اوباما: جمهوری‌خواهان کنترل خود را از دست داده‌اند

    •••••  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ — ۱۲:۲۶ کد مطلب : 18535/a   

رئیس‌جمهور آمریکا از حزب جمهوری خواه این کشور به دلیل شکست در انتخاب یک رئیس جدید برای مجلس نمایندگان کنگره شدیدا انتقاد کرد و گفت که آنها کنترل خودشان را از دست داده‌اند.

 

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در روزهای اخیر مجلس نمایندگان آمریکا دچار اغتشاش و بهت زدگی شده است. این وضعیت بعد از آن به وجود آمد که "کوین مک‌کارتی"، جایگزین احتمالی "جان بوئنر" به عنوان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که چندی پیش استعفا داد، به شکلی ناگهانی از این کاندیداتوری انصراف داد. علت انصراف مک‌کارتی که در زمان ریاست جان بوئنر معاون وی بود، تنش‌های ایجاد شده توسط محافظه‌کاران کنگره بود.

 

اکنون این چالش در مجلس نمایندگان آمریکا وجود دارد که یک کاندیدای مورد توافق همه برای ریاست این مجلس پیدا شود.

 

در همین حال باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از این وضعیت در جریان یک گردهمایی در یک خانه شخصی در لس آنجلس به هدف جذب اعتبارات کمکی، انتقاد کرد. اوباما در سخنانش گفت: من ذاتا آدم حزب‌گرایی نیستم و برخی اعضای حزبم من را متهم کرده اند به این که به اندازه کافی طرفدار حزب نیستم اما من در این لحظه از تاریخ به شما می گویم که انتخابهای من دشوار هستند و حقایق، مدارک و ارزشها در سمت ما قرار دارند اما طرف مقابل کنترل خود را از دست داده است.

 

وی تاکید کرد: درگیری که شما اکنون در مجلس نمایندگان می بینید این است که حتی عمیق ترین محافظه کاران نیز ایدئولوژی خالصی ندارند و ترجیح می دهند که مجلس نمایندگان را به آتش بکشند تا این که امکان یک فرآیند دموکراتیک را که نیازمند مصالحه باشد، بپذیرند.