مهم ترین اخبار بازرگانی هفته‌ای که گذشت

    •••••  شنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۴ — ۰۳:۴۶ کد مطلب : 20567/a   

خبر واردات مدیر اقتصادی، تجارات ناعادلانه 245 برابری ایران با یک کشور، خوش بینی از ارزانی کالا و خدمات با اجرای برجام، رونمایی از بسته خروج از رکود با دادن وام خرید خودرو و لوازم خانگی، مهم ترین اخبار اقتصادی هفته است.

به گزارش تحلیل ایران ، هفته گذشته یک رکورد جدید در تجارت ناعادلانه با ایران اعلام شد که آن صادرات 245 برابری سوئیس به ایران است،در حالی سوئیس در 8ماهه ابتدایی سال 2015 میلادی یک‌میلیارد و و 715میلیون دلار کالا به کشور ما صادر کرده است که صادرات ایران به این کشور تنها 7میلیون دلار است.

کره جنوبی نیز در این مدت  24 ما صادرات داشته است و درحالی که   2میلیارد و 848میلیون دلار کالا به کشور ما صادر کرده که تنها 210میلیون دلار از ایران واردات داشته است.

تجارت ترکیه و ایران در هشت ماه ابتدایی سال 2015 میلادی تحت تاثیر برقراری تعرفه ترجیحی بین دو کشور بوده ، به طوری که تراز تجاری ایران با این کشور، منفی یک میلیارد و 311 میلیون دلار است.

کاهش قیمت کلیه کالاها با اجرای برجام 

بنا بر این گزارش، فراهم آمدن شرایط اجرای برجام اخبار هفته را تحت تاثیر قرار داد. خسرو تاج قائم مقام وزیر صنعت با بیان اینکه پیش بینی می‌شود با اجرای برجام، اقتصاد کشور رونق گیرد، گفت: با تحقق این امر، افزایش سرمایه گذاری اقتصادی توسعه پیدا کرده و در نهایت میزان تولید کالا افزایش و قیمت آن کاهش می‌یابد.

غلامرضا کاوه سخنگوی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز در این ارتباط گفت: با اجرای برجام شاهد کاهش قیمت تمام شده کالا‌ها و خدمات و رونق تولید خواهیم بود و بازار باید خودش را برای پسا تحریم آماده کند.

محمدرضا مرتضوی رئیس کانون صنایع غذایی ایران در هفته درباره وضعیت صنعت غذا گفت: بعضی از دستگاه‌های دولتی ما را تشویق به گران کردن محصولاتمان می‌کنند اما باید اشاره داشت که در صورت گران شدن قیمت کالاهای صنایع غذایی دیگر مردم قدرت خرید ندارند.

وام خودرو و لوازم خانگی

در هفته گذشته بسته خروج از رکود دولت رونمایی شد،در پی ارائه بسته سیاستهای دولت برای تسریع در رونق اقتصادی از سوی رئیس جمهوری، روز شنبه نشستی برای تبیین این سیاستها با حضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد.جذاب ترین بخش این بسته برای مردم وام خودرو و لوازم خانگی است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در واکنش گفت: بسته خروج از رکود دولت شفاف نیست و ابهاماتی دارد، این بسته بخشی از مشکلات را حل می‌کند اما بخش دیگر با این بسته حل نمی‌شود.

علاء میرمحمد صادقی نایب رئیس اتاق بازگانی تهران نیز با بیان اینکه برخی از بخش‌های بسته خروج از رکود دولت خوب و مفید است، گفت: در بخش خودرو طرح دولت مشکل خودرو سازان را برطرف می‌کند اما مشکل اقتصاد کشور را حل نمی‌کند.

یحی آلاسحاق نیز با هشدار نسبت به افزایش انتظارات مردم در پی ارائه بسته جدید خروج از رکود گفت: این بسته در اندازه خود مؤثر است اما نباید آن را بزرگ کرد و باید اذعان داشت که مشکلات رکود جدی‌تر از این حرف‌هاست.

پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق ایران نیز در این باره گفت:  بعد نظارت مجلس مغفول مانده و دستورالعمل‌های نظارتی نداریم. تورم را نباید فقط در اقتصاد پایین آورد، بلکه تورم در قوانین نیز باید کاهش یابد.

تورم صفر شد 

طیب نیا وزیر اقتصاد نیز با اشاره به اینکه میزان تورم به‌شکل معناداری کاهش یافته است، گفت: از دی‌ماه سال گذشته تا شهریور امسال متوسط نرخ تورم ماهیانه به نیم‌درصد کاهش یافته است که این رقم در مردادماه منفی بود.

رئیس سازمان توسعه تجارروز ملی صاردات با بیان اینکه الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی در دستور کار جدی دولت قرار دارد، گفت: از طرف سازمان تجارت جهانی چراغ سبز لازم برای پیوستن ایران به این سازمان داده شده است و وزارت امور خارجه موضوع را دنبال می‌کند.

وزیر صنعت نیز گفت: "در اقتصاد نیازمند واردات مدیران اقتصادی خارجی هستیم"، همان‌طور که در بخش‌های ورزشی مربی خارجی به کشور می‌آوریم در بخش صادرات نیز برای توسعه بازارهای صادراتی نیازمند ورود مدیران اقتصادی خارجی هستیم.

گفتنی است که در هفته گذشته با توجه به اینکه ایران جزو 10 کشور اول دارای ذخایر و تنوع معدنی جهان است،  اتاق بازرگانی پیشنهاد داد، در برنامه ششم احیای وزارت معادن و فلزات در دستور کار قرار گیرد.

/ خبرگزاری تسنیم