کری:تصمیم برای مذاکره هسته‌ای با ایران چهارسال پیش گرفته شد

    •••••  چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴ — ۱۰:۵۱ کد مطلب : 19154/a   

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید در زمان تصدی ریاست کمیته روابط خارجی سنا بدین نتیجه رسیده بود که رهبران ایران آماده مذاکره درباره برنامه هسته‌ای هستند.

 

به گزارش  تحلیل ایران  ، جان کری، وزیر خارجه آمریکا، طی سخنانی در دانشگاه هاروارد، گفت که دو سال پیش از آغاز مذاکرات هسته‌ای با ایران می‌دانسته تهران آماده گفتگو است: "من این قضاوت را زمانی که رئیس کمیته روابط خارجی [سنا] بودم و پس از دیدار از عمان و منطقه گرفتم.... احساس کردم که این امر ارزش امتحان را دارد و آن را پیگیری کردیم - من این فرآیند را تقریبا برای چهار سال پیگیری کردم، نه دو سالی که طی آن در مذاکره بودیم."

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه درباره اجرای برجام "بسیار خوشبین"‌ است گفت: "مردم فراموش کرده‌اند که ما برای دو سال با توافق موقت زندگی کردیم، اینکه آنها ذخایر و غنی‌سازی را کاهش داده و تعداد سانتریفیوژ‌های خود را کم کرده‌اند."

وی با اشاره به فرمایشات حضرت امام خامنه‌ای درباره عدم ادامه مذاکرات با آمریکا در امور غیر هسته‌ای گفت: "نمی‌دانم که آیا این یک ممنوعیت کامل است یا نه. رئیس‌جمهور روحانی و ظریف اشاره کرده‌اند که ایران می‌تواند در برخی مسائل منطقه - سوریه، یمن و جاهای دیگر - یاری رساند."

"ما اکنون بر روی یافتن موضوعات بعدی مذاکرات متمرکز نیستیم؛ بلکه بر اینکه فرآیندی که تمام کرده‌ایم به صورت کامل اجرایی می‌شود، تمرکز کرده‌ایم. و من فکر می‌کنم که اجرای آن می‌تواند اعتماد مختص خود را آفریده و احتمالات دیگری را در ادامه پدیدی آورد.


/خبرگزاری تسنیم