ديدار رئيس مجلس عراق با علی شمخاني

    •••••  چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰ کد مطلب : 202/a   

رئیس مجلس عراق با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران درباره ادامه همکاری اقتصادی و مقابله با خطر تروریست در منطقه دیدار و گفتگو کرد .

به گزارش خبرنگار تحلیل ایران ، سلیم الجبوری رئیس مجلس عراق امروز چهارشنبه با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد که ایران نقش مهمی در جهت حمایت از روند دموکراتیک و ایجاد امنیت و ثبات در منطقه دارد و ما به دنبال این هستیم که با افزایش ارتباطات هدفمند با ایران، ثبات منطقه ای و توسعه اقتصادی در عراق را افزایش دهیم .

سلیم الجبوری با اشاره به اینکه داعش خطری است که همه را تهدید می‌کند، گفت: این خطر باید با مشارکت منطقه ای از بین برود و این مسئولیت همه ادیان، مذاهب و اقوام است.

علی شمخانی نیز در این دیدار با تقدیر از روند دموکراسی در عراق و احترام به رأی مردم، سرازیر شدن تروریست ها به خاک عراق را ترفندی از سوی دشمنان این کشور برای مقابله با خواست و اراده مردم و ایجاد امنیت برای رژیم صهیونیستی دانست.
دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: مداوای مجروحان گروه های تروریستی داعش و النصره در بیمارستان های رژیم صهیونیستی دلیل روشنی بر ارتباط تروریسم با رژیم صهیونیستی و نقض روشن قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است.
شمخانی با اشاره به ناکامی نیروهای موسوم به ائتلاف در مقابله با تروریسم، حل این معضل امنیتی منطقه ای و جهانی را نیازمند حسن نیت و فاصله گرفتن از اهداف طائفه‌ای و سیاسی برشمرد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ، تامین امنیت کامل بیش از 20 میلیون زائر اربعین حسینی از 60 کشور جهان را دلیل محکمی بر شایستگی دستگاه های مسئول این کشور برای برقراری امنیت و نیاز نداشتن به نیروهای خارجی دانست و تاکید کرد: تجربه شکست دادن تروریست ها در مناطق مختلف و روحیه حاصل از آن منشاء پیروزی های بزرگتر و تامین آرامش و رفاه برای مردم رنج دیده و مقاوم عراق خواهد شد.
شمخانی افزود: فرهنگ اربعین دارای ماهیتی جهانی است که باید با بهره گیری از آن جبهه متحد مظلومان عالم برای مقابله با ظلم، تبعیض و بی عدالتی شکل گیرد.

شمخانی همچنین رویه وحدت آفرین مرجعیت دینی در عراق و تشکیل نیروهای مردمی برای مقابله با خطر تروریست ها را زمینه ساز امنیت بومی و پایدار در آینده این کشور توصیف کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران آماده گسترش همکاری‌ها در جهت پیشرفت اقتصادی دو کشور و تعمیق علائق میان دو ملت ایران و عراق است.