در مذاکرات به همه تعهدات بین المللی پایبند بودیم

    •••••  شنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۴ — ۲۳:۲۴ کد مطلب : 1955/a   

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: می گویند در ایران کسانی هستند که نمی خواهند مسئله هسته ای با مذاکرات دیپلماسی حل و فصل شود، این دروغ است، در ایران هیچ کس نیست که نخواهد مسئله هسته ای با مذاکره حل شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای در جمع پرشور زائران و مجاوران امام رئوف علی بن موسی الرضا (ع) و مردم مومن مشهد در نخستین روز سال 1394 با اشاره به موضوع مذاکرات هسته ای افزودند: در زمینه مسائل هسته ای دشمنان ما که در طرف مقابل ملت ایران هستند و عمده آنها نیز آمریکاست، این دشمنان با تدبیر و سیاست گذاری حرکت می کنند و ما توجه داریم که آنها می فهمند که چه می کنند و می دانیم که آنها به ویژه آمریکا به مذاکرات هسته ای بسیار احتیاج دارند.

ایشان فرمودند: اختلافاتی که در امریکا مشاهده می کنیم مانند اختلاف بین سناتورها با دولت به این معنا نیست که آنها به مذاکرات نیاز ندارند بلکه جناح مقابل دولت (جمهوری خواهان) مایل هستند امتیاز مذاکرات به نام حریفش یعنی حزب دموکرات ثبت نشود.

 

امریکایی ها به مداکرات نیاز دارند

 مقام معظم رهبری تاکید کردند: امریکایی ها به مذاکرات هسته ای نیاز دارند اما ابراز استغنا می کنند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به پیام نوروزی رئیس جمهور آمریکا فرمودند: در پیام نوروزی اوباما حرف های غیر صادقانه ای وجود دارد و با وجودی که علی الظاهر ابراز دوستی کرد اما سخنان وی صادقانه نبود.

حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند: اما انسان کاملا به روشنی در می یابد که این اظهارات صادقانه نیست.

 

ملت ایران مقابل زورگویی ها می ایستد

 حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر این که ملت ایران تحمیل ها و زورگویی های آمریکا را نمی خواهد ، خاطرنشان کردند: آنچه که ملت ایران در مقابل آن مقاومت می کند قبول زورگویی های طرف مقابل است.

ایشان افزودند: طرف مقابل می گوید بیایید مذاکره کنیم و شما حرف های ما را مو به مو عمل کنید ، ملت ایران در مقابل اینها ایستاده است و یقیناً مسئولان ، مذاکره کنندگان و ملت این را قبول نخواهند کرد.

 

گفتگوها فقط در مسئله هسته ای است

 مقام معظم رهبری گفتند: نکته دوم در مورد مسائل هسته ای که با دولت های اروپایی و آمریکا در جریان است این است که مذاکره با آمریکا صرفا در مسئله هسته ای است و این را همه بدانند.

آیت الله خامنه ای با بیان این که ما درباره مسائل منطقه ای با آمریکا مذاکره نمی کنیم ، تصریح کردند: هدف های آمریکا در منطقه درست مقابل نقطه ما قرار دارد.

 ایشان فرمودند: ما در منطقه امنیت و آرامش می خواهیم اما سیاست امریکا ایجاد ناامنی در منطقه است، شما به مصر ، لیبی و سوریه نگاه کنید، دستگاه های استکباری و در رأس آنها آمریکا در برابر بیداری اسلامی که به وسیله ملت ها به وجود آمد یک ضد حمله شروع کرد و این سیاست را ادامه داد و به تدریج ملت ها را به سمت بدبختی سوق داد.

مقام معظم رهبری خاطرنشان کردند: ما در مسائل منطقه ای، داخلی و تسلیحات مطلقاً صحبت و مذاکره نداریم و مذاکرات صرفاً درباره موضوع هسته ای است و این که در موضوع هسته ای چگونه با دیپلماسی به نتیجه برسیم.

رهبر معظم انقلاب اسلامی افزودند: نکته سوم این که آمریکایی ها تکرار می کنند ما قرارداد با ایران می بندیم بعد نگاه می کنیم اگر به قرارداد عمل کردند تحریم را برمی داریم ، این را ما قبول نداریم و غیر قابل قبول است.

رفع تحریم ها جزو موضوعات مذاکره است نه نتیجه مذاکرات

رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: این را ما قبول نداریم رفع تحریم ها جزو موضوعات مذاکره است نه نتیجه مذاکرات؛ آن کسانی که دست اندرکار هستند فرق این را به خوبی می فهمند.

مقام معظم رهبری تصریح کردند: این خدعه آمریکایی است که می گویند قرارداد می بندیم نگاه می کنیم به رفتارها بعد تحریم ها را برمی داریم ؛ این جوری نیست همین طور که مسئولان ما صریحاً گفتند و رئیس جمهور محترم صریحاً گفت تحریم ها باید بدون هیچ فاصله ای در هنگام رسیدن به توافق انجام بگیرد یعنی رفع تحریم جزو توافق است نه چیزی مترتب بر توافق.

حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: آمریکایی ها تکرار می کنند که ایران بایستی در تصمیماتی که می گیرد و چیزهایی که قبول می کند بازگشت ناپذیری وجود داشته باشد این را ما قبول نداریم. 

رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: اگر چنانچه طرف مقابل می تواند به هر بهانه ای علیه ملت ایران باز هم تحریم ها را برقرار کند هیچ وجهی ندارد که هیئت مذاکره کننده ما بپذیرد کاری انجام بدهد که این کار برگشت ناپذیر است ؛ به هیچ وجه.


