سخنان مهم سران قوا در همایش مبارزه با فساد

    •••••  چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰ کد مطلب : 187/a   

محورهای مهم سخنان سران سه قوه در همایش ملی ارتقای سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد

پیام رهبر معظم انقلاب خطاب به سران سه قوه

متن مرقومه رهبر معظم انقلاب که توسط معاون اول رئیس جمهور در محل برگزاری این همایش در سالن اجلاس سران قرائت شد ، به این شرح می باشد:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

نفس اهتمام آقایان به امر مبارزه با فساد را تحسین می‌کنم، لکن این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه‌ای بکند؟ مگر وضعیت برای شما مسئولان سه قوه روشن نیست؟ با توجه به شرایط مناسب و امیدبخشی که از لحاظ همدلی و هماهنگی و همفکری بین مسئولان امر وجود دارد، چرا اقدام قاطع و اساسی انجام نمی‌گیرد که نتیجه را همه بطور ملموس مشاهده کنند. توقع من از آقایان محترم این است که چه با سمینار و چه بدون آن، تصمیمات قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظه‌ای بگیرند و اجرا کنند. موفق باشید.

دکتر حسن روحانی ریاست محترم جمهور

رییس جمهوری در ابتدای همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد ، ضمن گرامیداشت ایام اربعین حسینی گفت: خود ابا عبدالله الحسین(ع) که به عنوان مظهر ایستادگی و آزادگی در برابر انواع ظلم ها و فسادها بود، جان عزیز خود ، فرزندان و یارانش را در این راه مقدس (مبارزه با فساد و ظلم) فدا کرد. 

 

* مردم انقلاب کردند تا کشور از فساد پاکسازی شود. هیچ مفسده ای بر صندلی حکومت و ریاست تکیه نزند و اگر خدای ناکرده ما در مبارزه با فساد ناتوان باشیم، این به مفهوم ضعف انقلاب اسلامی ، ناتوانی انقلاب و دست نیافتن به یکی از اهداف مهم انقلاب اسلامی است. 

 

* موضوع فساد از دیدگاه مردم این چنین است؛ یا مسولین می دانند و در برابر فساد نمی ایستند، پس خود آلوده اند و کل انقلاب و نظام زیر سوال است یا آن که نمی دانند و یا اگر می دانند در مبارزه ناتوانند پس دولت اسلامی یک دولت ناکارآمد است. 

 

* این که امام(ره) بزرگوارمان در زمینه مبارزه با فساد و تباهی در بخش های مختلف سخن می گفت و فرمان می داد و تاکید می کرد و این که رهبر معظم انقلاب مساله فساد را در کنار فقر و تبعیض قرار داده اند و خواسته اند جامعه ما از فقر ، فساد و تبعیض مبرا باشد، به معنای این هدف مهم برای همه مسوولان است.

 

* هدف اولیه ما امروز در دولت یازدهم این است که کشور از لحاظ اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی از معضلات و مشکلات که در سال های گذشته با آن مواجه بوده رهانیده شود. 

 

* این که رهبر معظم انقلاب در ذیل نامه مربوط به همین سمینار خواستار تصمیم قاطع، عملی و بدون ملاحظه کاری برای مبارزه با فساد شدند، این خواست عموم مردم است. 

 

* اگر رای تک تک مردم پای صندوق آرا نبود ما مشروعیت سیاسی و حقوقی نداشتیم و بخش مهمی از مشروعیت شرعی هم به شور، حضور و بیعت مردم است که در جای خود باید بررسی شود. 

 

* متاسفانه در جامعه ما فساد وجود دارد و متاسفانه یک روزه هم تمام نمی شود اما همه باید همه توان را به کار گیریم که قدم به قدم فساد را کم کرده و کاهش دهیم به گونه ای که برای مردم ملموس باشد، مردم ببینند، اراده ای جدی در سطح مسوولان بالا و میانی کشور در مبارزه با فساد وجود دارد. 

 

* بزرگ ترین فساد از رانت اطلاعاتی شروع می شود هر چه بتوانیم رابطه مردم را برای حل مسایل روزمره و مهمشان از رو در رو شدن با کارمند کاهش دهیم فساد کاهش خواهد یافت. 

