گسترش همکاری‌های علمی دانشگاه تهران و دانشگاه سن پطرزبورگ

    •••••  ﺳﻪشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۴ — ۱۳:۴۸ کد مطلب : 21146/a   

رئیس دانشگاه تهران که جهت شرکت در اجلاس مشترک دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه در روسیه به سر می‌برد، با دکتر نیکلای میخالویچ کروباچف، رئیس دانشگاه دولتی «سن پطرزبورگ» روسیه دیدار کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران، در این دیدار که با استقبال گرم رئیس دانشگاه سن پطرزبورگ همراه بود، طرفین ضمن تاکید بر گسترش روابط علمی بین دو دانشگاه، بر تعامل بیشتر میان استادان و دانشجویان تاکید کردند.

 

دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران در این دیدار، ضمن تشکر از استقبال گرم رئیس دانشگاه سن پطرزبورگ، بازسازی و هماهنگ‌سازی این دانشگاه با تحولات علمی روز را که از فعالیت‌های دکتر کروباچف است، تبریک گفت و ضمن معرفی دانشگاه تهران و فعالیت‌ها و دستاوردهای آن، به تربیت دانش‌آموختگان برجسته در سطح وزیر و رئیس جمهور در دانشگاه تهران به عنوان یکی از نقاط قوت دانشگاه اشاره کرد.

 

نیلی احمدآبادی همچنین با اشاره به ضرورت همکاری میان دانشگاه‌ها برای انجام کارهای مشترک به دلیل گران‌بودن هزینه تحقیقات انفرادی توسط دانشگاه‌ها، دیپلماسی علمی را یکی از راه‌های تعامل بیشتر و ارتباط مطلوب بین ملت‌ها برشمرد که به تبع آن، ارتباطات موثر میان دانشگاه‌ها و جوامع علمی کشورها نیز پدید می‌آید.

 

رئیس دانشگاه تهران همچنین با برشمردن فعالیت‌های دانشگاه تهران در حوزه آموزش زبان روسی، برای توسعه برنامه این دوره‌ها اعلام آمادگی کرد.

 

وی با اشاره به توانمندی‌های ویژه دانشگاه تهران در زمینه‌های نفت، گاز، نانوتکنولوژی و بایوتکنولوژی، آمادگی دانشگاه تهران را برای انجام هرگونه همکاری مشترک در این حوزه‌ها به اطلاع طرف روسی رساند.

 

در ادامه این دیدار، دکتر کروباچف، رئیس دانشگاه سن پطرزبورگ، ضمن ابراز خوشحالی از دیدار با هیات دانشگاه تهران، به حضور استادان و دانشجویان ایرانی در دانشگاه سن پطرزبورگ و همچنین فعالیت‌های خاص این دانشگاه در حوزه‌های مختلف مرتبط بویژه زبان فارسی، ادبیات و تاریخ ایران و نیز مطالعات شرق‌شناسی اشاره و بر سیاست این دانشگاه برای گسترش این فعالیت‌ها تاکید کرد.

 

رئیس دانشگاه سن پطرزبورگ، با استقبال از پیشنهادهای دکتر نیلی احمدآبادی بر گسترش فعالیت‌های مشترک بین دو دانشگاه در حوزه‌های اعلام شده تاکید کرد و اعلام آمادگی کرد تا برای پایش این همکاری‌ها، ارتباط مستمر و مستقیمی به صورت ویدئو کنفرانس‌های ماهیانه بین دو رئیس دانشگاه برقرار شود.

 

دکتر کروباچف، در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به ادبیات، زبان و فرهنگ غنی پارسی و تاریخ هنر ایران، اعلام آمادگی کرد تا اعطای بورس‌های متقابل از سال‌جاری بین دو دانشگاه برای گسترش فعالیت‌های علمی و دانشجویی برقرار شود و امکانات گسترده و فراوان دانشگاه سن پطرزبورگ، در اختیار استادان، دانشجویان و محققان دانشگاه تهران قرار گیرد.

 

رئیس دانشگاه سن پطرزبورگ همچنین اعلام آمادگی کرد که اجلاس سال آینده دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه، در این دانشگاه برگزار شود.

 

در این دیدار، همچنین دکتر محمد تسلیمی، قائم مقام وزیر علوم ایران، بر آمادگی وزارت علوم برای حمایت از توسعه و تسهیل روابط دانشگاهی بین دو کشور تاکید کرد.

 

بر اساس این گزارش، دیدار از بخش‌هایی از دانشگاه سن پطرزبورگ از جمله آزمایشگاه‌های گسترش فناوری مولکولی و سلولی، انستیتو علوم زمین و مرکز دوبژانسکی و نیز موسسه پژوهش در بیوانفورماتیک و ژن‌شناسی، بخش پایانی دیدار هیات دانشگاه تهران از دانشگاه سن پطرزبورگ روسیه بود.

 

در این دیدار، دکتر محمدباقر قهرمانی، معاون بین‌الملل دانشگاه، دکتر سید احمدرضا خضری، مشاور رئیس دانشگاه و مدیرکل حوزه ریاست و روابط‌عمومی و دکتر حسن زهرایی، مدیر گروه زبان و ادبیات روسی دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه، رئیس دانشگاه تهران را همراهی می‌کردند.

 منبع:ایسنا