برنامه هسته ای یک صنعت بومی است و مال مردم است

حضرت آیت الله خامنه ای اضافه کردند: این یک صنعت مردمی است یک صنعت بومی است متعلق به مردم است دانش و فناوری آن مال مردم است باید پیش برود این پیشرفت جزو ذات هر صنعت و فناوری است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی افزودند: آنها بحث بمب اتم را پیش می کشند خودشان هم می دانند که دنبال سلاح هسته ای نیستیم اما این را بهانه ای قرار دادند برای فشار آوردن بر ملت ایران.

 

در مذاکرات به همه تعهدات بین مللی پایبند بودیم

ایشان تاکید کردند : ما در این مذاکرات به همه تعهدات بین مللی پایبند بودیم ما در این مذاکرات به تعهدات اخلاق سیاسی اسلامی پایبند بودیم ، ما نقض عهد نکردیم ، ما دو جور حرف نزدیم ، ما تلون به خرج ندادیم ؛ نقطه مقابل ، طرف مقابل ما آمریکایی ها هستند عهد شکنی کردند ، تلون در آرا نشان دادند ، تقلب نشان دادند ، رفتار آنها رفتاری است که برای ملت ما مایه عبرت است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی تصریح کردند: آن کسانی هم در درون مجموعه روشن فکری کشور که هنوز ملتفت نبودند که طرف مقابلشان آمریکا کی هست ، خوب است نگاه کنند به این مذاکرات و بفهمند با کی مواجه اند و آمریکا امروز در دنیا چه دارد انجام می دهد.

ملت از تهدیدها نمی ترسد، ایستاده و موفق از این آزمون بیرون می آید

رهبر معظم انقلاب اسلامی گفتند:‌ این تهدیدهایی که دشمنان ما می کنند بی اثر است.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند : آنها تهدید می کنند به تحریم بیشتر و این که در خلال حرف ها تهدید می کنند به تحرک نظامی ، ملت ایران نمی ترسند ، ملت ایران ایستاده است و انشاء‌الله با کمال موفقیت از این آزمون بزرگ بیرون خواهد آمد.

ایشان با بیان اینکه البته توفیقات الهی می تواند ما را موفق کند، افزودند: مسائل مهم دیگری وجود دارد که مجال طرح آن در این جا نیست.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: ‌ملت ایران مسلما کارهای بزرگی دارد مانند اتحاد اسلامی ، مسئله کمک به ملت های مستضعف و گسترش نفوذ معنوی اسلام در منطقه که امروز پرچم آن به دست ملت ایران است.

مقام معظم رهبری فرمودند : اگر خدای متعال توفقیات خود را شامل حال ملت ایران بکند که حتما می کند انشاء الله به برکت ملت و تلاش شما بخصوص جوانان این کارهای بزرگ را انجام خواهیم داد.

 

نوروز نباید منافاتی با تکریم بانوی مکرم اسلام داشته باشد
رهبر انقلاب اسلامی فرمودند: ‌در نوروز ایرانی، ‌حقیقت نوروز حقیقتی مردمی است؛ مردم به مناسبت نوروز با یکدیگر با صفا و محبت رفتار می کنند مردم به یکدیگر تبریک می گویند و هدیه می دهند ، رسم و سنت باستانی و پادشاهی امروز بعد از گذشت سال ها در نوروز وجود ندارد.
حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند: خدای متعال را سپاسگزاریم که یک بار دیگر و یک سال دیگر این فرصت را به ما عنایت فرمود که در ذیل و ظل بارگاه حضرت ابوالحسن الرضا(ع)‌ با شما برادران وخواهران عزیز، زائران ، مجاوران مشهد رضوی ملاقات کنیم .

رهبر معظم انقلاب اسلامی گفتند: ایرانی زیرک مسلمان نوروز باستانی را با عقیده و به شکل دلخواه خود تحویل داد قالب نوروز را و صورت نوروز را نگه داشت و محتوای آن را عوض کرد .

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند :‌ نوروز باستانی ، نوروز پادشاهان و فرصتی برای سلاطین و حکام مستبد بود برای اینکه شکوه و عظمت ظاهری خود را به رخ ملت ها بکشانند و بنشینند از آنها هدیه بپذیرند .

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی فرمودند :‌حتی در زمان بنی امیه و بنی عباس که نوروز به دربارهای خلفای اموی و عباسی وارد شد همان رفتار و سیره پادشاها ن وکسرایان  فارسی باستان در دربار آنها عمل می شد.

ایشان خاطر نشان کردند :‌ اما ایرانی مسلمان این نظم  و این قالب را به نفع خود تغییر داد ، اگر که این تغییر به صورت دفعی انجام نگرفته است اما شما امروز بعد از گذشت قرن ها  مشاهده می کنید که نوروز بهانه ای و وسیله ای برای ارتباط قلبی میان مردم و  مبدا عظمت و عزت یعنی ذات مقدس باری تعالی است .

رهبر معظم انقلاب افزودند :‌در ایام نوروز و تحویل سال نو ، شلوغ ترین و پر ازدحام ترین مراکز در این کشور پهناور عبارت است از بارگاههای مقدس ائمه و امام زادگان (س) .

ایشان گفتند:‌ در نیمه شب گذشته در این آستان مقدس صدها هزار مومن با دلهای پاکیزه متوجه مرکز عظمت و قدرت شدند ، با خدای خود سخن گفتند از گرداننده حال ها گردش نیکوی حالت خود را طلب کردند و مراسم دینی به جا آوردند.


