توافق برای به تعویق انداختن انتخابات محلی در اوکراین

    •••••  شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۴ — ۱۲:۰۰ کد مطلب : 17045/a   

سران کشورهای روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان بر به تعویق انداختن انتخابات محلی در این کشور به منظور رسیدن به استانداردهای بین‌المللی در آن توافق کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از خبرگزاری فرانسه، با برقراری آخرین توافق آتش‌بس در شرق اوکراین از ماه گذشته صلح از هر زمانی طی این درگیری‌های 17 ماهه قریب الوقوع‌تر است؛ درگیری‌هایی که به روابط بین روسیه و غرب آسیب بسیار زد.

 

در همین حال پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین طی نشستی در پاریس هشدار داد که روسیه همچنان کارهای زیادی دارد تا تحریم‌های اقتصادی علیه آن برداشته شوند.

 

در همین حال انتخابات برنامه‌ریزی شده از سوی کی‌یف و مناطق تحت حمایت روسیه عاملی کلیدی در اجرای توافق آتش بس مینسک در فوریه محسوب می‌شود.

 

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پس از نشستی مشترک اعلام کردند، براساس نتایج گفت‌وگوها انتخابات 28 اکتبر مناطق شرقی اوکراین برگزار نمی‌شود.

 

اولاند در این باره گفت: ما تمایلی نداریم که انتخابات در شرق اوکراین و جایی که به توافق مینسک احترام گذاشته نشده برگزار شود.

 

وی بر ضرورت تعیین قوانین انتخاباتی مطابق با استانداردهای بین‌المللی تاکید کرد.

 

رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد، تنها 90 روز پس از تصویب چنین قانونی یعنی 31 دسامبر 2015 و مصادف با پایان مهلت توافق مینسک برگزاری انتخابات محلی ممکن است.

 

وی خاطرنشان کرد: در جبهه امنیتی توافق مذکور پیشرفت خوبی داشته است.

 

این در حالی است که با وجود نقض مکرر آتش بس‌های پیشین، آخرین آتش بس تاکنون از سوی دو طرف به خوبی رعایت شده است.

 

دو طرف درگیر هفته گذشته توافق کردند تا سلاح‌هایی با کالیبر کمتر از 100 میلی‌متر را از مناطق حائل بین دو طرف خارج کنند.

 

با این حال نه اولاند و نه مرکل هیچ کدام به مساله تحریم‌ها که قرار است پایان سال مورد بازنگری قرار گیرند اشاره‌ نکردند. نشست سران این کشورها در پاریس با دیدارهای دو جانبه بین پوتین، اولاند و مرکل در روز جمعه آغاز شد.

 

گفته می‌شود علاوه بر اوکراین افزایش حضور روسیه در سوریه نیز مضوع این مذاکرات بوده است.

 

پوروشنکو در ادامه اظهاراتش پس از این نشست‌ها خاطرنشان کرد: اگر شورشیان از لغو انتخابات خود خودداری کنند اقدامات تنبیهی علیه آن‌ها قطعا شدت خواهند گرفت.

 

رئیس جمهوری اوکراین تاکید کرد: جنگ زمانی خاتمه می‌یابد که آخرین تکه اوکراین آزاد شود.