رعایت نکات بهداشتی تنها راه جلوگیری از شیوع بیماری مرس

    •••••  چهارشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۴ — ۱۲:۳۷ کد مطلب : 16549/a   

به گزارش تحلیل ایران؛ دکتر محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در خصوص بیماری مرس گفت: مرس بیماری ویروسی جدیدی است که طی سال‌های اخیر در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان، امارات و قطر شایع شده است.

وی افزود: این بیماری در حال حاضر هیچ واکسن و یا درمانی ندارد و تنها با رعایت نکات بهداشتی می‌توان از شیوع آن جلوگیری نمود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تب بالای 38 درجه، سرفه و تنگی نفس را از علائم شایع این بیماری برشمرد و گفت: در برخی موارد نیز ممکن است فرد اسهال شود و پس از آن علائم تنفسی شروع گردد.

دکتر گویا گفت: برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری از دست دادن، روبوسی کردن و در آغوش کشیدن فرد مشکوک خودداری کنید و در صورتی که فرد مشکوک به بیماری است اگر مراسمی برای حجاج دارید آن را تا رفع علائم فرد به تعویق بیاندازید.

وی از حجاج خواست که در صورت بروز علائم تنفسی یا اسهال تا 14 روز پس از بازگشت از سفر حج سریعا به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت اطلاعات لازم در خصوص بیماری و رعایت نکات بهداشتی برای جلوگیری از شیوع بیماری را در بدو ورود آنها به کشور در اختیار آنان و خانواده‌هایشان خواهد گذاشت. همچنین شماره تماسی نیز در اختیار حجاج قرار خواهد گرفت تا در صورت بروز هر گونه مشکلی آن را اطلاع دهند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان