هشدار در مورد خطر ترکیدن حباب مسکن در لندن

    •••••  جمعه ۰۸ آبان ۱۳۹۴ — ۲۰:۴۶ کد مطلب : 21859/a   

منابع اقتصادی به دنبال افزایش قابل توجه قیمت مسکن در انگلیس و به ویژه در لندن در طی چند سال گذشته، نسبت به خطر ترکیدن حباب مسکن در این کلانشهر هشدار دادند.

به گزارش تحلیل ایران، براساس آمارهای منتشرشده از سوی منابع انگلیسی در روز جمعه، از سال 2013 میلادی تاکنون بهای مسکن در لندن در حدود 40 درصد رشد داشته و این مساله منجر به تشکیل پدیده حباب مسکن در این کلان شهر شده است.
براساس گزارش های منتشر شده، میانگین بهای مسکن در شهر لندن در سال 2015 میلادی به 500 هزار پوند رسیده است که نرخ سالانه تورم آن به 9.6 درصد می رسد .
به گزارش این منابع ، رشد بهای مسکن در انگلیس در سال 2014 میلادی، به طور میانگین 8.5 درصد و در شهر لندن به طور میانگین نزدیک به 20 درصد بوده است.
اقتصاددانان شرکت بزرگ مالی 'یو بی اس' با اشاره به افزایش شدید بهای مسکن در لندن، هشدار داده اند که حباب مسکن در این شهر با توجه به عدم تناسبش با وضعیت درآمدی در انگلیس، در معرض ترکیدن است. 
شرکت ' یو بی اس ' با بیان اینکه خطر ترکیدن حباب مسکن در شهر لندن بیش از سایر شهرهای بزرگ جهان است، عنوان کرد بعد از پایتخت انگلیس، شهرهای هنگ کنگ ، سیدنی، ونکوور، سانفرانسیسکو، آمستردام ، ژنو، زوریخ ، پاریس، فرانکفورت ، لندن و نیویورک قرار دارند.
این شرکت بزرگ مالی در حوزه ملک و مسکن، گفته است که سرمایه گذاری های خارجی و امکان خرید و اجاره از سوی مالکان، سبب شده است که بهای مسکن در لندن و سایر کشورهای بزرگ جهان نامتناسب با درآمد مردم محلی باشد .
به گفته تحلیل گران اقتصادی، با توجه به بالا بودن سطح تقاضا و سرمایه گذاری های خارجی انتظار نمی رود که در میان مدت قیمت های مسکن در لندن به حالت تعادلی برسد.
درهمین حال به گزارش روزنامه ایندیپندنت، شهر لندن به لحاظ تناسب میان قیمت مسکن به سطح درآمدی ( پی آی ) که اشاره به توان خرید یک واحد 60 متری در مرکز شهر توسط یک فرد شاغل دارای تخصص دارد، در رده دوم در میان شهرهای بزرگ قرار می گیرد .
گفتنی است با افزایش سریع بها و اجاره مسکن در لندن طی چند سال گذشته خصوصاً در مناطق مرکزی آن، بسیاری از انگلیسی های ساکن لندن مجبور شده اند که به مناطق حاشیه این شهر نقل مکان کنند.
کارشناسان اقتصادی می گویند انگلیس سالانه به ساخت 210 هزار واحد مسکونی نیاز دارد تا نرخ رشد ملایم سالانه 8/5 درصدی قیمت مسکن را حفظ کند. اما اکنون سالانه تنها در حدود 115 هزار واحد جدید ساخته می شود. 
پیش از این نیز برخی از سیاست گذاران اقتصادی نسبت به خطرات ناشی از وجود حباب در بخش مسکن انگلیس و گسترش آن، هشدار داده و از دولت و بانک مرکزی این کشور خواسته اند که با استفاده از ابزارهای مختلف جلو این مشکل گرفته شود .
در کشور ژاپن طی دهه 1980میلادی و در آمریکا طی سال 2008 میلادی ترکیدن حباب قیمتی بخش مسکن موجب وقوع بحران مالی و اقتصادی شدید نه فقط برای این کشور بلکه برای بسیاری از کشورهای غربی شد .

منبع: ایرنا