این نوروزی که امروز ما داریم نوروز باستانی نیست نوروز ایرانی است
حضرت آیت الله خامنه ای ادامه دادند:‌ این نوروزی که امروز ما داریم نوروز باستانی نیست نوروز ایرانی است و نوروز ملت مسلمانی است که از قالب این مراسم کهن توانسته است برای خود سرمایه ای فراهم بکند و به سمت هدفهای خود پیش برود.

مقام معظم رهبری تصریح کردند : امیدواریم خداوند متعال به ملت عزیز ایران کمک  کند تا این ابتکارات زیرکانه را در همه مسائل و در همه موارد به کار ببندند .

ایشان افزودند: بنابراین  امسال که ایام نوروز مصادف است با ایام شهادت بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه (س) یقینا مراسم نوروز نباید هیچ منافاتی با تکریم و احترام نام آن بزرگوار داشته باشد .

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: امروز من مطالبی را در نظر گرفتم که به شما برادران و خواهران عزیز که در این اجتماع باشکوه حضور دارید و به همه ملت ایران عرض کنم.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: بحث را با یک تأمل قرآنی آغاز می کنم ، خداوند متعال با آن کسانی که وعده نصرت داده است شرطی مقرر فرموده است "و ان الله علی نصرهم لقدیر الذین ان مکناهم اقاموالصلوه و اتواالزکوه و امرو بالمعروف و نهوا ان المنکر ولله عاقبت الامور".

رهبر انقلاب اضافه کردند: چهار شاخص را خداوند متعال در این آیه شریفه معین کرده است برای مومنانی که قدرت در اختیار آنها قرار می گیرد و از زیر سلطه قدرتمندان جائر خارج می شوند.

آیت الله خامنه ای ادامه دادند: چهار شاخص را برای اینها معین کرده است و وعده کرده است که ان الله علی نصرهم لقدیر ، خدای متعال قادر است که یک چنین ملتی را نصرت کند و یقیناً نصرت هم خواهد کرد.

ایشان گفتند: این چهار شرط یکی نماز ، یکی زکات ، یکی امر به معروف و دیگری نهی از منکر است ؛ هر کدام از این چهار خصوصیت و چهار شاخص یک جنبه فردی و شخصی دارند لیکن در کنار آن یک جنبه اجتماعی و تأثیر در نظام سازی اجتماعی دارند ؛ حتی نماز.

آیت الله خامنه ای افزودند: نماز با آن همه راز و رمزی که در حقیقت آن نهفته و معراج مومن است قربان کل و تقی است ،وسیله فوز و سعادت است از همه اعمال برتر و بالاتر است حتی نماز دارای جنبه اجتماعی هم هست.

رهبر انقلاب اسلامی اضافه کردند: جنبه اجتماعی نماز این است که مسلمانان به وسیله نماز یکایکاشان با یک مرکز واحدی در تماس می شوند؛ در آن واحد در وقت نماز همه مسلمانان در همه نقاطی که دنیای اسلام گسترده است دل را به یک مرکز واحدی متصل می کنند.

 


مقام معظم رهبری ادامه دادند: این اتصال همه دل ها به یک مرکز واحد مسئله اجتماعی است یک مسئله نظام ساز است معین کننده و شکل دهنده هندسه نظام اسلامی است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی گفتند: زکات که دارای جنبه های فردی است و گذشت انسان را و اعطای مایحب را به انسان می آموزد که خود این یک تجربه و آزمون بسیار مهم است اما یک ترجمان اجتماعی دارد و آن این است که زکات در استعمالات قرآنی زکات به معنی مطلق انفاقات است ؛ اعم از زکات مصطلحی است که در آیه شریفه خذ من اموالهم صدقه به آن اشاره شده است. 

آیت الله خامنه ای افزودند: زکات یعنی مطلق انفاقات مالی ؛ جنبه اجتماعی و ترجمان اجتماعی و نظام ساز زکات این است که انسانی که در محیط اسلامی و جامعه اسلامی برخوردار از مال دنیوی است خود را متعهد می داند مدیون می داند ،‌ طلبکار نمی داند خود را بدهکار جامعه اسلامی می داند هم در مقابل فقرا و ضعفا هم در مقابل سبیل الله ؛ زکات بنابر این با این نگاه یک حکم و شاخص نظام ساز است.

امر به معروف و نهی از منکر در واقع زیربنای همه حرکات اجتماعی اسلام است
رهبر معظم انقلاب در ادامه فرمودند: اما امر به معروف و نهی از منکر که در واقع به نوعی زیربنای همه حرکات اجتماعی اسلام است امر به معروف یعنی همه مومنان در هر نقطه ای از عالم که هستند موظفند جامعه را به سمت نیکی، معروف و به سمت همه کارهای نیکو حرکت دهند.

آیت الله خامنه ای افزودند: نهی از منکر یعنی همه را از بدی ها، پستی ها و پلشتی ها دور بدارند.

رهبر انقلاب گفتند: که هر کدام از این چهار شاخص به نحوی ترجمان ساخت و هندسه نظام اسلامی است. 

ایشان فرمودند: این معنای مهم امر به معروف و نهی از منکر در حاشیه عرض می کنم که نباید منحصر کرد به مسائل زیر نصاب اهمیت ؛ بعضی تصور می کنند این فریضه منحصر می شود به اینکه انسان به فلان زن یا مردی که یک فرعی را رعایت نمی کنند تذکر دهند.

رهبر معظم انقلاب افزودند: اما مهمترین قلم امر به معروف و نهی از منکر اینها نیست بلکه امر به بزرگترین معروف ها و نهی از بزرگترین منکرهاست. 

ایشان فرمودند: بزرگترین معروف در درجه اول ایجاد نظام اسلامی و حفظ آن است که این امر به معروف است.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: هرکسی که در این راه تلاش می کند آمر به معروف است.


