دلیل ناباوری نسبت به مدیریت جهادی در دفاع‌مقدس

    •••••  چهارشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۴ — ۱۱:۴۸ کد مطلب : 16525/a   

دبیر شورای عالی امنیت ملی از تاسیس بنیاد اندیشه تدوین دستاوردهای مدیریت در دوران دفاع مقدس خبر داد.

 

به گزارش تحلیل ایران، شب گذشته سه‌شنبه هفتم مهرماه بیست و پنجمین محفل انس با پیشکسوتان جهاد و شهادت با حضور فرماندهان ارشد دوران دفاع مقدس و با موضوع محوری نقش لجستیک و پشتیبانی در دوران دفاع مقدس برگزار شد.

 

در بخشی از این مراسم که در مسجد ولیعصر (عج) در تهران برگزار شد علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در سخنانی با اشاره به نقش پیشکسوتان جهاد و شهادت گفت: شما عزیزان که در دوران دفاع مقدس حضور داشتید‌، باید فرهنگ و آموزه‌های دوران دفاع مقدس را حفظ و پاسداری کنید چرا که این فرهنگ برای هر دردی نسخه‌ای دارد. از جمله راهکارهایی که از دوران دفاع مقدس می‌توانیم مورد نظر داشته باشیم‌، مدیریت جهادی است.

 

وی افزود:مدیریت در دوران دفاع‌مقدس موجب شد تا نیروهای سپاه،ارتش‌،بسیج و جهاد سازندگی با یکدیگر همکاری داشته باشند و به یک سازماندهی واحد برسند و همین مساله با رهبری امام (ره) موجبات پیروزی ما را فراهم کرد.بدون شک کسانی که در دوران دفاع مقدس حضور داشتند و می‌توانستند به جبهه بیایند اما نیامدند اکنون نسبت به فرهنگ دفاع‌مقدس حسرت می‌خورند بنابراین ما باید قدر این فرهنگ را بدانیم.

 

وی با بیان اینکه چرا باید یک هفته دفاع مقدس را جشن بگیریم توضیح داد: دشمن براساس محاسباتی که انجام داده بود تصور می‌کرد که یک هفته‌ای می‌تواند همه نقشه‌های خود را برای برانداز کردن جمهوری اسلامی ایران اجرا کند و ایران را به تسخیر خود درآورد اما در این یک هفته موفق به عملی کردن نقشه‌اش نشد و رزمندگان ما توانستند صدام را از رسیدن به اهداف باز دارند. باید بدانیم که در دفاع مقدس هرج و مرج حاکم نبود و رزمندگان و فرماندهان سازمان‌دهی و برنامه ریزی داشتند.

 

این فرمانده دوران دفاع مقدس در رابطه با اینکه چرا نسبت به مدیریت جهادی ناباوری وجود دارد‌، گفت: یکی از دلایلی که موجب شده است نسبت به مدیریت جهادی در دفاع مقدس ناباوری وجود داشته باشد‌،نوع تصویری است که ما از جنگ ارائه داده‌ایم چرا که ما جنگ را بیشتر احساسی و عاطفی بیان کرده‌ایم. این یکی از اشتباهاتی است که ما مرتکب شده‌ایم و باید آن را بپذیریم.همچنین وضع امروز ما در مقایسه با دوران دفاع مقدس نیز از دیگردلایلی است که این پدیده را رقم زده است. باید بگویم موضوع دیگر هم غلوگویی و برجسته‌سازی برخی از مطالب پیرامون دفاع‌مقدس است. به عنوان مثال گاهی یک شهید را آنچنان بالا می‌بریم و ویژگی‌هایی برایش بیان می‌کنیم که خدا هم در قرآن برای فرشته‌هایش استفاده نکرده‌ است. این در حالی است که همه شهدا مانند ما انسان‌ها عادی بوده‌اند. انفعال ما در این زمینه نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

شمخانی همچنین خاطرنشان کرد: اینکه چرا ما اطراف اهواز تسلیم نشدیم یا پس از فتح خرمشهر صلح نکردیم به این دلیل است که آن زمان متجاوز معرفی نشده بود. چه بسا دشمن بعد از آن می‌توانست کرمانشاه یا حتی تهران را هم بگیرد.همانگونه که پس از قطعنامه 598 مجدد به ایران حمله کرد.در دوران جنگ تحمیلی نیز نظرهای مختلفی در رابطه با برخورد با دشمن وجود داشت. عده‌ای جنگ چریکی را مطرح می‌کردند و عده‌ای دیگر جنگ کلاسیک را. اما آنچه که موجب پیروزی ما شد وحدت بین نیروها بود که با مدیریت خاصی انجام شد.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه گفت: راهبرد عبور از مشکلات اقتصادی کشور در سایه‌ اقتصاد مقاومتی است. برای عملیات سازی این راهکار باید بکوشیم چرا که راه سد نفوذ دشمن و پیروزی خود ماست بنابراین باید ساختار مناسبی برایش در نظر بگیریم. در این زمینه پیشکسوتان دوران دفاع مقدس بسیارنقش‌آفرین می‌توانند باشند. ما می‌توانیم با به کارگیری دانش خود مشکلات را از سر راه برداریم.

 

 

شمخانی درپایان سخنان خود تاکید کرد: تا سال شصت ونه و پایان جنگ هیچ کسی به خاطرنوع تفکر تفاوت زبان‌، قومیت‌ و رنگش وجودندارد که بگوید من در جنگ خواستم حضور یابم اما به دلیل این موارد به من اجازه ندادند. ما بایدهمین تفکر را نیز اکنون داشته باشیم و دست یکدیگررا بگیریم.

 

 در بخش دیگری از این مراسم از خانواده‌ای فرماندهان شهید فلاحی‌، فکوری‌، جهان آرا‌، کلاهدوز‌، نامجو و تعدادی از شهدای دوران دفاع مقدس تقدیر شد وچند تن از پیشکسوتان دوران دفاع مقدس همچون محسن رفیق‌دوست‌، احمد پوری‌(مسئول لجستیک سپاه در دفاع مقدس)،‌سرتیپ داریوش قنبری(مسئول لجستیک ارتش در دفاع مقدس) نیز به بیان خاطراتی از دوران دفاع مقدس پرداختند. همچنین هیات موسس بنیاد اندیشه تدوین دستاوردهای مدیریت در دوران دفاع مقدس نیز معرفی شدند.

 

دربیست و پنجمین محفل انس با پیشکسوتان جهاد و شهادت سرداران و امرایی همچون محسن رضایی‌،حسین علایی‌، مصطفی ایزدی، مرتضی قربانی‌،احمد غلامپور‌،سرتیپ بختیاری‌، سرداروحیدی‌، سردار عراقی‌، دانش جعفری، نیکخواه بهرامی‌و تعداد دیگری از فرماندهان دفاع مقدس حضور داشتند.