ریزگردها بیخ گوش پایتخت

ناصر محمدي
    •••••  چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ — ۱۱:۴۲ کد مطلب : 1881/a   

اواخر روز دوشنبه مورخ 18/12/93 تهران و استانهای اطراف آن شاهد گرد و غبار غلیظی بودند که بنا به اظهار کارشناسان هواشناسی منشا آن عدم وجود پوشش گیاهی  و اقلیم نیمه کویری  است. این اولین بار است که از زبان یک مقام مسئول واژه نیمه کویری در خصوص نوعی آب و هوای اطراف تهران بکار می رود.واژه بیابانی و نیمه بیابانی را شنیده بودیم ولی نه نیمه کویری.بگذریم.چرا عدم وجود پوشش گیاهی  مایی که منشا ریز گردها در کشور را عامل خارجی می دانیم خود در داخل کشور منشا آن هسیتم.خود متوجه نیستم که با اقدامات خود چه بلایی بر سر محیط زسیت خود می آوریم و نتیجه آن می شود ریزگرد و گرد و غبار مانده تهران که آنهم  دچار این بلای دست ساز خودمانی شد.

رهبر معظم انقلاب در طول چندین سال گذشته خطر نابودی محیط زیست و جنگلها و پوشش گیاهی را مطرح فرمودند منجمله بیاناتی که در دیدار مسئولان و دست اندرکاران منابع طبیعی و حفظ محیط زیست  ایرادکردند. مقام معظم رهبری حل مسائل و مشکلات زیست محیطی همچون آلودگی هوا، پدیده ریزگردها و دست اندازی به جنگل ها و مراتع و فضاهای سبز را نیازمند برنامه ریزی، تدبیر، پیگیری مستمر و جدی و قاطعیت دستگاههای مرتبط دانستند و تأکید کردند حفظ محیط زیست یک وظیفه حاکمیتی است که باید با  تهیه سند ملی محیط زیست و  پیوست زیست محیطی برای همه طرحهای عمرانی و صنعتی و همچنین جرم انگاری تخریب محیط زیست، به این وظیفه بسیار مهم، عمل شود. ایشان با اشاره به دیدگاه اسلام در خصوص اهمیت حفظ زمین و ثروتهای عمومی کره خاکی فرمودند که اسلام و ادیان الهی همواره بر لزوم احساس مسئولیت انسان در قبال طبیعت و حفظ تعادل میان انسان و طبیعت تأکید کرده اند زیرا عامل اصلی بروز مشکلات زیست محیطی بر هم خوردن این تعادل است. ایشان در ادامه چالش زیست محیطی را چالشی فراگیر در سراسر جهان برشمردند و با اشاره به آثار بلندمدت مسائل زیست محیطی، خاطرنشان کردند: تجربه‌های کشورهای مختلف نشان می دهد بسیاری از مشکلات محیط زیستی قابل پیشگیری و دارای راه حل هستند. معظم له در ادامه به عنوان نمونه به موضوع آلودگی هوا در کلان شهرها و پدیده ریزگردها اشاره و تأکید کردند: این مشکلات، با صبر و حوصله و تدبیر و پیگیری لازم، قابل حل هستند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: مسئله محیط زیست، مسئله این دولت یا آن دولت، مسئله‌ی این شخص یا آن شخص و مسئله این جریان و یا آن جریان نیست بلکه موضوعی کشوری و ملی است که باید برای حل مشکلات مرتبط با آن، همه دست به دست یکدیگر دهند. رهبر انقلاب اسلامی هوا، آب و خاک را سه عنصر اصلی در محیط زیست برشمردند و گفتند: برای حل مسائلی همچون آلودگی هوا در کلان شهرها، و پدیده گرد و غبار و همچنین کمبود آب و فرسایش خاک، بیشتر از تبلیغات، باید کار و تلاش جدی و پیگیری مستمر انجام داد.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به جنگل ها و مراتع به عنوان ریه های تنفسی شهرها و عوامل نگهدارنده خاک، از دست اندازی افراد سودجو به جنگل ها و منابع طبیعی بخصوص در شمال کشور ابراز تأسف شدید کردند و افزودند: دستگاههای مسئول باید قاطعانه با تعدی به جنگل ها به هر بهانه ای اعم از هتل سازی و جذب گردشگر و ساخت حوزه علمیه و برخی توجیهاتِ به ظاهر قابل قبول ، مقابله کنند. ایشان پدیده زمین خواری و اخیراً کوه خواری و ساخت و ساز در ارتفاعات را از دیگر مسائل رنج آور و اسف بار دانستند و تأکید کردند: باید در قانون، اینگونه اقدامات جرم تلقی شوند و افراد سوءاستفاده کننده بی هیچ اغماضی مورد تعقیب قضایی قرار گیرند و اگر  در دستگاهها نیز کوتاهی انجام گیرد، باید با عوامل این کوتاهی هم بشدت برخورد شود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه حفظ محیط زیست یک وظیفه حاکمیتی است افزودند: تهیه سند ملی برای محیط زیست، پیوست محیط زیستی برای همه طرح های عمرانی، صنعتی و تجاری، پالایش و بازنگری قوانین برای جرم انگاری تخریب محیط زیست، و تقویت نظارت های بی اغماض از مهمترین راهکارها برای حفظ محیط زیست و مقابله با سود جویان و قانون شکنان است.

حضرت آیت الله خامنه ای، نقش آفرینی مردم برای حفظ محیط زیست و فرهنگ سازی در جامعه بوسیله رسانه ملی را مهم ارزیابی و خاطرنشان کردند: مطالبی که باید بیان شوند، امروز گفته شد و از این پس مردم باید قضاوت کنند که کدام دستگاهها به وظیفه خود برای حفظ محیط زیست عمل می کنند و کدام دستگاهها برای حفظ محیط زیست، تلاش و اقدام لازم را انجام نمی دهند.

نکته قابل تامل در بیانات مقام معظم رهبری این است که ایشان با توجه به اینکه این مطالب را بارها یاد اوری فرمودند اظهارداشتند که این مطالب باید بیان شود و از این  منظر است که ایشان احساس مسئولیت و احساس خطر می نمایند و نکته ای که در بیانات معظم له جلب توجه می نماید این است  قضاوت مسئولیت پذیری دستگاهها را  جهت حفظ محیط زیست به مردم سپرده اند که این امر می بایستی مورد توجه تمامی مسئولین و دست اندر کارن کشور قرار گیرد.

محیط زیست یک مسئله عمومی است که با حیاط و زیست بشر سر و کار دارد و بی توجهی به آن ادامه حیات بشر  را به مخاطره می اندازد.