دیدار مقامات پارلمانی ایران و انگلیس پس از نیم قرن

    •••••  ﺳﻪشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ — ۱۲:۴۹ کد مطلب : 1860/a   

رئیس مجلس عوام گفت: بنابر این، من امیدوارم که ایران احساس کند که نمایندگان پارلمان انگلیس گام های مناسبی را در این خصوص برداشته اند.

'جان برکو'، رییس مجلس عوام روز چهارشنبه گذشته ضمن ابراز خوشنودی از سفر رییس گروه دوستی و هیات پارلمانی ایران به کشور انگلیس، اظهار داشت: حضور نمایندگان ایران را در این مجلس، به فال نیک می گیریم.
'جان برکو'، در حاشیه دیدار با هیات پارلمانی ایران در ساختمان مجلس عوام، در گفت وگو با خبرنگاران گفت: یک گروه فراحزبی پارلمانی انگلیس در ژانویه سال گذشته از ایران بازدید کردند که اولین سفر پس از سال 2006 میلادی بود، اما این اولین دیدار هیات پارلمانی ایرانی از مجلس عوام از تاریخ 1968 میلادی می باشد. دیداری نزدیک به نیم قرن!.
رئیس مجلس عوام با بیان اینکه مناسبات دو کشور دوران آزمایشی خود را سپری می کند، افزود: البته این دوران آزمایشی هنوز به پایان نرسیده است ولی به نظر من خیلی موضوعات مثبتی وجود دارد که ما به خاطر آن امروز جشن می گیریم که یکی از آنها این دیدارهای هیات های پارلمانی دو کشور است.
وی افزود: من به عنوان رییس مجلس عوام (اسپیکر) خوشحال هستم که افراد بسیار متشخصی از پارلمان انگلیس و از گروه های مختلف سیاسی، به ایران علاقه مند هستند و می خواهند ارتباط دو کشور را گسترش دهند.
جان برکو اضافه کرد: منظور من آقای جک استراو، یکی از شخصیت های محترم و وزیر امورخارجه پیشین انگلیس از حزب کارگر است که ریاست گروه پارلمانی انگلیس ایران را برعهده دارد و از طرفی دیگر آقای لرد لامونت را داریم که یکی از شخصیت های ارشد سیاسی از حزب محافظه کار است و البته بسیاری دیگر از همکاران من در مجلس عوام از جمله آقای بن والاس.
وی افزود: همکار من آقای ریچار بیکن نیز به دلیل همکاری اش در کمیته اموال عمومی در خصوص موضوعات مالی اطلاعات زیادی دارد ، اما به دلیل علاقه مندی او به ایران، وی به عنوان یک متخصص دیپلماسی در ارتباطات بین الملل تبدیل شده است.
رئیس مجلس عوام گفت: بنابر این، من امیدوارم که ایران احساس کند که نمایندگان پارلمان انگلیس گام های مناسبی را در این خصوص برداشته اند.
جان برکو گفت: البته ما موضوعاتی در مورد مسائل امنیت منطقه ای، حقوق بشر و مذاکره هسته ای گروه 'پنج به علاوه یک' با ایران برای گفت وگو و مذاکره داریم، اما دلیل حضور ما اینجا، همانطور که چرچیل گفت: ما با هم صحبت می کنیم. و این بسیار مهم است.
عباسعلی منصوری آرانی رییس گروه دوستی پارلمانی ایران نیز به خبرنگاران گفت: سفر هیات پارلمانی ایران به انگلیس در پاسخ به سفر آقای جک استراو و لرد لامونت و همچنین دعوتی است که اقای بیکن کردند و آمده ایم تا درباره موضوعاتی که فرا روی دو کشور است، گفت وگو کنیم .
وی افزود: به هر صورت ما ایرانی های زیادی داریم که در انگلستان زندگی می کنند و به اضافه اینکه موضوعات مهمی داریم که در گفت وگو های خود با طرف های انگلیسی مطرح می کنیم، به اضافه اینکه بحث ما با پارلمان انگلستان، این هست که از موضوعات غیراهمیت دار و سیاسی بایستی بیشتر به طرف موضوعات واقع در صحنه حرکت کنیم .
منصوری آرانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران هم اینک در خط مقدم مبارزه با تروریسم است ، اضافه کرد: باید در نظر داشت جمهوری اسلامی ایران یک کشور ثبات دهنده در خاورمیانه است و کمک های زیادی دراین زمینه در قبل کرده و می تواند در آینده هم بکند .
وی تصریح کرد: ما می توانیم در زمینه بحث تروریسم خیلی کمک کنیم. اگر به صورت واقع غرب در اقداماتی که من فکر می کنم خودشان هم ایجاد کرده اند، بتوانند وارد میدان شوند و مشروط به اینکه به صورت واقعی باشد و درضمن درخصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر هم باید با آنها گفت وگو کنیم.
هیات پارلمانی ایران، شامل عباسعلی منصوری آرانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلستان، عباس قائد رحمت عضو کمیسیون اجتماعی، حجت الله درویش پورعضو کمیسیون آموزش و تحقیقات، سید شکرخدا موسوی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی و حمید رضا عزیزی فارسانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه وارد لندن شد.
سفر هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به کشور انگلیس بعد از سفر هیأت پارلمانی انگلستان در سال گذشته به تهران، و دعوت صورت گرفته از هیأت ایرانی برای سفر به لندن صورت می گیرد.
هیات پارلمانی انگلیس متشکل از 4 نفر از اعضای پارلمان این کشور به ریاست 'جک استراو' رییس گروه دوستی پارلمانی انگلیس و ایران در پارلمان انگلیس و وزیر خارجه پیشین این کشور، آذرماه سال 92 به دعوت گروه دوستی پارلمانی ایران به تهران سفر کرده بودند.

منبع : ایرنا