مذاکرات ایران درباره برنامه هسته‌ای مذاکره برای نتیجه بود

    •••••  یکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴ — ۱۲:۰۶ کد مطلب : 23424/a   

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران مذاکرات ایران درباره برنامه هسته‌ای مذاکره برای نتیجه بود.

 

به گزارش تحلیل ایران، "علی شمخانی" دبیر شورای عالی امنیت ملی" در گفت‌وگو با برنامه نگاه یک به بررسی مسائل روز ایران پرداخت.

 

وی در ابتدای این برنامه شهادت امام زین العابدین را تسلیت عرض کرد و گفت ایشان از تحریف واقعه عاشورا جلوگیری کردند.

 

شمخانی در ابتدای این برنامه به سوالی درباره سیر و مسیری که برجام در شورای عالی امنیت ملی برای بررسی سپری کرد چگونه بود پاسخ داد: ما می توانستیم سه راهبرد برای مذاکرات داشته باشیم مذاکره برای مذاکره، مذاکره برای فریب و مذاکره برای نتیجه بود.

 

وی افزود: می توانست توافق با پذیرش زیاده خواهی طرف مقابل باشد اما ایران از ابتدا دنبال این بود که به توافق متعادل برسد و اجازه ندهد زیاده خواهی طرف مقابل یا برداشت غلط از اینکه ایران آماده پذیرش هر توافقی است را جلوگیری کند.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اضافه کرد: از روز آغازین تحریم تا زمان قبول مذاکره، توان فنی ایران کاملا برجسته چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی بود. وقتی به توافق رسیدیم می توانستیم سه راهبرد داشته باشیم یکی راهبرد اجرای ساده اندیشانه و سهل گیرانه، چون این متنی فنی بوده که قرائت و برداشت از آن متفاوت باشد یک روایت دیگر عدم اجرای توافق بوده و یک روایت و راهبرد دیگر راهبرد اجرای هوشمندانه بود. ما مذاکره نکردیم که به توافق نرسیم و مذاکره کردیم که توافق را اجرا کنیم بنابراین گزینه عدم اجرا منتفی و منزوی است. مجموعه مصوبات شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی و نامه تاریخی مقام معظم رهبری

در قرائت از برجام شرایط اجرای برجام و تقدم و تاخر اقدامات برجام، در حقیقت اجرای هوشمندانه برجام بوده و ما امروز وارد این گزینه شده و در طول این 22 ماه فراز و نشیب های فراوانی بوده و باید گذشته را کنار گذاشته و امروز توقف در گذشته خطا است و چگونگی اجرای منجر به انسجام و وحدت ملی است را باید مد نظر قرار داده و امگان پذیر است.

 

شمخانی گفت: نباید هدف دشمن که انشقاق است را محقق نکرده و باید فرمان مقام معظم رهبری را با رعایت حساسیت به سمت داشتن یک توان هسته ای صلح آمیز قابل قبول و رفع تحریم های اقتصادی و مالی ناشی از پروژه صلح آمیز را مردم ایران لمس کنند.

 

وی اضافه کرد: مصوبات شورای عالی امنیت ملی زمانی مصوبه است که به تایید و امضای مقام معظم رهبری برسد و پیش از آن مصوبه نیست. همه مسیر قانونی در این نظام اینگونه تصمیم نگرفته شده بود که این موضوع مهم ملی در آن دخیل نباشد و بنابراین مجلس باید یک فرآیند منطقی را سپری می کرد و زمانی که نامه مقام معظم رهبری منتشر شد بحث های شورای عالی امنیت ملی به تصویب رسید. تمامی بحث هایی که در شورای عالی امنیت ملی بررسی می شود به استحضار مقام معظم رهبری می رسد و ایشان یا آن را امضا می کنند یا آنکه حاشیه ای درباره آن می نویسند.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: دشمنان ما به دنبال بر هم زدن معادله بوده و به دنبال دو دستگی در داخل کشور هستند.

 

وی درباره اجرای برجام گفت: اجرای برجام از یک زمان بندی تبعیت می کند و آنکه اجرا شده تمهیدات آن و مقدمات آن بوده و اجرای برخی کارهای فنی در نطنر و فردو آماده شده و مقدمات جمع اوری سانتریفیوژها شروع شده و اجرای اصلی برجام پس از بسته شدن پرونده ایران در شورای حکام انرژی اتمی است. و در یک نقشه راه مشخص شده اتهامات واهی که علیه ایران بوده، تسهیلات و تهمیداتی در این مقطع با رعایت خطوط قرمز فراهم شده و طی گزارشی به آژانس ارائه شده و شورای حکام باید رای به بسته شدن پرونده ایران درباره موضوعات و مسائل گذشته و پس از وقوع این موضوع عملیات اصلی اجرای برجام که در موضوع اراک و تبادل مواد است آغاز خواهد شد و این مهمترین نکته ای است که برجام با عملیاتی شدنش آغاز خواهد شد.