 

* باید تجمیع قدرت را از بین ببریم، با تجمیع قدرت دریک نهاد، فساد درست می شود. اگر تفنگ، پول، روزنامه، سایت و تبلیغات همه در یک جا جمع شود حتما فساد است، شک نکنید. دنیا عقلش رسیده که این قدرت ها را تفکیک کرده است.

 

* اگر همه را در یک نهاد جمع کرد حتی ابوذر و سلمان هم فاسد می شوند، ما باید این اشکال را رفع کنیم. تجمیع قدرت در یک جا فساد است، تشکیل قوای سه گانه چه لزومی داشت؟ چرا تفکیک قوا درست شد؟ 

 

* تفکیک قوا برای کنترل قدرت است. بالاترین مقام کشور یعنی رهبری که فقیه عادل است باز هم قانون اساسی آمده مجلس خبرگان را در کنار رهبری درست کرده که در شرایطی بر صفات رهبری نظارت کند. چرا این کار را کرده است؟ در زمان امام این کار را کرده، امام با آن عظمت، در حضور امام، مجلس خبرگان این نظارت را درست کرد و امام هم آن را امضا کردند. 

 

* اگر در کشوری قبح رشوه از بین برود، قبح دزدی و فساد از بین برود باید به خدا پناه برد آنجایی که قبح شکسته شود حکم خدا، راه خدا و حق انکار می شود و زیر پا گذاشته می شود، کم کم قانون مسخره می شود و نعوذبالله آیه قرآن به استهزاء گرفته می شود. می ترسم به روزی رسیده باشیم که قبح فساد شکسته می شود. 

 

* زیرمیزی یعنی قبحی وجود دارد اگر زیرمیزی به رومیزی تبدیل شود آن وقت چه باید کرد؟ ما باید در برابر فساد عقب نشینی کنیم؟ اعلام کنیم که نمی توانیم؟ این که به معنای زیرپا گذاشتن بالاترین وظیفه یعنی امر به معروف و نهی از منکر است؛ به معنای از دست دادن نظام و انقلاب است. 

 

* برای مبارزه با فساد باید ایستادگی کرده و کمربندها را محکم تر ببندیم و مقام معظم رهبری نیز نسبت به مبارزه با فساد جدی و حساس هستند و بر آن پافشاری دارند و باید قوای سه گانه و همه مردم هم این جدیت را داشته باشند. 

 

* تهمت زنی برخی رسانه ها به قوا و افراد، فساد آشکار است و یا اینکه به نام کار خیر و تحت پوشش آن، فساد مرتکب می شود و با آنها برخورد نمی شود. لازمه این شرایط آن است که همه از جمله قوای سه گانه، مردم، نهادهای مدنی و روزنامه ها به صحنه بیایند. 

 

* خدا نکند که یک وقت فساد به قوه قضاییه برسد و انشاءالله هیچ وقت چنین چیزی نمی شود. باید قضات شریف قوه قضاییه و دستگاه های نظارتی ما همه و همه به صحنه بیاییم. این تعارف و شعار نیست. این سمینارها در صورتی موثر است که به راهکار برسیم و آن را عملی کنیم. 

 

دکتر علی لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

 

* بنده عقیده دارم اولین تصمیم مهم در این زمینه این است که از این گونه همایش‌ها در آینده برگزار نشود و به جای آن بخش‌های تخصصی که می‌توانند در موضوعات مختلف و جلوگیری از فساد، اقدامات موثری انجام دهند، فعال شده و صاحب‌نظران در این بخش‌ها حضور پیدا کنند.

 

* اما اگر زمانی نیاز بود که در کلان تصمیم‌گیری شود، جلساتی برگزار خواهیم کرد، اما باید گفت که از لحاظ قانونگذاری و مقررات برای مقابله با فساد راه برای ما باز است، البته در بحث مبارزه با فساد اقداماتی را دستگاه‌های نظارتی درخصوص کاهش ریشه‌های فساد انجام داده‌اند و بنده فکر می‌کنم ستادی که برای این امر تشکیل شد، جلساتش را در این دولت بهتر از دولت قبل برگزار می‌کند که جای تشکر دارد.

