باقی ماندن نظامیان آمریکایی پس از سال ۲۰۱۶ در کدام پایگاه‌؟

    •••••  یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ — ۰۹:۵۱ کد مطلب : 19721/a   

رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که برنامه قبلی کشورش در مورد خروج از افغانستان تغییر کرده است در نتیجه تعداد 5500 نظامی در چهار پایگاه پس از سال 2016 میلادی باقی خواهند ماند.


به گزارش  تحلیل ایران  ، در حال حاضر 9800 نیروی آمریکایی در افغانستان حضور دارند و بر اساس برنامه قبلی دولت آمریکا قرار بود این نیروها تا پایان سال 2016 میلادی از افغانستان خارج شوند.

«اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا با اشاره به وضعیت فعلی افغانستان گفته بود که آمریکا می‌بایست در برنامه حضور نظامی در این کشور پس از سال 2016 میلادی تغییراتی را بوجود آورد.

هفته پیش اوباما برنامه جدید این نیروها را اعلام کرد که بر اساس آن قرار است 5500 نیروی آمریکایی در افغانستان باقی بمانند و روند خروج دیگر نظامیان این کشور از افغانستان تا پایان سال 2016 میلادی نیز کندتر از برنامه پیش‌بینی شده انجام خواهد شد.

طالبان افغانستان نیز پس از آن طی انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که این تصمیم آنها را از ادامه جنگ تا خروج آخرین سرباز خارجی از این کشور بازنمی‌دارد.

بر اساس برنامه جدید آمریکا قرار است این نیروها در چهار پایگاه نظامی در کابل، بگرام، قندهار و جلال‌آباد باقی بمانند.

پایگاه بگرام:

این پایگاه بطور مشترک توسط ارتش و نیروی هوایی آمریکا استفاده می‌شد. نیروهای مستقر در این پایگاه شامل ارتش، نیروی هوایی، دریایی و یگان‌های ویژه می‌باشد.

فرودگاه بین‌المللی قندهار:
فرودگاه بین‌المللی قندهار در 16 کیلومتری این شهر قرار دارد.

این فرودگاه تا سال 2006 میلادی توسط آمریکا اداره می‌شد و سپس به نیروهای ناتو واگذار شد.

در حال حاضر از این فرودگاه هم برای پروازهای داخلی و هم نظامی استفاده می‌شود. علاوه بر نیروهای آمریکایی و ناتو، نیروهای ایساف نیز به این منطقه اعزام شدند.

فرودگاه جلال‌آباد:
پایگاه نظامی موسوم به «فنتی» در منطقه بهسود ولایت ننگرهار قرار دارد و در سال 2007 میلادی بازگشایی شد. این پایگاه در فرودگاه جلال‌آباد مستقر است و ارتش و نیروی هوایی آمریکا از آنجا عملیاتی علیه طالبان انجام می‌دهند.

همچنین از دیگر پایگاه‌های عملیاتی در ولایت ننگرهار می‌توان به «کونولی، خوگیانی، لون استار و دروازه ترخم» نام برد.

فرودگاه کابل:
میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در پنج کیلومتری شهر کابل قرار دارد. این فرودگاه از اصلی‌ترین فرودگاه‌های بین‌المللی و بزرگترین پایگاه نظامی می‌باشد که گنجایش بیش از یکصد هواپیما را دارد.

تعدادی از پایگاه‌های نظامی در اطراف این فرودگاه ساخته شد که توسط نیروهای آمریکایی و ناتو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در سال 2008 میلادی کنترل تمام تجهیزات این فرودگاه به نیروهای نظامی آمریکایی واگذار شد.


/خبرگزاری تسنیم