آمریکا و پاکستان بر سر توافق هسته‌ای اختلاف دارند

    •••••  جمعه ۲۴ مهر ۱۳۹۴ — ۱۲:۳۶ کد مطلب : 19484/a   

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان گفت که در حال حاضر مهمترین چالش در روابط واشنگتن و اسلام‌آباد به توافق رسیدن درباره برنامه هسته‌ای کشورش است.

 

به گزارش  تحلیل ایران  ،به نقل از جیو، «قاضی‌خلیل الله» سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان امروز (جمعه) در کنفرانسی خبری در اسلام‌آباد اظهار داشت: نخست وزیر پاکستان 20 تا 23 اکتبر برای انجام سفری سه روزه به آمریکا می‌رود.

وی افزود: در حال حاضر مهمترین چالش در روابط واشنگتن و اسلام‌آباد به توافق رسیدن درباره برنامه هسته‌ای پاکستان است.

با اینکه رسانه‌های آمریکایی از توافق واشنگتن و اسلام‌آباد بر سر محدود‌سازی برنامه هسته‌ای پاکستان خبر می‌دهند اما مقامات پاکستانی تأکید دارند که زرادخانه هسته‌ای خود را محدود نخواهند کرد.

«جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید گفت: دولت اوباما به دنبال محدود ساختن زرادخانه هسته‌ای پاکستان است.

برخی از کارشناسان معتقدند زرادخانه هسته‌ای پاکستان سریعترین رشد را در میان زرادخانه‌های هسته ای دنیا دارد.

سخنگوی کاخ سفید گفت: چنین توافقی بر مبنای نگرانی‌های کاخ سفید در مورد توانایی قریب الوقوع پاکستان برای ساخت تسلیحات هسته‌ای کوچک رزمی است که بسیار مشابه تسلیحات هسته‌ای آمریکا در اروپا است.

جزئیاتی که کاخ سفید منتشر کرد نشان می‌دهد هر دو طرف در مراحل ابتدایی توافق احتمالی هستند. پیش از سخنگوی کاخ سفید از اظهارنظر در مورد گفت‌وگوهای هسته‌ای با پاکستان خودداری می‌کرد.

جاش ارنست در نشست مطبوعاتی گفت: گمانه زنی‌های زیادی در این مورد شد، در حال حاضر آمریکا در مورد امنیت و ایمنی هسته‌ای با پاکستان همانند سایر کشورها در حال گفت‌وگو است.

ارنست گفت: البته نباید انتظار داشت در سفر نواز شریف به آمریکا (30 مهر) این توافق به امضاء برسد.

یک مقام پاکستانی در این زمینه گفت: پاکستان به دنبال توافق هسته‌ای با آمریکا است اما این موضوع هرگز به معنای محدود کردن زرادخانه هسته‌ای این کشور نمی‌باشد.

وی افزود: ممکن است آمریکا به برنامه هسته‌ای پاکستان بی‌اعتماد باشد اما سلاح هسته‌ای این کشور تأمین کننده امنیت ملی و یک سپر دفاعی در برابر هند است.


/خبرگزاری فارس