 

* اما چند مسئله مهم را در این فرصت درخصوص بحث مبارزه با فساد باید عرض کنم که از موضوعات کلان کشور است. نکته اول اینکه در مبارزه با فساد چند رکن وجود دارد که می‌توان به شفافیت، عدم انحصارات و عدم تبعیض اشاره کرد.

 

* مسئله دوم رکود و عدم رونق اقتصادی است که عامل دیگری از فساد ارزیابی می شود همچنان که حضرت اباذر گفته است اگر فقر از دری وارد شود، ایمان از در دیگر خارج می شود؛ اگر شرایط کشور به گونه ای باشد که فقر وجود داشته باشد، فسادهای عمومی همچون رشوه در آن دیده خواهد شد.

 

* یکی از مسائل مهم برای مبارزه با فساد رونق اقتصادی و رشد تولید است و خوشبختانه در دولت نیز افراد کارآزموده ای حضور دارند و وزرا با تجربه اند همچنان که آقای جهانگیری نیز یک نیروی اجرایی است که سابقا نیز در حوزه اقتصادی وزارت موفقی داشته است.

 

* امروز به دلیل تحریم ها و مشکلاتی که از دولت قبل به وجود آمده، ما باید زیر بغل تولیدکننده را اعم از اینکه دامدار باشند یا کشاورز یا صنعتگر بگیریم و به آنها کمک کنیم زیرا در غیر این صورت تولید راه نمی افتد و تا زمانی که تولید راه نیافتد، وضعیت اقتصادی کشور به همین منوال است.

 

* مسئله سوم اینکه دولت الکترونیک شود و جلوی استخدام ها گرفته شود تا دولت چابک شود، امر مهمی است و باید به دولت کمک کرد تا بتواند آن را انجام بدهد.

 

* قطعا تا زمانی که بودجه عمرانی در کشور نداشته باشیم، با این بافت دولتی و نیمه‌دولتی موتور تولید در کشور راه نمی‌افتد، از این‌رو کوچک و چابک شدن دولت به تغییر شرایط کشور کمک می‌کند.

 

* مسئله برخورد با فساد موضوعی فراقوه ای است و در این مورد رسانه ها باید سیاست گذاری داشته باشند و در بخش های آموزشی و قضایی نیز باید مطالعه و فرهنگ سازی هایی صورت گیرد و در واقع همه با هم باید در این مورد دغدغه داشته باشیم.

 

* قطعا همه قوا باید در این امر شرکت داشته باشند چرا که اگر به این امر به صورت جدی پرداخته نشود قطعا بعضی از قوا به دلیل کمبود وقت اولویت های دیگری را در دستور کار خود قرار می دهند.

 

* باید سازمان مبارزه با فساد را به نحوی ایجاد کنیم که دغدغه اصلی‌اش مبارزه با فساد باشد و در آن متمرکز شود در این میان مجلس نیز آمادگی دارد در صورت نیاز به تقنین، همکاری لازم را داشته باشد البته من گمان می‌کنم این چند موضوع شاید در کلام مساله مبارزه با فساد می تواند کمک کننده باشد اگر هم نیاز بود از مقام معظم رهبری اجازه بخواهیم یا از طریق مجمع تشخیص عمل کنیم این آمادگی وجود دارد .

 

آیت‌الله آملی لاریجانی ریاست محترم قوه قضائیه

 

رئیس قوه قضائیه  اراده جدی و عزم جزم مسئولان، بستن مبادی و مناشی فساد و عدم تسامح در نظارت و برخورد با مفسدان را سه رکن اساسی مبارزه با فساد عنوان کرد.

 

* مشکل اساسی امروز ، عدم اراده تام و اراده قوی و مستحکم در برخورد با فساد است. البته قوانین لازم است ولیکن بحث اراده بسیار مهم است که خلاءش را همه احساس می‌کنند.

 

* باید نقاط فسادخیز را ببندیم و نباید همه چشمشان فقط به قوه قضاییه باشد که چگونه با فساد برخورد می کند هرچند که ما عزم جدی برای برخورد با فساد داریم ولی باید مبادی و مناشی فساد بسته شود.

