۲ فروردین؛ روز جهانی آب

    •••••  یکشنبه ۰۲ فروردین ۱۳۹۴ — ۱۸:۰۹ کد مطلب : 1962/a   

بیست و دومین روز از ماه مارس از سوی سازمان ملل متحد به نام روز جهانی آب نام گذاری شده که مصادف با دوم فروردین است.

 در سال 1992 در کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل در کشور برزیل برای اولین بار موضوع "روز جهانی آب " مطرح شد. در این کنفرانس از کلیه کشورها خواسته شد تا در راستای اجرای بیانیه شماره ۲۱ سازمان ملل، این روز را به عنوان روز ترویج و آگاه سازی مردم در مورد آب اختصاص دهند و ازطریق پخش و اشاعه نشریه‌ها و برگزاری کنفرانس‌ها، سمینارها و نمایشگاه‌ها در گرامی­داشت آن بکوشند.

بنا به اظهار مجامع بین المللی تا سال 2050 مساله منابع آبی اصلی ترین مشکل و موضوع بحث در جهان خواهد بود. در آن تاریخ جمعیت جهان به 4/9 میلیارد نفر رسیده و تامین آب و مواد غذایی و حفظ محیط زیست مهمترین دغدغه مدیران و رهبران خواهد بود. شاید یکی از مهمترین کانون های بروز تنش های آبی قاره ی آسیا باشد که با وجود 60 درصد جمعیت جهان فقط 30 درصد از ذخایر آب شیرین را در اختیار دارد.

شعار روز جهانی آب در سال 2015میلادی، " آب و توسعه پایدار " اعلام شده است. مفهوم توسعه پایدار از اوایل دهه 90 میلادی در مجامع بین‌الملل مطرح شد. در واقع می توان گفت که از آن زمان، متخصصان علوم اجتماعی و محیط زیست توجه جهانیان را به این موضوع مهم معطوف کردند که توسعه الزاماً به معنای توسعه فنی و اقتصادی نیست بلکه در فرایند آن باید به توسعه اجتماعی، فرهنگی و محیط زیستی هم توجه کرد.  كميسيون جهاني محيط زيست و توسعه كه براي اولين بار اين اصطلاح را ارائه داد، توسعه پايدار را به عنوان توسعه اي تعريف كرد كه نيازهاي نسل فعلي را بدون ايجاد اشكال در توانايي نسلهاي آينده در برآوردن احتياجات خود تأمين مي­كند.

ا.ب