سرطان ریه نخستین عامل مرگ و میر زنان

    •••••  جمعه ۱۷ مهر ۱۳۹۴ — ۰۸:۰۱ کد مطلب : 18126/a   

دبیر انجمن کلینیکال انکولوژی ایران با بیان به اینکه سرطان ریه در زنان بیشترین عامل مرگ و میر شناخته می شود گفت: با وجود اینکه این سرطان شیوع کمتری در زنان دارد اما به عنوان نخستین عامل مرگ و میر آنان شناخته می شود.

 

به گزارش  تحلیل ایران  ،دکتر احمد عامری در حاشیه همایش سرطان و بارداری با بیان اینکه در مراحل اولیه تشخیص سرطان سینه بیش از 90 درصد بهبودی کامل حاصل می شود و برگشت و پیشرفتی ندارد افزود: شایع ترین سرطان در ایران و جهان در میان زنان ، سرطان سینه است اما با پیشرفت پزشکی و درمان آن در 15 سال اخیر در رده دوم مرگ و میر زنان قرار گرفته است.

متخصص کلینیکال انکولوژی ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: عوامل متعددی در ایجاد سرطان پستان شناخته شده است که شاید بارزترین و مهمترین آن افزایش سن است.

وی ادامه داد: عوامل ارثی، نوع تغذیه و سابقه‌ قرار گرفتن در مقابل اشعه به ویژه در ناحیه گردن و قفسه سینه از عوامل بروز سرطان سینه است.

دبیر انجمن کلینیکال انکولوژی ایران یکی از راه های پیشگیری از پیشرفت سرطان سینه را تشخیص زودرس این بیماری با ماموگرافی دانست و گفت: از سن 40 تا 45 به بعد ، معاینه توسط خود فرد و افراد متخصص توصیه خواهد شد و در افرادی که ریزفاکتورهای بارز در آن‌ها دیده می شود در سنین پایین تر توصیه می شود.

دکتر عامری افزود: اکنون سرطان پستان از سرطانی کشنده به یک بیماری تبدیل شده است به ویژه اینکه اگر زود تشخیص داده شود باتوجه به تحت نظر قرار گرفتن بیمار طی 5 سال بعد از درمان و جراحی به بالای 85 درصد، بهبودی رسیده است.

دبیر انجمن کلینیکال انکولوژی ایران گفت: برخی از سرطان های پستان وابسته به هورمون است و افرادی که در طولانی مدت هورمون درمانی می کنند یا افراد یائسه ای که برای آنها طولانی مدت هورمون تجویز می شود بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرند که به این افراد توصیه می شود تا جایی که امکان دارد کمتر از هورمون استفاده کنند.

همایش یک روزه سرطان و بارداری در مرکز تصویربرداری بیمارستان امام خمینی(ره) تهران برگزار شد.


/خبرگزاری صدا و سیما