مسیر رودخانه قمرود قم به دلیل احتمال ورود سیلاب مسدود شد

    •••••  یکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴ — ۰۰:۰۷ کد مطلب : 22090/a   

معاون خدمات شهری شهرداری قم گفت: مسیر رودخانه قمرود قم که با عنوان بلوار زائر محل تردد وسایل نقلیه شهروندان می باشد به دلیل احتمال ورود سیلاب به محدوده آن مسدود شده است.

سید امیر سامع شنبه شب در گفت و گو با ایرنا بیان داشت: بر اساس برخی اطلاعات واصل شده ممکن است بر اثر بارندگی در مناطق بالادست شهر قم در رودخانه قمرود سیلاب وارد بلوار زائر که در بستر رودخانه قرار دارد شود و به همین دلیل طی یک ساعت گذشته کلیه ورودی های رودخانه به روی وسایل نقلیه مسدود شده اند.
وی بیان داشت: با همکاری نیروهای شهرداری قم خودروهایی که در داخل بلوار زائر بودند نیز به خروجی ها هدایت شدند و اکنون ترددی در مسیر این بلوار صورت نمی گیرد.
وی ابراز داشت: تا این لحظه سیلابی وارد رودخانه نشده است و با توجه به این که بستر رودخانه کاملا خشک بود آب های سطحی در میانه آن روان شده اند و شاهد بروز مشکلی در بلوار زائر نبودیم.
معاون شهردار قم افزود: اطلاعاتی که از بالادست رودخانه قمرود داریم مبنی بر احتمال ورود سیلاب به داخل رودخانه است اما به محض این که از نیامدن حجم بالای آب و سیلاب به داخل رودخانه اطمینان حاصل کنیم مسیر بلوار زائر مجددا بازگشایی خواهد شد.
وی با اشاره به این که در حدود ساعت 21 امشب نیز حجم زیادی از آب وارد تعدادی از بلوار های منطقه پردیسان قم شده است گفت: به دلیل بارندگی هایی که در بالادست شهرک و در روستاهای بخش کهک قم ، هم چنین منطقه ونارچ صورت گرفته بود حجم زیادی از آب به منطقه شهرک پردیسان قم وارد شد که سبب آب گرفتگی شدید و اختلال در تردد وسایل نقلیه گردید.
سامع افزود: خوشبختانه با وجود حجم بالای آبی که وارد شهرک پردیسان شده بود هیچ گونه خسارتی به منزل های مسکونی این شهرک وارد نشده است.
وی با بیان این که هم اکنون شرایط بلوارها و خیابان های شهرک پردیسان قم عادی شده است اظهار داشت: نیروهای شهرداری بلافاصله پس از اطلاع از این واقعه به شهرک پردیسان رفتند و با بستن برخی مسیرها و جمع آوری گل و لای از مسیر خیابان ها، هم اکنون تردد در این شهرک به حالت عادی بازگشته است.
وی بیان داشت: بیشترین حجم آب وارد شده به منطقه پردیسان از طریق کانال جمع آوری آب این منطقه جمع آوری شده بود اما پردیسان نیازمند تکمیل کانال های جمع آوری آب های سطحی خود می باشد.
معاون شهردار قم ادامه داد: پیش از این قرار بر آن شده بود که با همکاری استانداری و سایر دستگاه های ذیربط کانال های جمع آوری آب در شهرک پردیسان تکمیل شوند و امیدواریم بزودی شاهد این اتفاق باشیم.
شهرک پردیسان قم در 10 کیلومتری جنوب غربی قم واقع است.
وقوع سیل 11 فروردین سال 1388 در بستر رودخانه قمرود که جان چهارتن را گرفت ، باعث شد از آن زمان مسئولان شهری قم نسبت به بارش های شدید باران در منطقه بالادست این شهر و جلوگیری از خطر احتمالی در مسیر رودخانه قمرود حساسیت بیشتری داشته و با پیش بینی وقوع سیلاب، فورا اقدام به تخلیه رودخانه از مسافر و خودرو کنند.
مسیر رودخانه قمرود قم از اوائل دهه هشتاد شمسی برای تردد خودروها و کاهش ترافیک هسته مرکزی قم مهیا شد و در سال های گذشته به صورت بلوار در دو مسیر در حدود هشت کیلومتر به صورت رفت و برگشت در آمده است.
طی دو روز گذشته 45 میلی متر بارندگی دراستان قم ثبت شده است