تحلیلگران: آینده عربستان در گرو روابط ولیعهد و جانشین او است

    •••••  یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ — ۲۱:۱۴ کد مطلب : 18642/a   

شبکه خبری فرانس 24 روز یکشنبه به نقل از تحلیلگران نوشت که آینده عربستان در گرو روابط «محمدبن نایف» ولیعهد و محمدبن سلمان جانشین ولیعهد این کشور است.

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از شبکه خبری فرانس 24، به نظر تحلیلگران، با توجه به این موضوع که عربستان شاهد ناآرامی های منطقه ای به ویژه در یمن و کاهش بی سابقه بهای نفت است، روابط میان ولیعهد و جانشین ولیعهد این کشور، عامل تعیین کننده ای در آینده این کشور خواهد بود.
با توجه به سن و نفوذ بی سابقه این دو امیر سعودی که جانشین ملک سلمان پادشاه عربستان خواهند شد، آنها صحنه سیاسی عربستان را برای ده ها سال در اختیار خواهند داشت و به همین علت روابط محوری میان دو امیر بیش از پیش زیر ذره بین قرار می گیرد.
با وجود آنکه حاضران در نشست های این دو امیر که پسرعمو نیز هستند، می گویند که احترام و سازش بر روابط آنها حاکم است اما این روایت ها نتوانسته است تردید سعودی ها را در مورد روابط آنها را برطرف کند؛ چرا که به نظر می رسد و رای این روابط دوستانه، رابطه ای پیچیده وجود داشته باشد.
به رغم اینکه محمدبن نایف که از لحاظ سنی بزرگتر و دارای سابقه طولانی در عرصه سیاسی عربستان بوده و از احترام زیادی برخوردار است، اما ملک سلمان، محمدبن سلمان را دارای تجربه کمتری است، ترجیح می دهد.
با اینکه مردم عربستان به تحزب و چند دستگی میان امیران خاندان حاکم عادت کرده اند، اما بسیاری از شهروندان این کشور که از عمق مسائل اطلاع دارند، می گویند روابط میان این دو امیر به قدری حساس است که کسی اجازه ندارد به صورت علنی به آن بپردازد، در عین حال برخی از اختلافات پنهانی میان این دو نفر می گویند هر چند به جزئیات این اختلافات اشاره ای نمی کنند.
ملک سلمان ماه گذشته سعدالجبری یکی از معاونان ولیعهد را در اقدامی که دلیل رسمی برای آن اعلام نشد، برکنار کرد و این امر منجر به گمانه زنی هایی در مورد وجود تنش گسترده تر میان نخبگان حاکم بر عربستان در میان مردم این کشور و دیپلمات های منطقه خلیج فارس شد.
ملک سلمان از زمان به قدرت رسیدن، تمامی پیش بینی ها را در مورد چگونگی اداره امور عربستان بر هم زد، ولیعهد را تغییر داد، برای وی جانشین تعیین کرد، عملیات نظامی در یمن شروع کرد و راهبردی در پیش گرفت که منجر به کاهش قیمت نفت شد.
تحلیلگران در مورد پایان دوران گذشته و شروع سیاست های تاثیرگذار جدید بعد از سال ها رکود، نوید داده اند و در این مورد به اختیاراتی که این دو امیر دارند، اشاره و استناد کرده اند.
اینکه محمد بن سلمان و محمد بن نایف صحنه سیاسی عربستان را در اختیار بگیرند، بدین مفهوم است که هر گونه تغییر سیاسی در سطوح عالی دولت به ویژه مسائلی که متعلق به خاندان آل سعود یا معاونان نزدیک به این دو امیر است، زیر ذره بین قرار می گیرد.
اختلافات خانوادگی منجر به سرنگونی دولت عربستان در دهه هشتاد شد و تلاش های ملک سعود برای محدود کردن جانشینی به فرزندان خود و دور کردن برادران و فرزندان آنها باعث شد که وی مجبور به ترک قدرت در 1962 شود، از این رو چنین مسائلی به شدت مورد پیگیری قرار می گیرد.

تنش ها میان شاخه های مختلف خاندان آل سعود به طور معمول کاملا مخفی است و در دیدارهای خصوصی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و در ظاهر تکذیب می شود، زیرا آل سعود در ظاهر تمایل به نشان دادن وحدت دارند و این روشی است که گاهی اوقات دارای آثار منفی است، چرا که زمینه را برای گمانه زنی ها تقویت می کند.
مسائل زیادی در مورد ساختار جدید قدرت در عربستان وجود دارد، به گونه ای که خالد المعینا سردبیر روزنامه «سعودی گازت» که به زبان انگلیسی منتشر می شود، می گوید: به اعتقاد من روابط کاری خوب است و محمد بن نایف شخصیتی قابل احترام است و در این جامعه حرمت افراد مسن مراعات می شود.
محمد بن نایف که از سال 2013 به عنوان وزیر کشور نیز فعالیت می کند، روابط مستحکمی با واشنگتن دارد و زمانی که مدیریت نیروهای امنیت داخلی را بر عهده داشت، نیروهای القاعده را سرکوب کرد و به صورت معجزه آسایی در سال 2010 از حمله یک مهاجم انتحاری نجات یافت.
وی به عنوان رئیس کمیته امنیتی بر اکثر مسائل سیاسی از جمله مسائل مربوط به ثبات داخلی و یا شرایط منطقه ای و حمایت از مخالفان سوری، نظارت می کند.
زمانی که ملک سلمان وی را به عنوان جانشین ولیعهد انتخاب کرد و سپس او را بار دیگر ترفیع رتبه داده و به عنوان ولیعهد تعیین کرد، این تحولات به خاطر جایگاه رفیع او در ساختار قدرت، برای کسی غافلگیر کننده نبود.
از سوی دیگر قدرت گرفتن محمدبن سلمان از زمان به قدرت رسیدن پدرش ملک سلمان، بسیار سریع بود، به گونه ای وی از ریاست دربار به وزارت دفاع و سپس به جانشینی ولیعهد رسید و در این مورد از ده ها عمو و پسرعموی خود پیشی گرفت.
محمد بن سلمان مأمور به تعامل با چالش های توسعه اقتصادی در بلند مدت مثل کاهش درآمدهای نفتی است و از لحاظ نظری نیز بر سیاست های مالی، نقدینگی، آموزشی و سیاست های مربوط به انرژی نظارت می کند.
این تقسیم واضح مسئولیت ها و اختلاف سنی میان دو امیر و فرزند نداشتن محمد بن نایف، به این مفهوم است که ضرورتا میان آنها رقابت مستقیم برای کسب قدرت وجود نخواهد داشت؛ چرا که محمدبن سلمان خواهد توانست پس از مرگ پسر عمویش، سال ها بر عربستان حکومت کند.

منبع : خبرگزاری ایرنا