شکافی به نفع ایران و به زیان صهیونیستها

رضا مهرعطا
    •••••  چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ — ۱۱:۵۳ کد مطلب : 1871/a   

زمانی که جیمی کارتر در اواخر دهه 1970 و بیل کلینتون دموکرات در اوائل دهه 1990، پیروزی و دستاورد بزرگ سیاست خاورمیانه ای خود را صلح اعراب- اسرائیل اعلام کردند، انتظار می رفت تا صهیونیست ها باید به مفاد صلح اسلو و مادرید پایبند باشند و اجازه تشکیل 22 درصد سرزمین را در فلسطین اشغالی بدهند اما در طول دو دهه از صلح اسلو، رژیم صهیونیستی نه تنها پایبند این مفاد نبوده بلکه هیچ اعتقادی در تشکیل سرزمین فلسطین و یک دولت ندارد .

جنگ 33 روزه ، 22 روزه ، 8 روزه و 50 روزه در سرزمین های اشغالی و جنوب لبنان از 2006 میلادی تاکنون، ریشه های آن باطل کردن تشکیل دولت مستقل فلسطینی بوده است. شهرک سازی در کرانه باختری و سیاست افزایش جمعیت و سرزمین رژیم صهیونیستی بدون لحاظ کردن مفاد و توافقنامه اسلو و مذاکرات با مقامات آمریکائی و اروپائی به توسعه شهرک سازی ادامه داشته است.

علی رغم فشار اوباما به نتانیاهو در مورد لغو شهرک سازی و آمدن بر سر میز مذاکره برای توافق با دولت خودگردان فلسطین برای تشکیل یک ملت مستقل، اسرائیل با حیله ها و نیرنگ های مختلف از این کار سرباز زده و بدنبال وقت کشی، ایجاد انحراف در افکار عمومی منطقه و جهان وهمچنین خطرناک جلوه دادن تشکیل یک دولت اسلامی ومستقل فلسطین که این سیاست با فرافکنی صهیونیست ها مواجه بوده است.

بی شک پروژه اسلام هراسی و تشویق مهاجرت یهودیان اروپا و دیگر نقاط جهان به اسرائیل، قسمتی از پروژه توسعه سرزمین های اشغالی با افزایش جمعیت است و افکار عمومی غرب از ادامه اشغالگری و شهرسازی در کرانه باختری به ستوه آمده اند و مردم بی گناه و مظلوم فلسطین در کرانه باختری و سرزمین های خود بیش از  بیرون رانده می شوند.

اینها مواردی است که از چشم افکار عمومی منطقه و غرب پنهان نمانده است و آمریکائی ها نیز از این عهدشکنی، وقت کشی، انحراف در اصل موضوع تشکیل دولت مستقل فلسطینی به ستوه آمده اند و اوباما در چند ماه اخیر علیه برخی از اقدامات صهیونیست ها نیز موضع گرفته از جمله حضور نتانیاهو در کنگره آمریکا بدون کسب اجازه از کاخ سفید و سناریوی راه اندازی یک جنگ در مرزهای لبنان، سوریه یعنی قنیطره که با ترور کردن فرماندهان حزب الله که با پاسخ حزب الله به اسرائیل همراه بود و با فشار اوباما به تل آویو، اسرائیل مجبور به عقب نشینی از موضع تهاجمی خود کرد. لذا این موارد سبب گردیده که بین جریان آمریکائی غربی با اسرائیل یک شکاف بوجود آید و این شکاف را حتی در بحث مذاکرات هسته ای با جمهوری اسلامی ایران می توان مشاهده کرد و لفاظی ها و تندروی های بنیامین نتانیاهو علیه توافق هسته ای ایران با گروه 1+5 که سبب رویاروئی اوباما با نتانیاهو و دولت اسرائیل گردیده است و آمریکا بدنبال رسیدن به یک توافق با ایران بدون مداخله کشورهای حاشیه مانند اسرائیل و عربستان سعودی است و هر دو اینها در تلاش بوده اند تا با ایجاد مانع و اشکال تحریم ها را علیه جمهوری اسلامی ایران تشدید نمایند و این برخلاف سیاست های کاخ سفید می باشد.

با این حال نتانیاهو تلاش میکند تا با استفاده از لابی های خود در اروپا بالاخص انگلیس و فرانسه سیاست های ضدایرانی و ضد فلسطینی خود را ادامه دهد و دقیقاً عکس دولت مستقل فلسطینی را می توان در سیاست های اروپا مشاهده کرد و این در حالی است که افکار عمومی در آمریکا به کاخ سفید نهیب می زنند که در مورد فلسطین و ایران بی طرف باشد و جانبداری اسرائیل را ننماید. لذا باید وضعیت دولت اسرائیل و نتانیاهو را در آمریکا و غرب را به مانند یک آسمان تیره و تار تشبیه کرد که آینده مبهمی خواهد داشت و دیگر به مانند دهه های قبل آمریکا به اسرائیل دلبستگی دیوانه وار نخواهد داشت و رژیم صهیونیستی مجبور خواهد شد تا بر سر میز مذاکره نشیند . مذاکره ای که پس از گذشت بیش از دو دهه نتیجه ای نداشته و اسرائیل فقط به دنبال فریب افکار عمومی بوده است .