عادی سازی روابط آمریکا و کوبا پس از ۵۰ سال

    •••••  پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰ کد مطلب : 209/a   

رسانه های خبری دنیا روز گذشته از آغاز عادی سازی روابط دیپلماتیک ایالت متحده ی آمریکا و کوبا خبر دادند. اتفاقی مهم که می تواند روند سیاست گذاری های آمریکا در قاره ی آمریکای لاتین را تحت تاثیر قرار دهد. کاخ سفید در گزارشی اعلام کرد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا قرار است به زودی بیانیه‌ای در خصوص روابط دیپلماتیک کشورش با کوبا منتشر نماید.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به نقل از مقامات آمریکایی اعلام کرد :

واشنگتن مذاکرات عادی سازی روابط دیپلماتیک با کوبا و افتتاح سفارت آمریکا در هاوانا را آغاز خواهد کرد. به گفته مقامات آمریکایی؛ سفارت آمریکا در کوبا احتمالا در طی چند ماه آینده افتتاح خواهد شد.

سناتور مارک روبیو از ایالت کالیفرنیا نیز گفته است توافق بهبود روابط دیپلماتیک میان آمریکا و کوبا شامل عادی‌سازی روابط بانکی و تجاری خواهد بود.

کوبا به تازگی یک زندانی آمریکایی را که در سال 2009 به اتهام جاسوسی دستگیر و به 15 سال حبس محکوم کرده بود؛ پس از گذراندن 5 سال از محکومیتش آزاد نمود. آلن گراس 65 ساله که در دسامبر 2009 توسط دولت کوبا دستگیر و بعد از 14 ماه به جاسوسی متهم شده بود؛  بر روی برنامه‌ای تحت عنوان «برنامه دموکراسی کوبا» کار می‌کرد که بودجه آن توسط دولت آمریکا تأمین و گفته می‌شد که هدف آن ترویج دموکراسی و حقوق بشر است. اما مقام های کوبایی هدف این برنامه را خراب کاری دانسته و اعلام کردند این شهروند آمریکا در تلاش بوده تا  تجهیزات غیرقانونی ماهواره را بین گروه های یهودی توزیع کند.

روابط دو کشور از سال 1959 پس از انقلابی که به رهبری «فیدل کاسترو» در کوبا صورت گرفت، قطع شده و تاکنون آمریکا تحریم‌های متعددی را علیه این کشور اعمال کرده بود. واشنگتن همچنین بارها برای سرنگونی حکومت کوبا تلاش کرده بود. یکی از این موارد عملیات موسوم به «خلیج خوک‌ها» بود که در سال 1961 به دستور «جان اف کندی» رئیس‌جمهور وقت آمریکا صورت گرفت. آن عملیات ناکام، روابط دو کشور را تا سر حد جنگ پیش برد.

اکنون باید دید از سرگیری این روابط چه تاثیری بر روند بازیگری کوبا در منطقه آمریکای لاتین خواهد گذاشت. منطقه ای که از دیرباز به گفته ی بسیاری از تحلیل گران، حیاط خلوت ایالات متحده ی آمریکا به شمار می رود.