عملیات تکریت و قدرت نمایی ارتش و بسیج مردمی عراق

رضا مهرعطا
    •••••  دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ — ۰۰:۴۳ کد مطلب : 1913/a   

پیشروی ارتش و بسیج مردمی عراق که تحت عنوان عملیات آزادسازی تکریت برای بازپس‌گیری استان‌های صلاح‌الدین و الانباء صورت گرفته است، با پیروزی‌های ارتش و بسیج مردمی ادامه دارد و با بمباران و یورش ارتش و بسیج مردمی به دو شهر العلم و الدور، تکریت در مرز بازپس‌گیری است.

تکریت مرکز استان صلاح‌الدین است و با بازپس‌گیری تکریت، مطمئناً موصل نیز از چنگ گروهک تروریستی داعش خارج خواهد شد.

بی‌شک کمک‌های مستشاران جمهوری اسلامی ایران در سازماندهی بسیج مردمی و ارتش عراق با وحدت بین طوایف و قبایل شیعه و سنی، نقش مؤثری در این پیروزی داشته است و این اقدام متهوّرانه در برابر داعش، عراق را از خطر سقوط و تجزیه نجات داد. خطری که میراث شوم صدام التکریتی و رژیم بعثی عراق بود و دولت شیعه در عراق نتوانست بر این میراث شوم یعنی تبعیض قومی، قبیله‌ای و طایفه‌ای غلبه کند و داعش نیز از این فرصت استفاده کرد و یورش همه جانبه خود را از موصل انجام داد، تا عراق در خطر سقوط قرار گیرد. در این میان آمریکا نیز بر خطر نفوذ داعش در منطقه پی برده اما با یک تناقض مواجه است. از یک طرف از نفوذ ایران در عراق بیمناک است، اما تنها راه دفع فتنه داعش را نیز جمهوری اسلامی ایران می‌داند چرا که ترک‌ها و سعودی‌ها به دلیل هراس از نفوذ ایران، از داعش حمایت کردند و در حال حاضر نیز سرویس‌های جاسوسی آنها از داعش حمایت می‌کنند.

لذا درمیان کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران بود که با سازماندهی بسیج مردمی عراق (جیش المهدی) و پاکسازی عناصر خائن و جایگزینی نیروهای وفادار به عراق در بدنه ارتش، یک نیروی نظامی مردمی جهت مقابله با داعش تشکیل گردید تا یورش نهایی جهت آزادسازی مناطق اشغالی توسط داعش انجام گیرد.

همزمان با این اقدامات، داعش نیز به دنبال اجرای راهبرد زمین سوخته است و با آتش زدن حلقه‌های چاه نفت در استان‌های شمال عراق هم مرز با سوریه، زمین اشغال شده را می‌سوزاند که نشان از شکست آنان در برابر ارتش و بسیج مردمی عراق است و به کمک‌های همپیمانان منطقه‌ای خود یعنی ترکیه، عربستان سعودی و قطر دلخوش هستند تا از شکست نهایی رهایی یابند.

از طرف دیگر رسانه‌های عربی – ترکی در منطقه نیز از ازدیاد نفوذ ایران در عراق و منطقه ابراز نگرانی کرده و قصد دارند تا با اقدامات نرم افزاری، ایران در عراق را با چالش مواجه نمایند و زحمات جمهوری اسلامی ایران در پیوند وحدت بین قبائل و طوایف شیعه و سنی در عراق را ناکام بگذارند که این خود نشان دهنده پیوند دولت‌های صاحب رسانه‌های عربی حامی داعش می‌باشند که سعی دارند در بدنه دولت و مردم عراق شکاف بیندازند.

اما بی‌گمان می‌توان اعتراف کرد که مردم و ارتش عراق با حمایت ایران و بدون کمک آمریکا و همپیمانان غربی، توانستند ضربه مهلکی بر داعش وارد کرده و در جهت آزادسازی استان صلاح‌الدین گامی جدی بردارند تا موصل را از چنگ تروریست‌ها آزاد نمایند و در این میان نباید از همکاری دولت ایران و دولت عراق (حیدر العبادی، نوری المالکی) گذشت که برای دفع فتنه داعش اهتمام جدی ورزیدند که در تحولات 9ماهه اخیر جای بسی خوشحالی دارد.

درکل می‌توان اهمیت عملیات پاکسازی تکریت و استان صلاح‌الدین را در موارد ذیل جستجو کرد

1- این عملیات در نوع خود نخستین عملیات منسجم و سازماندهی شده ارتش و بسیج مردمی عراق به شمار می‌رود که هدف غایی آن، اخراج تروریست‌ها از خاک عراق است و پس از خیانت عناصر بعثی و خائن ارتش در خرداد 1393 در یورش داعش، برای اولین بار با پاکسازی ارتش از این عناصر، یک ارتش ملی مردمی عراق تشکیل شده است.

2- استفاده از نیروهای بومی، قبائل و طوایف سنی در این عملیات در کنار شیعیان است که نشانه‌های بارز وحدت ملی در عراق می‌باشد که در صورت تداوم برای امنیت این کشور بسیار مفید خواهد بود.

3- این قدرنمایی این پیام را به غرب و  آمریکا می‌دهد که بدون تکیه بر آنان نیز می‌توان امنیت عراق را تأمین کرد و ژنرال دمپسی، رئیس ستاد مشترک آمریکا، از ضعف عملکرد دولت آمریکا در عراق و عدم مشارکت جدی در جنگ انتقاد کرده است، چرا که عراق در سایه وحدت ملی می‌تواند به استقلال سیاسی و اقتصادی برسد.

4- از لحاظ روانی آزادسازی تکریت می‌تواند مقدمه‌ای برای پاکسازی موصل از عناصر داعش باشد که بالطبع سبب تضعیف تروریست‌های داعش خواهد شد.