردین 1384 در رابطه با جنبش دانشجویی می فرمایند : 

« حرکت دانشجویی یک حرکت آگاهی بخش، بانشاط و شادابی، ابتکار و نوآوری و جرأت خطر کردن است. جنبش دانشجویی می تواند در روند تحقق این اهداف والا پیشتاز و پیشاهنگ حرکت عمومی ملت باشد. حرکتی که در پرتو معنویت دنبال شود تا به اهداف ملی کشوربرسد.»