حفظ عزت و آبروی ملت بزرگترین معروف است
ایشان فرمودند: حفظ عزت و آبروی ملت ایران بزرگترین معروف است ؛ اعتلای فرهنگ، سلامت محیط اخلاقی، سلامت محیط خانوادگی ، تکثیر نسل و تربیت نسل جوان آماده برای اعتلای کشور،  رونق دادن به اقتصاد و تولید، همگانی کردن اخلاق اسلامی، گسترش علم و فناوری ، استقرار عدالت قضایی و عدالت اقتصادی، مجاهدت برای اقتدار ملت ایران و ورای آن و فراتر از آن اقتدار امت اسلامی و تلاش و مجاهدت برای وحدت اسلامی است.

رهبر معظم انقلاب فرمودند: همه موظفند در راه این معروف ها تلاش کنند و  نقطه مقابل اینها عبارت است از منکرها، ابتذال اخلاقی ، کمک به دشمنان اسلام، تضعیف نظام اسلامی ، تضعیف فرهنگ اسلامی و اقتصاد جامعه و تضعیف علم و فناوری منکر است و از این منکرها باید نهی کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: اولین آمر به معروف هم خود ذات پروردگار است؛ خدا آمر به معروف و ناهی از منکر است معروف ها و منکرها هم مشخص و معلوم شده است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه فرمایشات با اشاره به آیه یامرهم بالمعروف و ینهاهم عن المنکر در جمع پر شور زائران و مجاوران حرم رضوی با بیان اینکه وجود مقدس پیامبر اسلام(ص) از برترین آمران به معروف و ناهیان از منکر بودند، فرمودند : ائمه (ع) نیز بزرگترین آمران به معروف و ناهیان از منکر هستند و در زیارت می خوانیم اشهد انک قد اقمت الصلوه و آتیت الزکوه و امرت بالمعروف و نهیت عن المنکر.
ایشان فرمودند: مومنین و مومنات در هر نقطه ای از جهان اسلامی آمران معروف و ناهیان از منکر هستند که خداوند فرمود وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاء بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَیُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاةَ که اینها چهار پایه اصلی برای نظام سازی است که از هر کدام از این ها شاخه هایی منشعب می شود.

 

نظام اسلامی بر اعطای زکات، اقامه نماز، امر به معروف و نهی از منکر ‌استوار است 
مقام معظم رهبری فرمودند: نظام اسلامی بر چهار پایه اعطای زکات، اقامه نماز، امر به معروف و نهی از منکر ‌استوار است و این یعنی انسجام و ارتباط اجتماعی و قلبی میان آحاد مردم است.

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه فرمودند : من همین جا در اول سخنان امروز خودم از این بحث می خواهم نتیجه بگیریم برای آنچه که به عنوان شعار امسال به مردم عزیز عرض کردم این است که در جامعه عزیز و کشور پهناور ما اسلام با هر منشا اجتماعی افراد و با هر سلیقه اجتماعی انسجام، ‌هم افزایی و کمک کردن به یکدیگر را از همه می خواهد.

مقام معظم رهبری فرمودند: دولتها در نظام اسلامی باید مورد حمایت مردم قرار گیرند و حتی از سوی آن کسانیکه به این شخص خاص در دولت رای نداده اند از سوی آنها هم باید مورد پشتیبانی و حمایت قرار بگیرند و این حرف حقیقی و لپ معنای انسجام اجتماعی و ملی در کشور اسلامی ماست.
ایشان ادامه دادند: ‌همه باید به عنوان یک واحد با دولتی که مسئول و بر سر کار است اتحاد کلمه نشان بدهند و به آن کمک بکنند خصوصا درآن مواردی که کشور با مسائل مهم و چالشهای مهمی روبروست که در این زمینه عرایضی بیان خواهم کرد.

وظیفه همه آحاد ملت این است که از مسئولان دولتی حمایت کنند

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه بیاناتشان در جوار حرم مطهر رضوی فرمودند: امروز وظیفه همه آحاد ملت این است که به مسئولان کشور و مسئولان دولتی کمک و از آنها حمایت کنند و این مخصوص این دولت نیست و مربوط به همه دولت هاست.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: دولت هایی که بعدها هم سر کار می آیند همین حقوق را دارند به خاطر این که همه دولت ها دغدغه اصلی شان حل مشکلات مردم است و اگرچه توانایی ها مختلف است و همه در یک ردیف نیستند و شاید سلایق گوناگون داشته باشند اما هدف همه دولت ها این است که در حوزه مسئولیت خود بتوانند مشکلات کشور را حل کنند.

 مقام معظم رهبری در ادامه هر دولتی را که در چارچوب قانون اساسی بر سر کار بیاید دولتی قانونی و مشروع خواندند و فرمودند:  مهم نیست چقدر از آحاد رأی دهندگان به این رئیس جمهور و آن رئیس جمهور رأی دادند و تعداد کاهش و افزایش آرا به محبوبیت ارتباط پیدا می کند اما ارتباطی به مشروعیت و قانونیت ندارد .

ایشان ادامه دادند: هر کسی با هر تعداد رأیی که از طرف اکثریت مردم انتخاب شد طبق قانون اساسی مشروع و قانونی است و مردم باید او را قانونی بدانند و تا آنجا که می توانند به او کمک کنند.

