واکنش عراقی ها به عملیات هلی برن آمریکایی ها در کرکوک

    •••••  شنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۴ — ۰۴:۰۷ کد مطلب : 20570/a   

 فرماندهان و شخصیت های برجسته عراقی روز جمعه، به عملیات هلی برن آمریکایی ها در الحویجه با مشارکت نیروهای پیشمرگ کردستان عراق، واکنش تندی نشان دادند.

به گزارش  تحلیل ایران ، قائم مقام الحشد الشعبی به آمریکایی ها گفت: اگر دست از سر ما برندارید شما را مفتضح خواهیم کرد ومقتدا صدر دخالت آمریکایی ها را ممنوع اعلام کرد.
واکنش به آمریکایی ها درعراق، پس از آن شدت گرفت که آمریکایی ها در عملیاتی که بدون اطلاع دولت عراق انجام شد، در جنوب غرب کرکوک، منطقه ای به نام الحویجه نیرو پیاده کردند. 
ابو مهدی المهندس قائم مقام الحشدالشعبی در سخنانی در شهر تازه آزاد شده بیجی در شمال استان صلاح الدین، خطاب به آمریکایی ها گفت: دست شما برای ما رو شده است و می دانیم چه طرح هایی در سر دارید و کدام سیاستمداران عراقی با شما همکاری می کنند. 
وی به آمریکایی ها یادآوری کرد: ما زمانی با دست خالی به مدت 10 سال با شما جنگیدیم و ما را خوب می شناسید و حالا دست های ما پر است و یقین بدانید که به هم خواهیم رسید. 
المهندس همچنین به آمریکایی ها هشدار داد «اگر دست از سر عراق بر ندارید، نقشه های شما را فاش و برایتان افتضاح ایجاد خواهیم کرد». 
مقتدا صدر روحانی عراقی که رهبری جریان صدر در صحنه سیاسی و گروه سرایا السلام را در الحشد الشعبی برعهده دارد، از دیگر شخصیت هایی بود که به این عملیات واکنش نشان داد و گفت عملیات الحویجه از سوی آمریکایی ها تجاوزی آشکار به حق حاکمیت عراق و سوء استفاده از وضع موجود است. 
وی افزود: دخالت آمریکایی ها در عراق به هیچ عنوان پذیرفته نیست و ما آن را ممنوع می دانیم. 
گروه مقاومت اسلامی، عصائب اهل الحق نیز در بیانیه ای در روز جمعه این عملیات را به دلیل عدم اطلاع دولت عراق، در چارچوب طرح تقسیم عراق ارزیابی کرد و در عین حال خواستار انتشار اسامی و هویت شناسنامه ای نیروهایی شد که آمریکایی ها ادعا کرده اند در عملیات الحویجه ازدست داعش آزاد شده اند.
این گروه مقاومت اسلامی، عملیات الحویجه را توطئه علیه عراق توصیف کرد و آن را تلاشی برای مصادره پیروزی های نیروهای امنیتی و الحشد الشعبی دانست و اعلام کرد که این تلاش ها نشان می دهد که ائتلاف بین المللی درصدد القای این نکته است که در جنگ علیه تروریسم و داعش تکفیری جدی است.
عصائب اهل الحق همچنین به دنبال اظهارات وزیر دفاع آمریکا مبنی بر اینکه چنین عملیاتی را در دیگر مناطق عراق نیز تکرار خواهند کرد، به آمریکایی ها هشدار داد که چنین عملیاتی را تکرار نکنند. 
رسانه های عراقی و بین المللی روز پنجشنبه از انجام یک عملیات مشترک هلی برن نیروهای آمریکایی و پیشمرگان کرد عراقی در الحویجه در جنوب غرب کرکوک خبر داده و ادعا کردند که در جریان این عملیات 69 اسیر عراقی در دست داعش توسط این نیروها آزاد شدند. 
در همین حال، مسرور بارزانی مشاور امنیت دولت اقلیم کردستان عراق روز جمعه در صفحه خود در توئیتر نوشت هیچ یک از اسرای آزاد شده در این عملیات کرد نبوده اند. 
در همین حال وزارت دفاع عراق در بیانیه روز جمعه خود اعلام کرد که آمریکایی ها در خصوص این عملیات هیچ اطلاعی به دولت عراق نداده اند و این نهاد نظامی عراق از طریق رسانه ها از جزییات ماجرا مطلع شده است. 
هنوز دولت عراق در خصوص این عملیات واکنش رسمی نشان نداده است. 
آمریکایی ها در حالی اقدام به تحرکات تفرقه افکنانه در عراق می کنند که نیروهای امنیتی و الحشد الشعبی عراق در هفته گذشته موفق شدند در عملیات لبیک یا رسول الله 2 منطقه بیجی، الصینیه و محیط اطراف آن را به وسعت بیش از هزار کیلومتر آزاد و پاکسازی کنند. 

/ ایرنا