گفت و گوى تلفنی روحانی و کامرون

    •••••  پنجشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۴ — ۲۲:۴۶ کد مطلب : 1999/a   

جت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی دراین گفتگوی تلفنی با تبیین مواضع كشورمان در موضوع هسته‌ای و با تأكید بر حقوق شناخته شده ایران بر مبنای اصول بین‌المللی و پافشاری قطعی ایران بر دستیابی به این حقوق، گفت: شرایط ویژه‌ای بر مذاكرات حاكم است، چراكه اشتراكات ما در صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای و ضرورت لغو تمامی تحریم‌های ناعادلانه می‌تواند ما را به راه‌حل نهایی برساند.
رییس جمهوری با اشاره به فرصت بسیار خوب توافق در سال ٢٠٠٥ و فرصت استثنایی اخیر برای توافق، در این زمینه اظهارداشت: ما باید در جهت منافع ملی و بین‌المللی حركت كرده و اجازه ندهیم این فرصت كه بر فتوای رهبر معظم انقلاب به صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای‌اش متكی است، به آسانی از دست برود.
دكتر روحانی با اشاره به ضرورت حركت بر مبنای احترام متقابل، لغو كامل تحریم‌ها را اساسی‌ترین عنصر مذاكرات برای گام برداشتن به سمت حل و فصل نهایی خواند و خواستار ابتناء مذاكرات براعتماد آفرینی و حركت به سمت ایجاد شرایطی مناسب برای همكاری‌های آتی به جای پافشاری بر تقابل و فشار شد.
دكتر روحانی بر نقش مؤثر انگلستان در این برهه زمانی در راستای انجام مذاكره از موضع برابر، تأكید نمود.
رییس جمهوری همچنین با اشاره به تجاوز نظامی صبح امروز به كشور یمن و با محكوم كردن هرگونه دخالت نظامی در امور داخلی كشورهای مستقل، اظهار داشت: كشورهای منطقه می‌بایست از هرگونه اقدامی كه سبب افزایش بحران شود خودداری نمایند.
دکتر روحانی افزود: ما برای سه هدف توقف مداخلات نظامی در یمن، جلوگیری از ایجاد فرصت عمل دوباره برای تروریست‌ها و روی كار آمدن دولتی فراگیر تلاش ‌كنیم.
نخست وزیر انگلستان نیز در این مكالمه تلفنی، با تسلیت مجدد به رییس جمهور كشورمان به خاطر درگذشت والده گرامیشان، اظهار داشت: ما قبول داریم كه در زمان حاضر در شرایط ویژه‌ای هستیم و به همین جهت لندن تمامی تلاش خود را به‌كار خواهد گرفت تا مشكلات موجود را در عمل حل نماید زیرا این فرصت مهمی است و علیرغم فشار عده‌ای، باید برای حل و فصل نهایی هركار لازمی را انجام داد.
در پایان این گفتگو طرفین با مثبت خواندن تلاش‌های انجام شده برای شرایط بهتر در مناسبات دو کشور براساس منافع دو ملت، بر ضرورت پیگیری و تداوم این اقدامات تأكید نمودند.

وبسایت ریاست جمهوری