 انتقادها به دولت باید در چارچوب منطق باشد
مقام معظم رهبری فرمودند: البته در این بحث حقوق دوجانبه ای برقرار است و هر دولتی منتقدانی دارد و این دولت هم مانند دولت های قبل منتقدانی دارد که تا اینجای قضیه هیچ مشکلی نیست و کسانی هستند که روش ، رفتار ، حرف و سیاست دولت را قبول ندارند و منتقدند که این موضوع مانعی ندارد اما انتقادها باید در چارچوب منطق باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای ادامه دادند: خود بنده هم به دولت های گوناگون انتقادهایی داشته ام و همواره تذکر داده ام و در هیچ موردی که به نظر من عیب بوده و جای انتقاد داشته است از تذکر  خودداری نکردم اما تذکرات را در موقعیت و با شکل مناسب در قالب پیغام یا حضوری ارائه کردم.


 تذکر دادن موجب بی اعتمادی عمومی نشود
مقام معظم رهبری افزودند: تذکر باید به گونه ای باشد که اعتماد عمومی را از کسانی که مسئولند و مشغول کارند سلب نکند و تذکر دادن باید طوری باشد که موجب بی اعتمادی عمومی نشود و به نوعی اهانت و روش های خشم آلود نباشد.

ایشان با اشاره به این که همه باید با برادری اسلامی به مسئله ارتباط میان دولت و ملت نگاه کنند افزودند: این توصیه را هم به مردم دارم که با دولت باید مهربانانه و با نگاه همدلی و همراهی سخن گفت.

مقام معظم رهبری افزودند: همه مسئولان کشور در سه قوه باید با منتقدان خود رفتار مناسبی داشته باشند و آنها را تحقیر نکنند چرا که تحقیر مخالفان از سوی مسئولان ، خلاف تدبیر و حکمت است.

 مردم را به اهتمام در مسائل اساسی کشور دعوت می کنم

رهبر معظم انقلاب در ادامه بیانات خود افزودند: من مردم عزیزمان را به بی تفاوتی دعوت نمی کنم به نظارت نکردن دعوت نمی کنم، آنها را به اهتمام در مسائل اساسی کشور دعوت می کنم اما اصرار می کنم که برخوردها نباید تخریبی باشد.
حضرت آیت الله خامنه ای تصریح کردند: نه تحقیر باشد نه اهانت ، نه از سوی مردم نسبت به مسئولین و نه از سوی مسئولین نسبت به منتقدین.

احساس دلواپسی و دغدغه مندی کنند هیچ مانعی ندارد
ایشان فرمودند: ممکن است در یک قضیه ای یک عده ای دغدغه داشته باشند دغدغه داشتن جرم نیست دلواپس بودن جرم نیست ، می توانند کسانی حقیقتا نسبت به یک مساله مهم و حساس کشور احساس دلواپسی و دغدغه مندی کنند هیچ مانعی ندارد .

رهبر معظم انقلاب در ادامه سخنان خود افزود: اما این به معنای متهم کردن نباشد، به معنای نادیده گرفتن زحمات و خدمات نباشد از آن طرف هم دولت و طرفداران دولت و کسانی که ابراز دغدغه و دلواپسی می کنند باید اهانتی نشود .

آیت الله خامنه ای گفتند: من این را صریحا به ملت عزیز عرض می کنم قبلا هم گفته ام من از همه دولت ها در دوران مسئولیت خودم حمایت کردم از این دولت هم حمایت می کنم هر کجا هم لازم باشد تذکر می دهم البته چک سفید امضا هم به کسی نمی دهم.

ایشان افزودند: نگاه می کنم به عملکردها و بر حسب عملکردها قضاوت می کنم به توفیق الهی و کمک الهی بر حسب عملکردها هم عمل خواهم کرد این مطلب اول در توضیح و تبیین آنچه به عنوان شعار امسال مطرح کرده ایم همدلی و همزبانی میان دولت و ملت، همدل باشند ، همزبان باشند و همکاری کنند و در کنار هم به سوی رفع مشکلات حرکت کنند.

رهبر معظم انقلاب در ادامه بیاناتشان تصریح کردند: عرض کردیم این اهمیت پیدا می کند وقتی که فرصت های بزرگی در اختیار است ، وقتی که چالش های بزرگی را انسان انتظار می برد و امروز از همان روزهاست ، امروز هم فرصت های بزرگی داریم و هم چالش هایی در پیش روی ماست که باید با این چالش ها برخورد کنیم و با کمک این فرصت ها در این چالش ها با توفیق الهی پیروز شویم.

همراهی مردم و جوانان با نظام ،از اهداف نظام و امام بزرگوار است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه فرمایشاتشان در جمع پرشور زائران و مجاوران حرم رضوی فرمودند : امروز فرصت های بزرگی داریم که یکی از این فرصت ها مربوط به نیروی انسانی کارآمد و مبتکر است که در ایران به وفور نیروی کار آمد و عمدتا جوان و دارای روحیه و ابتکار وجود دارد.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند:یکی از فرصت ها همراهی مردم و جوانان با نظام ، اهداف نظام و امام بزرگوار است.

ایشان ادامه دادند:‌ در همین راهپیمایی ها مانند روز قدس و 22 بهمن عمدتا جوانان حضور دارند و اینها همان جوان هایی هستند که شبانه روز به وسیله رسانه های صوتی و تصویری مورد بمباران و تخریب قرار دارند . 

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: غوغایی است در دنیای مجازی ، رسانه های صوتی و تصویری و صدها رسانه و به عباراتی هزاران رسانه در حال بمباران افکار جوانان ما هستند.

