هشدارهای حادثه قتل دختر جوان گرگانی در روز روشن

ناصر محمدي
    •••••  چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰ کد مطلب : 203/a   

صبح روزپنجشنبه 20/9/93 در چهار راه تابلو شهرستان گرگان مرکز استان گلستان، مردم این شهر شاهد قتل هولناک یک زن جوان 19 ساله بودند که توسط مرد جوانی با ضربات شدید چاقو به قتل رسید. زن جوان که بلافاصله پس از وقوع حادثه توسط اورژانس 115 به بیمارستان پنجم آذر گرگان منتقل شد به دلیل شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد. محمدرضا اکبری رئیس پلیس آگاهی استان گلستان نیز در خصوص زوایای دیگر وقوع این حادثه، گفت: صبح روزپنجشنبه 20/9/93  و مقارن ساعت 8:45 دقیقه در پی اعلام مرکز فوریت‎های پلیسی 110 شهرستان گرگان مبنی بر وقوع یک مورد نزاع و درگیری در چهارراه تابلو گرگان مأموران بلافاصله برای بررسی صحنه به محل وقوع حادثه اعزام شدند, وی همچنین متذکر شد: مأموران در هنگام رسیدن به صحنه جرم مشاهده کردند که شهروندان این فرد را دستگیر و تحویل مأموران دادند و یکی از شاهدان حادثه به مأموران اظهار کرد که فرد دستگیر شده با خانمی درگیر و با چاقو خانمی را مجروح کرده است و پس از این عمل چاقو را  به حیاط‎های اطراف پرت کرده و برای متواری شدن در حال دویدن بود که مردم وی را دستگیر کردند.

وی اضافه کرد: متهم پویا 23 ساله نیز برای بررسی زوایای مختلف موضوع و تکمیل شدن پرونده به پلیس آگاهی منتقل شد و با هماهنگی‎های انجام شده با مقام قضایی بازرسی از حیاط‎های اطراف محل حادثه برای کشف آلت جرم انجام شد. مأموران در نهایت چاقوی مورد نظر را در حیاط یکی از محل‎های اطراف محل وقوع جرم کشف کردند که بر اثر شدت پرتاب شدن دچار شکستگی شده و در هنگام بازرسی مقدماتی از متهم نیز یک عدد پنجه‎بکس کشف و ضبط شد.درادامه مأموران برای بررسی وضعیت مجروح نیز به بیمارستان اعزام شدند که براساس اعلام کادر پزشکی، مجروح فائزه 19 ساله به علت شدت جراحات وارده بر اثر ورود 3 ضربه چاقو از پشت جان خود را از دست داد. در  بازجویی اولیه متهم در اظهارات اولیه به پلیس گفته است که این خانم همسر وی بوده و در خیابان وی را با مردی غریبه مشاهده کرده و با آن مرد درگیر شده، اما همسرش برای مداخله وارد شده و ضربه چاقو به وی اصابت کرده است.

در تحقیقات دیگر مأموران مشخص شد که مقتول (فائزه 19 ساله) همسر سابق پویا بوده و چهار سال پیش با یکدیگر ازدواج کرده بودند و به دلیل اختلافات خانوادگی سه ماه گذشته در جلسه رسمی دادگاه از یکدیگر جدا می‌شوند.

با کمی تامل می توان دریافت که آسیب‌شناسی این مساله بر مبنای نظریات جامعه‌شناسی برای دستیابی به راهکارهایی در رفع این تهدیدات برای زنان بسیار ضروری به نظر می‌رسد. از جمله این راهکارها می توان به بحث پیشگیری  قبل از وقوع جرم  در جامعه اشاره نمود. بدیهی است که اجرای این امر وظایف بسیاری از مراکز  مسئول در کشور را دو چندان می نماید از جمله مراکز, نیروی انتظامی است  که تا جرمی به وقوع نپیوندد وارد عمل نمی شود  و این یکی از معضلات قانوگذاری و وجود نقص در وضع و تدوین قوانین در جامعه است، به طوری که وقتی زنی از همسر خود بر اساس حکم دادگاه جدا می شود  در بسیاری از موارد تامین و امنیت جانی ندارد و همواره با تهدید های متعدد و بی شمار از سوی همسر سابق خود مواجه می شوند. ضروری است  در این گونه موارد نیروی انتظامی و سایر سازمان ها وارد عمل شده  و در مقابل اعلام تهدید از سوی مهاجمین  به طرق گوناگون از جمله  ارائه تذکرات شفاهی مبنی بر جلوگیری از وقوع امر تهدید و در صورت عدم تاثیر از طریق راهکارهای قانونی نسبت به وقوع جرم اقدام کنند. مثال بارز در این زمینه را می توان در خصوص پدیده اسید پاشی  ملاحظه کرد که از گذشته نه چندان دور به وقوع پیوسته و در بعضی موارد با مسامحه مسئولان و  در بعضی از موارد گذشت معسرین هر از چند گاهی شاهد وقوع این پدیده شوم در جامعه هستیم که اخیرا چندین مورد در تهران و اصفهان به وقوع پیوست.

یقینا بخش عمده ای از این مشکل به دلیل فقر فرهنگی و توسعه زندگی شهری و عدم آشنایی انسان ها با وظایف و حقوق خود به عنوان شهروندان است. بدیهی است در یک نظام اجتماعی افراد جامعه دارای حق بهره مندی از آموزش، رفاه اجتماعی و اشتغال، امنیت اجتماعی ، تفریح، درمان و آزادی هستند و در مقابل برآورده شدن این نیازها می بایست به وظایف اجتماعی خود به عنوان یک شهروند متعهد باشند .

در این راستا در جهت رفع معضلات اجتماعی و حفظ نظم و امنیت اجتماعی این قشر از جامعه, ضرورت تدوین سیاستهای کلی  در خصوص خانواده ومتعاقب آن تدوین قانون و ایجاد مراکز و نهادها در شهرها و مراکز استانها به منظور حمایت از کانون خانواده و حفظ شان و منزلت زن  در جامعه با توجه به جایگاه ویژه آن در نظام اسلامی امری لازم و ضروری می باشد تا علاوه بر حمایت‌های لازم قانونی نسبت به حقوق زنان و دختران در معرض آسیب جسمی، روحی و جنسی در خانواده و اجتماع توسط دستگاه قضائی و انتظامی،دستگاهها و نهادهای اجتماعی نیز به وظیفه قانونی خود عمل نمایند و  امید که دستگاههای مرتبط ضمن برخورد با عاملان انحرافات اجتماعی  وبررسی علل اصلی وقوع این جنایت هولناک و زوایای مختلف علت وقوع این قتل ، اقدامات لازم در زمینه مقابله و مهار اینچنین معظلات اجتماعی صورت پدیرد.

در این خصوص دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان نیز اظهار داشت: وقوع این حادثه فجیع در انظار عمومی و نیز نوع جرم که قتل است، آرامش جامعه را برهم زده و رسیدگی نیز باید به گونه ای باشد که روح آسیب دیده مردم آرام شود. وقوع این قتل بازتاب زیادی در این شهر و حتی استان گلستان داشته , امید است دستگاه قضایی با برخورد سریع قانونی با عامل این جنایت به گونه ای برخورد نمایدکه آرامش را به جامعه برگرداند.