آزادسازی هزار هکتار حاشیه بزرگراه شهید بابایی، به زودی

    •••••  ﺳﻪشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ — ۲۲:۰۰ کد مطلب : 1867/a   

شهردار تهران گفت: فضای سبز حاشیه بزرگراه شهید بابایی که در اختیار سازمانها و نهادها قرار گرفته بود را تا سیزدهم فروردین پس گرفته و در اختیار مردم می‌گذاریم.

 محمد باقر قالیباف در حاشیه مراسم درختکاری و بهره برداری از هزارو 20 هکتار جنگل کاری دردامنه جنوبی البرز طی سخنانی در جمع خبرنگاران پیرامون راهکارهای اجرایی به منظور تحقق بیانات روز گذشته مقام معظم رهبری، عنوان داشت: فرمایشات روز گذشته مقام معظم رهبری یک سرفصل جدیدی در بحث توجه به موضوعات محیط زیستی در ابعاد مختلف به شمار می رود و من مطمئن هستم همه مدیران و مسئولان فرمایشات ایشان که شامل مسایل مهم راهبردی، سیاست گذاری در حوزه زیست محیطی و اشاره به موضوعات موردی است را عملیاتی و اجرایی می دانند.

وی با اشاره به موضوع جنگل کاری تاکید کرد: شاید بخش عمده مسایل مربوط به جنگل کاری در حوزه دستگاه های دیگر در سطح کشور باشد اما درباره جنگل کاری های انسان ساخت و مصنوعی که به عنوان کمربند سبز شهر تهران انجام می شود، باید به طور دقیق نسبت به حفظ، توسعه و بهره برداری مردم از آن ها اقدامات لازم صورت گیرد.

قالیباف در ادامه عنوان کرد: هم اکنون در مسیر اتوبان شهید بابایی نزدیک به 800 تا 1000 هکتار جنگل هایی وجود دارد که کاشته شده و شرایط مناسبی دارد اما این اراضی در اختیار سازمان ها و نهادهایی قرار دارد که حتما مسیرهای قانونی خودشان را طی کرده اند. در این زمینه درباره آن بخشی که در حوزه شهر تهران قرار داشته و مسئولیت مستقیم آن متوجه بنده است، قول می‌دهم تا روز 13 فروردین این محدوده فضای سبز را از این نهادها تحویل بگیرم و در اختیار مردم قرار دهم.

شهردار تهران تاکید کرد: دیروز قبل از اذان ظهر جلسات پیگیری این موضوع را گذاشتم و تا بعد از ظهر روز گذشته نیز با دستگاه های ذیربط و مسئولان آن ها صحبت کرده و گفتم که بنده مصمم هستم دستور مقام معظم رهبری را اجرایی کنیم که آن ها نیز همراهی کردند. امروز نیز پس از این مراسم برای بازدید میدانی و تصمیم گیری به محدوده فضای سبز حاشیه اتوبان شهیدبابابی می‌روم و به مردم قول می دهم این محدوده را در روز طبیعت در اختیار آن ها بگذاریم.

وی گفت: بر اساس تصمیم گیری روز گذشته تجهیزات، خدمات شهری و مبلمان این محدوده فضای سبز تا روز 13 فروردین ماه نصب خواهد شد تا مردم بتوانند روز خوبی را در این اراضی داشته باشند. البته تا آن موقع حتما زمان محدود است اما تا پایان سال آینده حتما اقدامات زیر ساختی و خدمات شهری این محدوده نیز همانند باقی موارد در لویزان و تلو انجام خواهد شد.

قالیباف همچنین با تاکید بر اینکه ساخت و ساز در محدوده بالاتر از طراز تعیین شده در طرح جامع تهران صورت نمی گیرد، تصریح کرد: با اطمینان عرض می کنم که ساخت و ساز های حوزه جنوبی البرز در تراز بالاتر از 1800 در منطقه یک و دو، تراز بالاتر از 1600 در منطقه پنج و تراز بالاتر 1400 در منطقه 22 صورت نمی گیرد و از این به بعد نیز با حساسیت بیشتری این موضوع را دنبال می کنیم.

شهردار تهران ابراز امیدواری کرد، مردم در آینده نسبت به «میزان» ارایه شده از سوی مقام معظم رهبری و فرمایشات ایشان برای تمامی دستگاه ها از جمله شهرداری تهران قضاوت کنند.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری پیرامون اقدامات انجام شده در شهرداری تهران برای تحقق اقتصاد مقاومتی تاکید کرد: ما در این زمینه یکسری کارهای مهمی که در طول زمان اثر گذار بوده است را در حوزه صرفه جویی انجام داده ایم. به عنوان نمونه استفاده از کاغذ گلاسه را در هر بخش از شهرداری تهران ممنوع کرده و بخشی از هزینه های جاری را کاهش داده ایم. همچنین در مصرف آّب، برق و سیستم گرمایش نسبت به هوشمند کردن سیستم ها، درست مصرف کردن و کم مصرف کردن اقدام کرده ایم. نتیجه این موارد آن است که امروز هزینه نگهداشت و جاری شهرداری تهران با احتساب نگهداشت شهر 30 درصد است اما هزینه توسعه ای 70 درصد است.

قالیباف تاکید کرد: این موضوع نشان می دهد اقتصاد مقاومتی در شهرداری تهران انجام می شود، چرا که اقتصاد مقاومتی کاری نیست که ما یک ماهه و یک ساله درباره آن تصمیم بگیریم. از دیگر سو به خاطر فشارها و محدودیت هایی که در گذشته بر شهرداری وارد بوده است ما توانسته ایم شهرداری را در این مسیر پیش ببریم. هم اکنون نیز شهرداری تهران آمادگی دارد با تصمیم دولت، هرگونه ساخت و ساز در تهران اعم از مسکونی و تجاری را متوقف کند. در این شرایط نیز ما حتما شهر را اداره کرده و توسعه آن را پیش می بریم که این همان اقتصاد مقاومتی است.

وی یادآور شد: از سال 84 و در دوره دولت های نهم و دهم به حدی محدودیت برای شهرداری تهران ایجاد شد که شهرداری به گونه ای عمل کرد تا بتواند درآمد های خود را پایدار کند. از این رو اقتصاد مقاومتی در شهرداری تهران پایه گذاری شده است و سال به سال آن را پیش می بریم. همچنین سعی کرده ایم تا بهره وری را بالا برده و ضمن صرفه جویی، کوچک سازی ساختار را دنبال کنیم.

شهردار پایتخت در پایان تاکید کرد: علاوه بر این شهرداری تهران پیاده سازی سیستم خود بر بستر فناوری اطلاعات و آی تی را به منظور سالم سازی، مبارزه با مفاسد و همچنین کوچک سازی و کاهش هزینه ها انجام داده است.

منبع : فارس