مقام معظم رهبری گفتند: برخی از این رسانه ها سعی می کنند جوانان ما را از دین برگردانند یا از نظام اسلامی منصرف کنند؛ بعضی دیگر به دنبال ایجاد اختلاف هستند و بعضی دیگر در خدمت هدف های خبیث خود می گردند و تلاش می کنند جوانان خود را به سمت ولنگاری سوق دهند.
ایشان افزودند: این بمباران به طور دائمی بر روی سر جوانان ما به وسیله رسانه های صوتی ،‌تصویری و اینترنتی در حال حرکت است  

حضرت آیت الله خامنه ای گفتند : اما دهها میلیون جوان در کشور در 22 بهمن شعار می دهند و ابراز احساسات می کنند ، ‌ابراز احساسات به امام راحل ، اسلام و انقلاب اسلامی و این فرصت بزرگی است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: یکی از فرصت ها‌ عبارت است از پیشرفت های علمی که در دوران تحریم به وجود آمده است ،‌ یک وقت قدرت ها، پول ها و سرمایه های بین المللی را به کمک ملت ها می آورند ، و یک وقتی همه را به روی ملت ها می بندند.

 حضرت آیت الله خامنه ای افزودند : اما ملت می تواند در بخش های مختلف کارهای بزرگ بکند ،‌امروز شما این کارها را مشاهده می کنید و  اینها را دست کم نگیرید.

رهبر معظم انقلاب اسلامی افزودند :‌ فاز 12 پارس جنوبی که چندی قبل توسط رئیس جمهور افتتاح شد طرح صنعتی بسیار بزرگ و پیچیده است که می تواند رشد اقتصادی کشور را و محصول تلاش عمومی کشور  را به صورت محسوسی افزایش دهد.

حضرت آیت الله خامنه ای با بیان اینکه از این گونه موارد  فراوان در کشور داریم افزودند: در رزمایش های نیروهای مسلح دستگاه هایی وارد عرصه شده اند دشمنان از دیدن آنها تعجب می کنند و این تعجب را بر زبان می ‌آوردند.

ایشان با بیان اینکه همه اینها در زمان تحریم اتفاق افتاده است و این اتفاقات کوچک نیست بلکه فرصت بزرگی است خاطر نشان کردند: در طول سال های متمادی یعنی سالهای 89،90،91 و 92 که به گمان آنها ‌تحریم های فلج کننده آنها بر کشور سایه انداخته است همه اینها را جوانان و نیروهای مبتکر ما انجام داده اند  و این خیلی فرصت بزرگی است .

 تحریم ها یک فرصت است 
ایشان افزودند :‌ تحریم ها هم فرصت است خود این تحریم ها به یک معنا برای ملت ما فرصت است ، بله تحریم ها دشواری هایی به وجود آورده است اما این تحریم می تواند فرصت باشد البته چالشهایی نیز داریم که امروز مقداری درباره آنها عرض می کنم.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با بیان اینکه یکی از نقدترین و بزرگترین چالش های کشور امروز مسئله اقتصاد ملی است فرمودند :‌ انتظار به حق مردم ما این است که از یک اقتصاد شکوفا و رفاه عمومی برخوردار باشند، طبقه ضعیف از وضعیت غیر قابل قبول خارج شود و از مشکلات نجات پیدا کند اینها انتظارات به حق مردم است.

حضرت آیت الله خامنه  ای افزود‌:‌ اقتصاد کشور نیازمند حرکتی جدی است و کاری  بزرگ است.

هدف دشمنان از فشارهای اقتصادی ، مقابله مردم با نظام اسلامی است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه بیاناتشان در اجتماع زائران و مجاوران حرم رضوی (ع) گفتند: من البته چند سال است راجع به اقتصاد حرف می زنم، من در همین جلسه ، چند سال قبل از این پیش بینی کردم ، گفتم دشمنان بر روی اقتصاد ما متمرکز خواهند شد مسئولان باید به فکر باشند خودشان را آماده کنند کمرها را محکم کنند برای مواجهه با خصومت دشمنان و سیاست های خصمانه دشمنان ما که روی اقتصاد کشور متمرکز شده اند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: حالا من راجع به اقتصاد مطالبی را عرض خواهم کرد ؛ دهه عدالت و پیشرفت از نیمه گذشته است ما یک دهه را به عنوان دهه عدالت و پیشرفت معین و معرفی کردیم و از نیمه گذشته است.

 رهبر معظم انقلاب اسلامی اضافه کردند: 20 سال چشم انداز به نیمه رسید 20 سال را برای چشم انداز 20 ساله معین کردیم و سیاست گذاری کردیم که ده سالش گذشته است؛ ده سال در مقابل روی ماست اینها مسائل مهمی است حساسیت مسائل اقتصادی با توجه به این واقعیت ها بیشتر می شود.

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه تصریح کردند: دشمنان ما صریحا می گویند که هدفشان از فشارهای اقتصادی یک هدف سیاسی است ، هدفشان این است که مردم ایران را در مقابل نظام اسلامی قرار دهند.

آمریکا عامل فشارهای اقتصادی علیه ایران
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به شعارهای مرگ بر آمریکای حاضران افزودند: البته بله ؛ مرگ بر آمریکا ، چون آمریکا عامل اصلی این فشارهاست خودشان هم اصرار دارند بر اینکه متمرکز شوند روی اقتصاد ملت عزیز ما.

حضرت آیت الله خامنه ای با طرح این پرسش که هدف آمریکایی ها از این فشارها چیست اضافه کردند : هدف این است که مردم را در مقابل دستگاه قرار بدهند ؛ می گویند می خواهیم فشار اقتصادی بیاوریم تا وضعیت مردم سخت بشود ، مردم در مقابل دولت و نظام اسلامی وادار به اعتراض شوند و این را صریحا می گویند.

 امنیت کشورمان در منطقه بی نظیر است 
مقام معظم رهبری همچنین گفتند: البته به دروغ گاهی ادعا می کنند که طرفدار ملت ایران اند که این دروغ ها را نمی شود باور کرد و نباید از دشمن باورکرد لیکن هدفشان همان هدف سیاسی است می خواهند این امنیتی که امروز در کشور ما هست که این امنیت در منطقه غرب آسیا که ما در آن قرار داریم ، بی نظیر است .

