دستگیری شکارچیان فلامینگو و حواصیل خاکستری در گمیشان

    •••••  پنجشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۴ — ۲۳:۰۱ کد مطلب : 1997/a   

به گزارش ایرنا علی بیانی روز پنجشنبه در این زمینه گفت: مامورین واحد محیط بانی شهرستان گمیشان در یک عملیات شبانه موفق به دستگیری این شکارچیان در مجاورت اسکله خواجه نفس در سواحل شهرستان گمیشان شدند.

وی اظهار داشت: در این ماموریت که در اجرای گشت و کنترل نوروزی اکیپ سیار یگان حفاظت محیط زیست شهرستان گمیشان و بندرترکمن اجرا شد، شکارچیان غیرمجاز به همراه یک قبضه سلاح شکاری دولول قاچاق و یک قطعه فلامینگو و یک حواصیل خاکستری دستگیر و هشت فشنگ نیز از آنان کشف گردید.

به گفته بیانی متخلفین دستگیر شده با تشکیل پرونده به محاکم قضایی معرفی و از آنان بابت شکار فلامینگو و حواصیل خاکستری مبلغ 6 میلیون و 800هزار ریال اخذ و به حساب اداره کل محیط زیست استان گلستان واریز شد.

نقل از ایرنا

به گزارش ایرنا فلامینگو از پرندگان در معرض خطر انقراض است و سواحل دریاها، تالاب ها و رودخانه های عریض از مهمترین زیستگاه های این گونه ارزشمند محسوب می شود.

حواصیل خاکستری نیز پرنده ای از تیره حواصیلیان و راسته لک لک سانان است، طول این پرنده حدود 93 سانتی متر بوده و دارای منقاری نسبتا بزرگ، قوی و زرد رنگ و پاهای بلند می باشد.

گلستان از جمله معدود تنفس گاه های گونه های مختلف گیاهی و جانوری ایران است، این استان به عنوان ایرانی کوچک از کوه، دریا، جنگل، دشت و بیابان به صورت یکجا برخوردار است و به گفته مسوولان محیط زیست 114 گونه پرنده مهاجر در این منطقه زمستان گذرانی و بعضا زاد و ولد دارند.

از سوی دیگر برای متخلفان وشکارچیان غیرمجاز در پناهگاه های حیات وحش که از مناطق شکار مطلقا ممنوع محسوب می شود، قانونگذار علاوه بر جریمه تا سه سال حبس نیز پیش بینی کرده است.

سواحل و آبگیرهای شهرستان ترکمن و گمیشان و بویژه تالاب گمیشان از محل های زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و گونه های بومی است.

در این خصوص تالاب بین المللی گمیشان زیستگاهی منحصر به فرد با وسعت بیش از 20 هزار هکتار است که 14 هزار هکتار آن جزء مناطق شکار و صید و تیراندازی ممنوع سازمان حفاظت محیط زیست می باشد.

همه ساله این تالاب میزبان تعداد زیادی از پرندگانی است که از نیمکره شمالی به مناطق جنوبی مهاجرت کرده و ماه ها در این محل می مانند و دوباره برای جوجه آوری به وطن اصلی خود باز می گردند.

مهاجرت پرندگان از اواسط پاییز آغاز و آنها از عرض های بالاتر و نواحی شمالی سیبری به تالاب بین المللی گمیشان می آیند.

از مهمترین گونه های موجود در تالاب گمیشان می توان به پرندگان باارزشی مانند پلیکان، فلامینگو و قو که جزو گونه های حمایت شده و نیز پلیکان پاخاکستری و عقاب دریایی دم سفید که از جمله گونه های در خطر انقراض به شمار می روند، اشاره کرد.

شهرستان های گمیشان و بندرترکمن در شمال غرب استان گلستان واقع بوده و هر کدام افزون بر 60 هزار نفر جمعیت دارند.

استان مرزی گلستان در شمال ایران حدود یک میلیون و 850 هزار نفر جمعیت دارد که در 29 شهر و یکهزار روستا زندگی می کنند.