سیر صعودی مصرف دخانیات در کشور

    •••••  چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ — ۲۱:۴۹ کد مطلب : 1883/a   

دبیر ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات گفت: متاسفانه وضعیت مصرف دخانیات در کشور اسف بار است و سیر نزولی کاهش مصرف مواد دخانی در جامعه در سال های 75 تا 76 به یک سیر کاملا صعودی از سال 88 به این طرف تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، خسرو صادق نیت در این باره افزود: قلیان در این افزایش مصرف نقش ویژه ای داشته و دیگر از پستوی خانه ها درآمده و به مهمانخانه ها وارد شده است.
رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به موفقیت برخی استان ها در کنترل کاهش مصرف مواد دخانی و عدم موفقیت این امر در شهرهای بزرگ، گفت: ایران قبلا جزو کشورهای اول اجرای کنوانسیون سازمان بهداشت جهانی در زمینه مصرف دخانیات بود ولی در سال های اخیر به کشورهای آخر عضو این کنوانسیون پیوسته است.
وی ادامه داد: معاون بهداشت وزیر بهداشت شخصا در این زمینه با ارگان های مختلف جلسه های متعددی گذاشته است زیرا برای کنترل و مبارزه با دخانیات یک وزارتخانه به تنهایی نمی تواند کاری از پیش ببرد و هماهنگی بین بخشی و پایِ کار بودن همه مهم است.
صادق نیت تهیه لایحه مالیات بر دخانیات، فعال سازی کارگروه آموزش و تحقیقات ستاد کشوری مبارزه با دخانیات، فعال سازی کارگروه اعمال قانون این ستاد با اولویت تهران، فعال سازی مجدد پژوهش های مرتبط و پایش مصرف دخانیات، فعال سازی سامانه 1490 و گسترش بازرسی ها را مهم ترین اقدامات و برنامه های در حال اجرا در خصوص مبارزه با دخانیات اعلام و بر نقش آفرینی استان ها و دانشگاه ها در این زمینه تاکید کرد.
وی با اشاره به پیگیری بحث تدوین پروتکل قاچاق سیگار گفت: امیدواریم با رأی مجلس شورای اسلامی بتوانیم مسیرهای قاچاق مواد دخانی را از صفر تا 100 مسدود کنیم.
رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه سال 94، سال بهداشت حرفه ای و محیط است، گفت: بهداشت کاران حرفه ای از هم اکنون تا سه ماه آینده در آماده باش خواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: سال 94 باید متفاوت از سال های قبل باشد و اهداف بهداشت محیط و حرفه ای که سال های گذشته برای اجرای آن ها زمینه سازی های زیادی شده است محقق شود.
وی اضافه کرد: مسوولان وزارت بهداشت برای بازگرداندن بهداشت محیط به جایگاه پیشین اش اهتمام جدی دارند.
رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: هم اکنون دغدغه مردم داشتن آب شرب سالم، غذا و هوای سالم و همچنین پرتوهای آسیب رسان است و وظیفه ما است که این مشکلات را برطرف کنیم.
خسرونیت وی با اشاره به اینکه برای سال 94 بودجه مناسبی برای بهداشت محیط و حرفه ای درنظر گرفته شده است، ادامه داد: وجود 5900 کارشناس بهداشت محیط و یکهزار و 900 بهداشت کار حرفه ای پتانسیل خوبی برای اجرای برنامه ها و عملی شدن اهداف بلند مرکز سلامت محیط و کار در این سال خواهد بود.
وی ادامه داد:کنترل و کاهش مصرف دخانیات، تکمیل سامانه رسیدگی به شکایات مردمی 1490، گسترش کمی و کیفی بهداشت مواد غذایی در سطح عرضه، بهداشت آب و فاضلاب، تهیه خودروی ستاد فوریت های سلامت محیط و کار، بهداشت پرتوها، بهداشت هوا، توسعه خدمات تخصصی آزمایشگاه های بهداشت حرفه ای، حوادث ترافیکی و سامانه جامع بازرسی سلامت محیط و کار، مهم ترین محورهای تحول در حوزه بهداشت محیط و حرفه ای خواهند بود.

منبع : ایرنا