پاسخ جعفری به جنجال درباره سازندگی سپاه با تهمت فعالیت اقتصادی

    •••••  ﺳﻪشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰ کد مطلب : 198/a   

تحلیل ایران :

در حالی که مدتی است در محافل گوناگون و با اغراض متفاوت از فعالیتهای اقتصادی گسترده سپاه در کشور سخن گفته می شود امروز فرمانده کل سپاه پاسداران با تاکید بر اینکه  سازندگی با فعالیت اقتصادی متفاوت است گفت : سپاه ماموریت دارد در عرصه سازندگی حضور داشته باشد .

سردار سرلشکر عزیز جعفری در سالروز ایجاد قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا  افزود : در سالهای پس از جنگ ‌سپاه با توجه به در اختیار داشتن تجهیزات و ماشین آلات مهندسی و نیروهای مجرب که در اختیار نیروهای مهندسی رزمی سپاه بود و تجربه و ساختار گسترده  و همچنین نیاز کشور به سازندگی با نظر دولت وقت و با مجوز مقام معظم رهبری سپاه پاسداران ، حدود 25 سال پیش با امکانات خود وارد عرصه سازندگی شد.

 جعفری تصریح کرد: بیش از ده گروه مهندسی با هزاران دستگاه و ماشین آلات که در طول جنگ تهیه شده بود در اختیار سپاه قرار داشت و این توان عظیم برای سازندگی کشور نمی توانست در انبارها خاک بخورند و کاری انجام ندهند.
سردار سرلشکر جعفری گفت :
جعفری با بیان اینکه ورود سپاه به عرصه سازندگی در راستای قانون اساسی صورت گرفت اضافه کرد: ‌ورود سپاه در عرصه سازندگی با نظرات متفاوتی روبرو بود از جمله اینکه، مخالفین نظام به طریقی ورود سپاه به این عرصه ها را نگران کننده می دانستند.
وی با بیان اینکه برخی نیروهای دلسوز نظام اینگونه مطرح کردند که سپاه عرصه را برای پیمانکاران بخش خصوصی تنگ می کند ، تاکید کرد: با وجود این سپاه پاسداران با توجه به تجربه و توانمندیهایش لازم بود که وارد این عرصه شود چراکه سپاه با توجه به نوآوری و خلاقیت هایش ، محدودیت های اعمال شده را می توانست دور بزند و با اتکای به نیروهای متعهد داخلی فعالیت کند که در آن دوره این نگاه دربرخی پیمانکاران خصوصی وجود نداشت.
جعفری گفت:سپاه با اقدام های ابتکاری تحریم هایی را که در این عرصه درباره محدودیت در حوزه تجهیزات بروز می کرد را مرتفع می کرد اما با این کار واردات محدود می شد و برخی واردکنندگان به همین علت جزو مخالفان سپاه قرار می گرفتند.
فرمانده کل سپاه تصریح کرد: نگاه قرارگاه سازندگی سپاه این طور بود که طرح های کلان و ملی را با دولت قرار داد می بست و به عنوان مجموعه بزرگ پیمانکاری طرف مقابل دولت می شد ، اما در عمل سپاه بسیاری از شرکت های خصوصی را بکار می گرفت.
وی گفت: در واقع سپاه مدیریت می کرد و شرکت های بخش خصوصی که هم اکنون تعداد آنها به بیش از چهار هزار شرکت می رسد و در قرارگاه سازندگی با سپاه کار می کنند و رضایت هم دارند به همکاری می گرفت .
سردار جعفری تصریح کرد : قرارگاه سازندگی امکان ادامه فعالیت در عرصه های بزرگ را دارد واین درحالی است که در برخی طرح ها که پیمانکاران دیگر فعال هستند وقتی پولی از جانب دولت پرداخت نمی شود پیمانکاران با مشکل مواجه می شوند و کار متوقف می شود.
فرماندهی کل سپاه با تصریح اینکه اکنون خود دولت هم اقرار دارد که قرارگاه سازندگی سپاه ضربه های بودجه ای و پولی وارده به دولت را می گیرد و باتوانمندی داخلی پروژه ها را جلو می برد افزود: ابهاماتی که در دولت جدید درباره ورود سپاه به عرصه سازندگی وجود داشت پس از استقرار دولت و با بررسی و ارزیابی طرح هایی که انجام شده بود رفع و نیاز به حضور سپاه در این عرصه ها بیشتر احساس شد.
وی افزود: هم اکنون سپاه بسیاری از طرح هایی را که پیمانکاران خارجی از ادامه آنها سرباز زده و ناقص رها کردند ، با توان در حال اتمام آنهاست و اجازه نداده این پروژه ها تعطیل شوند.

فرمانده کل سپاه تاکید کرد: حضور سپاه در عرصه سازندگی کشور با حضور در عرصه های اقتصادی متفاوت است چرا که سپاه به هیچ وجه در فعالیت هایی چون داد و ستد بازاریابی، تجارت و صادرات و واردات فعالیت نمی کند.
جعفری تصریح کرد: سازندگی با فعالیت اقتصادی متفاوت است و سپاه هم ماموریت دارد که در عرصه سازندگی حضور داشته باشد.
وی گفت: محرومیت زدایی، فعالیت عمرانی در بخش های مرزی و امنیتی کشور و نقاط ناامن ،‌ آب رسانی در نقاط ناامن عرصه هایی است که فقط سپاه می تواند حضور داشته باشد.
جعفری افزود: طبیعی است که دشمنان برای تشدید مخالفتهایشان عرصه دیگری را بهتر از حضور سپاه در عرصه های سازندگی نمی یابند و حرکت های برنامه ریزی شده صورت می دهند.
فرمانده کل سپاه گفت: به همین دلیل است که وقتی مسئله ای در کل کشور مطرح می شود رسانه های گسترده ضد انقلاب به سرعت آنرا دامن می زنند و در صورتیکه مسئولان که این موارد را مطرح می کنند اقرار می کنند که منظورشان سپاه نیست.
جعفری افزود: دشمنان تلاش می کنند که تقابل بین دولت را با سپاه مطرح کنند و این جزیی از عملیات روانی و فضاسازی دشمنان ماست.
فرماندهی کل سپاه در ادامه صحبت های خود درباره نقش قرارگاه سازندگی در پیشرفت کشور گفت: مردم به خوبی یادشان هست که چند سال پیش به شدت کشور نیاز به گاز و برداشت از میادین مشترک با کشورهای حاشیه خلیج فارس داشت.
وی افزود: در حالی که کشورهای حاشیه خلیج فارس به سرعت در حال برداشت از میادین بودند شرکت های پیمانکار خارجی به دلیل تحریم های فعالیت در این پروژه ها را نیمه کاره رها کردند و کارها متوقف شد.