آیت الله خامنه ای افزودند: به حمداله امروز در هیچ کشوری نه در شرق ، نه در غرب ، نه در شمال و نه در جنوب ما امنیتی مانند امنیتی که امروز بر کشور و ملت ما حاکم است وجود ندارد می خواهند این امنیت را به دست مردم از بین ببرند و مردم را به برهم زدن امنیت و حرکات اعتراضی در کشور وادار کنند.

ایشان تصریح کردند : دارند تحریک می کنند دارند کار می کنند ، برنامه ریزی می کنند کاری است که با جدیت و با شدت به دنبال آن هستند.

رهبر معظم انقلاب تاکید کردند: خوب این یک شرایط مهم و یک چالش بزرگ است و وقتی یک چنین چالشی در کشور وجود دارد همه نیروها باید در کنار هم قرار گیرند با هم کار کنند ، مسئله اقتصاد را جدی بگیرند.

امروز هر کسی بتواند به اقتصاد کشور کمک بکند ،جهاد کرده است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه بیاناتشان در جمع پرشور زائران و مجاوران حرم رضوی گفتند: نکته اول این که عرصه اقتصاد امروز به خاطر سیاست های خصمانه آمریکا یک عرصه کارزار و جنگ است ؛ جنگی از نوع خاص.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: در این عرصه کارزار هر کسی بتواند به نفع کشور تلاش کند جهاد کرده است، امروز هر کسی که بتواند به اقتصاد کشور کمک بکند جهاد کرده است.

مقام معظم رهبری افزودند: این جهادی است که شیوه های خاص خود را دارد و باید با تدبیر انجام شود. 

رهبر معظم انقلاب اسلامی افزودند: در نگاه کلان به اقتصاد کشورمان دو نگاه به رونق اقتصاد و پیشرفت اقتصاد وجود دارد.

حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند: یک نگاه می گوید ما پیشرفت اقتصاد را باید از ظرفیت های درون کشور و درون مردم تأمین کنیم.

مقام معظم رهبری افزودند: ظرفیت های بسیار زیادی وجود دارد در کشور که یا استفاده نشده یا درست استفاده نشده است اقتصاد درون زا اقتصادی است که ماده و مایه خود را از درون بدست می آورد.

ایشان ادامه دادند: برای رونق اقتصادی باید نگاه کنیم به امکانات درونی کشور که درست بکار بگیریم که منتج به این می شود که اقتصاد رشد خواهد کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: نگاه به پیشرفت اقتصاد با استفاده از کمک بیرون از مرزها نگاه دیگری است که می گوید سیاست خارجی را تغییر بدهیم با فلان مستکبر کنار بیاییم تا اقتصاد رونق بگیرد.

مقام معظم رهبری افزودند: این نگاه می گوید تحمیل قدرت های مستبد را در بخش های مختلف بپذیرید تا اقتصاد رشد کند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی تصریح کردند: این نگاه دوم یک نگاه کاملاً غلط و عقیم و بی فایده است.

حضرت آیت الله خامنه ای افرودند: همین تحریم هایی که امروز علیه ملت ایران اعمال می شود دلیل محکم و متقنی است بر غلط بودن آن.

مقام معظم رهبری گفتند: وقتی به امید قدرت های خارجی بنشینیم تا آنها اقتصاد را رونق بدهند آنها به حد کم قانع نیستند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی افزودند: کاهش ناگهانی قیمت نفت به وسیله قدرت های استکباری با ایادی و همکاران منطقه ای شان که قیمت نفت را به نصف و گاهی بیشتر از نصف می رسانند وقتی نگاه می کنیم متوجه می شویم امروز خارجی ها می خواهند این نگاه دوم را ایجاد کند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: من پیام دولت آمریکا را خطاب به مردم ایران در عید نوروز دیدم آنها گفته اند شما بیایید در مذاکرات هسته ای آن چیزی که ما دیکته می کنیم قبول کنید تا کار و سرمایه و فعالیت های اقتصادی در کشور شما رونق بگیرد.

باید از درون خود استمداد کنیم و بتوانیم کارها را پیش ببریم.
حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند: نگاه ما باید به درون کشور و به ظرفیت های درونی که بسیار زیاد است باشد.
مقام معظم رهبری در ادامه بیاناتشان در جمع زائران حرم رضوی (ع ) افزودند: این اقتصاد مقاومتی که ما مطرح کردیم و مورد استقبال همه صاحبنظران قرار گرفت و حتی یک نفر از صاحبنظران اجتماعی و اقتصادی را ندیدم که آنچه را که به عنوان سیاست های اقتصاد مقاومتی مطرح شده است رد کند و این ناظر به امکانات درونی کشور است.
ایشان فرمودند : وقتی اجازه نمی دهند که شما برای زمین خودت از بیرون آب بیاوری، باید چاه حفر کنی و از درون زمین خودت آب بیرون بیاوری  تا محتاج آن همسایه بخیل نباشی.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند :‌ باید از درون خود استمداد کنیم و بتوانیم کارها را پیش ببریم.
مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه در اقتصاد و در هیچ برنامه دیگری نمی توان بدون هدف گذاری حرکت کرد ادامه دادند: ‌اگر مسئولان دولتی در هر کاری بدون هدفگذاری حرکت کنند کار به روزمرگی می رسد و نتیجه ای نخواهد داشت و باید هدفگذاری ثابتی وجود داشته باشد و همه امکانات را به سمت آن هدف بسیج کند.