 

*گاهی در نظارت‌ها و برخوردها کوتاهی می‌شود و اگر در برخورد با مفسد تسامح کردیم فساد هیچوقت ریشه‌کن نمی‌شود.

 

*  مقام معظم رهبری هم در فرمان 8 ماده‌ای فرمودند که برخورد با مفسد باید قاطع باشد.  به عنوان مثال در فساد 3000 میلیاردی رسانه‌های خارجی خیلی سیاه‌نمایی می‌کردند و بعد از برخورد جدی قوه قضاییه با مفسدان این پرونده دایه حقوق بشری سر دادند. در همین پرونده یکی از مدیر عاملان در پارکینگ وزارتخانه کیفی پر از پول را که حدود یک میلیارد تومان بود گرفته بود اما بعد از آن خیلی از افراد به من مراجعه می‌کردند و وساطت وی را می‌کردند و می‌گفتند که این مدیرعامل برای انجام فعالیتهای فرهنگی این پول را گرفته بود.

 

* ما باید علاوه بر نظارت‌ها مجازات‌ها را هم تشدید کنیم و تا این کار اجرایی نشود هیچ اقدامی بازدارنده نخواهد بود.

 

* بدون شک شفاف‌سازی عملیات اداری و اجرایی مانع از بروز از فساد می‌شود و هر چه دست واسطه‌ها کمتر باشد حتما جلوی فساد هم گرفته می شود.

 

* ما در قوه قضائیه تجربه خوبی را شروع کردیم که یکی از انها بحث پیشخوان‌های الکترونیک است اما مانع‌هایی است که امیدواریم با پیگیری حضور واسطه‌های انسانی را حذف کنیم.

 

* استفاده از فناوری‌های نوین در دستگاه قضایی موجب حذف شکوائیه‌ها و دعاوی شده که راه روشنی برای برخورد با مفاسد پیش روی قوه قضائیه می‌گذارد.

 

* نظارت بانک مرکزی کجاست، باید نظارت بر بانک‌ها بر عوامل زیر مجموعه به گونه‌ای باشد که شاهد بروز فساد نباشیم چند بار باید زخم این فسادها بر پیکره‌ نظام وارد شود.

 

* در بحث فساد 3 هزار میلیاردی گفتند که پول را خوردند و بردند و در ذهن بسیاری این موضوع جا افتاد، در حالی که افرادی که اطلاع‌رسانی می‌کنند باید با احتساب جوانب و به صورت دقیق اطلاع دهند.

 

* همه می‌دانیم ما نسبت به دولت قبل موضع داشتیم و من یکی از منتقدترین افراد دولت دهم بودم و پای هزینه هایش ایستادم. یک بار یک قاضی فاسد گفت که حرف سری با من دارد و می‌خواست معامله کند اما من قبول نکردم که بعد هم یک سری کارها کرد. با اینکه منتقد بودم می‌گویم نباید طوری باشد که بگوییم هر اتفاقی افتاده تقصیر دولت قبل بوده است.

 

* برخی فکر می‌کنند که اگر نسبت به این دولت سیاه‌نمایی کنند کار خیر می‌کنند، حرف من این است که نقد بکنید اما سیاه‌نمایی نکنید.

 

* مبارزه با فساد نه تنها یک موضوع فرا قوه‌ای بلکه یک موضوع فرا حاکمیتی است. مردم باید همانطور که در ابتدای انقلاب در ریشه‌کن کردن فساد منافقین نقش داشتند به ما کمک کنند و اگر فسادی مشاهده می‌کنند کمک کنند تا برطرف شود.

 

* ما باید توجه داشته باشیم که اگر بخواهیم با فساد مقابله کنیم فقط نظارت‌های فیزیکی خارجی پاسخگو نیست، بلکه باید یک مانع از درون وجود داشته باشد.

 

* ما یک بستر مهم را فراموش کرده‌ایم و آن هم بستر فرهنگی، اخلاقی و دینی است، ما باید از این ظرفیت عظیم استفاده کنیم و به خطبه های قرآنی توجه داشته باشیم.