كتاب «کودکان و نوجوانان نسل هزاره» منتشر شد

    •••••  یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۳ — ۱۰:۱۹ کد مطلب : 1838/a   

ترجمه كتاب «کودکان و نوجوانان نسل هزاره؛ خانواده و رسانه‌های جمعی» از سوي انتشارات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شد.

اين كتاب نوشته دكتر رُز اِم. کندانیز(Rose m. Kundanis)،‌ استاد دانشكده ايالتي كين تگزاس است و توسط  فرزانه نزاکتی و فرج حسینیان در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات ترجمه شده است. نظارت علمي بر ترجمه اين اثر نيز بر عهده دکتر سیدجمال‌الدین اکبرزاده جهرمی بوده است.

مترجمان در ديباچه اين كتاب با اشاره به اهمیت موضوع ارتباط دوسویۀ اعضای خانواده با رسانه‌های جمعی در همۀ جوامع از جمله جامعۀ ايران نوشته اند: «روزی نیست که دربارۀ محتوای آسیب‌زای رسانه‌ها، آثار خشونت تلویزیونی، اعتیاد به اینترنت و بازی‌های رایانه‌ای، تبلیغات میان‌برنامۀ کودک و... خبری منتشر نشود. خانواده‌ها، کارشناسان و برنامه‌ریزان فرهنگی همواره برای این موضوع‌ها نگران بوده و نظرهایی ارائه کرده‌اند.» آنان تصريح كرده اند:«باید اعتراف کنیم در این زمینه دست‌کم در کشور خودمان تحقیقات چندانی انجام نشده است. متون علمی اندکی به رابطۀ کودک و تلویزیون پرداخته و پایان‌نامه‌های اندکی دربارۀ تأثیر بازی‌های رایانه‌ای بر زندگی کودکان نوشته شده؛ اما کتابی که از جنبه‌های گوناگون موضوع فرزندان، والدین و رسانه‌های جمعی را بررسی کرده باشد، در دسترس نیست.»
ویژگی مثبت و منحصربه‌فرد این کتاب، توجه به ابعاد و وجوه گوناگون رابطۀ خانواده و رسانه‌های جمعی است؛ طوری‌که نه‌تنها حوزه‌های نظری مرتبط با رشته‌های ارتباطات، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و حتی تاریخ در فصول ابتدایی آن ذکر شده؛ بلکه مباحث مربوط به اثرات رسانه‌ها، خوانش و دریافت مخاطب، سواد رسانه‌ای، اصول تولید برنامه برای کودک و قانون‌گذاری دربارۀ برنامه‌های کودک و نوجوان نیز در فصل‌های جداگانه‌ای بررسی شده است.
ویژگی دیگر کتاب حاضر این است که به‌عنوان کتاب درسی و برای دانشجویان رشته‌های مرتبط با ارتباطات و رسانه‌های جمعی تدوین شده است. چنان‌که مشاهده خواهید کرد، در پایان هر فصل، تمرین‌های خلاقانه و متفکرانه‌ای برای دانشجویان در نظر گرفته شده که نه‌تنها برای یادگیری مطالب هر فصل مفید است، بلکه به‌مثابه سرنخ و طرح مسئلۀ پژوهشی نیز کاربرد دارد.
مترجمان تأكيد كرده‌اند این کتاب برای علاقه‌مندان به پژوهش در این حوزه نیز منبع بسیار مفیدی است؛ چراکه هم نظریه‌ها و پژوهش‌های مهم انجام شده در دنیا به‌ویژه آمریکا را مرور می‌کند و هم در پایان هر فصل منابع مرتبط با موضوع را معرفی مي‌كند.
ویژگی دیگر این کتاب، زبان ساده و تلاش نویسنده برای درک‌پذیر بودن موضوع‌ها و دسته‌بندی‌ها برای دانشجویان است.
كتاب«کودکان و نوجوانان نسل هزاره؛ خانواده و رسانه‌های جمعی» در 334 صفحه و با قيمت13500 تومان از سوي انتشارات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شده است.