تلاش برای سرمایه گذاری بر روی تولید داخلی
ایشان فرمودند : آنچه که امسال و سالهای بعد از این باید به عنوان هدف اقتصادی توجه شود سرمایه گذاری بر روی تولید داخلی است و همه تلاش ها باید برای تقویت تولید داخلی باشد.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند :‌ از همه مسئولان که در زمینه اقتصاد فعالیت دارند و از همه آحاد مردم باید مطالبه شود که به مسئله تقویت تولید داخل کمک کنند.
مقام معظم رهبری حمایت از بنگاههای تولیدی متوسط و کوچک را یکی از لازم ترین کارها خواندند و بر تقویت فعالیت بنگاههای دانش بنیان تاکید کردند.

پیشرفت علم و فناوری به پیشرفت اقتصاد کمک می کند
ایشان فرمودند: تکیه ما روی علم و فناوری فقط به خاطر بالا بردن نصاب علمی خود نیست چرا که پیشرفت علم و فناوری به پیشرفت اقتصاد کمک می کند. حضرت آیت الله خامنه ای ادامه دادند :‌یکی از کارهای لازم، نهضت کاهش خام فروشی است و چندی پیش که درباره وابسته بودن اقتصادمان به نفت اعتراض کردم ناظر به این موضوع است.

خام فروشی باید کاهش یابد
مقام معظم رهبری  فرمودند: باید خام فروشی به تدریج کاهش یابد و به طور کلی از بین برود.
رهبر معظم انقلاب در ادامه با اشاره به اینکه بانک ها در موضوع اقتصاد کشور می توانند هم نقش کمک کننده و هم تخریب کننده داشته باشند، افزودند:‌ مسئولان ارشد بانکی باید به این موضوع توجه ویژه کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند :‌ برخی بانکها در سراسر کشور برخی بنگاههای کوچک و متوسط را با شیوه های خاص به تعطیلی کشاندند و نابود کردند.
مقام معظم رهبری، تسهیل سرمایه گذاری ، کاهش واردات کالاهای مصرفی و مبارزه با قاچاق را از کارهای اساسی خواندند.


کسانی که قادر به سرمایه گذاری هستند در امور تولید سرمایه گذاری کنند

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه سخنانشان افزودند:‌ البته این ها کارهای دشواری است و این طوری نیست و گفتن این حرفها آسان و عمل کردن آن مشکل است . 

ایشان تصریح کردند: اما این کار مشکل را مسئولین باید حتما انجام دهند چون مسئله، مسئله مهمی است و مردم نیز می توانند در آن نقش ایفا کنند . 

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به نقش مردم گفتند: کسانیکه قادر به سرمایه گذاری هستند سرمایه گذاری خودشان را متوجه تولید و در امور تولیدی سرمایه گذاری کنند.


تاکید بر مصرف محصولات داخلی و حمایت از کارگر ایرانی

مقام معظم رهبری فرمودند : کسانیکه مصرف کننده اند نیز که البته همه ملت ما در واقع به نوعی مصرف کننده اند باید محصولات داخلی را استفاده کنند که من روی این بارها و بارها تاکید کردم و امروز هم تاکید می کنم که همه سعی بکنند محصولات داخلی را مصرف کنند ، کارگر ایرانی را حمایت کنند و کارگاه تولیدی داخلی را رونق بدهند.

ایشان در بحث پرهیز از اسرف فرمودند : کسانیکه  اهل اسراف هستند بدانند که اسراف و زیاده روی و ریخت و پاش که در اسلام این همه مذمت شده است سرنوشت اقتصاد ملی را تعیین می کند و اگر چنانچه از اسراف و زیاده روی و ریخت و پاش اموال شخصی، چه در آب و نان و یا سایر چیزهای دیگر مانند وسایل تشریفات زیادی در مهمانی ها ، عقدها ، عروسی ها و سایر مراسم ها پرهیز شود به اقتصاد ملی کمک می شود.

حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند: کسانیکه در کارهای تجارت و داد و ستد خارجی هستند می توانند نقش ایفا کنند و آن هم عبارت است از صحت عمل تا بتوانند آبروی ملت ایران را حفظ کنند و این نکته سوم بود.


با تدبیر عمل کنیم تحریم از بین می رود

مقام معظم رهبری افزودند: ‌نکته چهارم در زمینه اقتصادی تحریم است که تنها ابزار دشمن است و این را همه بدانند تنها ابزار دشمن برای مقابله با ملت ایران عبارت است از تحریم و اگر ما درست و با تدبیر عمل کنیم تحریم از بین می رود.

ایشان افزودند: همچنان که اشاره کردم همین دستگاههای تولیدی و صنعتی که امروز خوشبختانه دستگاههای دولتی آنها را افتتاح می کند از جمله فاز 12 پارس جنوبی و امثال اینها کارهایی است که می تواند اثر تحریم را کاهش دهد و بعد هم از بین ببرد.

حضرت آیت الله خامنه ای  تصریح کردند: پیشرفتهای نظامی و یا پارکهای علم و فناوری از اینگونه کارهاست؛ تحریم ابتدا مشکل تراش بود اما برای ما برکاتی هم داشت و نشان داد که باید به خودمان متکی باشیم و به ما ثابت کرد که می توانیم از نیروهای درونی خودمان استفاده کنیم و مسئولین دولت و آحاد مردم باید در این زمینه تلاش کنند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه فرمایشات خود افزودند: اگر مسئولان دولتی آحاد مردم و فعالان اقتصادی همت و تلاش کنند خواهیم دید که تحریم ها  قادر نیست ملت ایران را از پیشرفت باز بدارد.