 

شمخانی اضافه کرد: آماده سازی فنی نیز جزو تمهیدات می شود. برداشته شدن سانتریفیوژ می تواند به شکل مهندسی و پیش زمینه مناسب صورت بگیرد چون از دور انداختن یک دستگاه می تواند آن را معیوب یا منفجر کند اما تمهید این کار برای برداشت سالم آن چیزی که داریم حتما نیازمند مقدمات است و این مقدمات زیان و ضرر ناشی از شتاب زدگی را کاهش می دهد.

وی افزد: هیئت برجام در شورای عالی امنیت ملی هنوز تشکیل نشده و ابعاد موضوع باید بررسی شود که هم نظارت کند و هم بر عیوب اضهار نظر کند یک کار همه جانبه بوده و همانطور که رهبر فرمودند یک توان مندی هوشمند فعال و قوی نیازمند است باید یک هیئت قوی که نیازمند زمان است تشکیل شود و باید به این موضوع سرعت بخشیده و هنوز اعضای آن مشخص نبوده و باید در شورای ملی بررسی شود.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: بسته شدن موضوع پی ام دی باید 26 آذر بسته شود.

شمخانی درباره هرگونه تحریم در دوره 8 ساله گفت: طبیعتا ایران این حق را برای خود حفظ خواهد کرد که بسته به اهمیت اقدام طرف مقابل، تصمیم گیری جدی یا اعتراضی بگیرد. توان هسته ای ایرانف یک توان بومی بوده و توسعه یافته و غیر محدود است و ایران به سرعت می تواند به نقطه مورد نظر برگردد و آنها باید بدانند که باید توافق را اجرا کنند و فضای افکار عمومی جهان کمک کننده به ناقض نبوده و آن را محکوم می کند و آنها امروز یک پارچه نیستند و امروز باید ظن و شک را به سوی آمریکایی ها برد و این اختلاف ناشی از ظهرو قدرتمندانه مذاکره کنندگان ما بوده و خوب است که آدم می خواهد برجام را در همه ابعاد نظر دهد فقط متن برجام را نخواند و متن مخالفنی برجام در آمریکا را هم بخواند و متن مخالفین برجام در منطقه را بخواند. چرا صهیونیست ها و برخی کشورهای عربی با برجام مخالف هستند چون حاوری نکات مقبت فراوانی است که به ملت ایران خدمت کرده اما باید بدانند که ایران یک دیده بانی دارد که این دیده بان نگاهش به تاریخ که امروز چه می گویند نیست و نگاهش به این نیست که چه کسی دارد شعبده بازی می کند نیست و نگاهش به اسمان است و اینکه خداوندی که در آسمان هاست از تصمیمیش راضی است یا ناراضی. اگر حس کرد خدامند ناراضی بوده و تامین کننده منافع ایران نبوده حتما تمهیدات آماده شده فراهم می کند تا به صورت جهشی دشمنان ایرا نرا در بهت قرار دهد.

 

وی گفت که تاریخ اعلام شده (درباره اعلام نظر درباره پی ام دی) 24 آذرماه است.

شمخانی درباره اصل برداشته شدن سانتریفیوژهاست گفت: سانتریفیوژهایی که در حال گردش هستند جمع نشدند.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره موضوع مقابله با نفوذ ذشمن گفت: آیا نفوذ موضوع جدیدی است؟ براندازی یک دستور کار همیشگی برای مقامات آمریکایی‌ها بوده است. ولی آیا هر تماس و تعاملی معنایش نفوذ است. ما نیازمند یک هوشیاری هستیم. بدترین راه مقابله با نفوذ تنزل موضوع نفوذ است و تبدیل آن به یک موضوع جناحی و استفاده از آن برای حذف رقیب است چیزی که این روزها مطرح می شود.

 

وی گفت: بحث نفوذ در داخل کشور مورد اجماع همه دستگاه های امنیتی بوده و هیچ کسی تردیدی درباره آن ندارد. اما آیا چهره ایران عوض می شود؟ بله، چهره کاذب ایران تغییر می کند 35 سال و 12 سال است که به صورت لاینقطع علیه ایران کار کرده و ایران هراسی به عنوان یک پروژه دنبال کرده اند . گاهی اوقات وزای خارجه غربی ها که می آیند یک سوال کردم که تصویر شما از ایران قبل و بعد از سفر تغییری کرده که اکثرا جواب مثبت داده و من این را ایران هراسی می نامم. بنابراین حاتما تصویر ایران تغییر می کند. تصویر حمایت ایران از فلسطین و مقاومت و مردمسالاری دینی هرگز تغییر نخواهد کرد اما غربی ها و تکفیری ها هدف واحدی دارند و می گویند که ایران بعد از برحجام تسلیم شد. و می گویند که ایران پس از برجام دست از اندیشه های انقلابی اش برداشته است. بله تصویر ایران عوض می شود چون دیگر ایران هراسی معنا ندارد و تصویر ایران به معنای اتکا به قدرت مردمش و دفاع از مردم عراق و سوریه و مردم فلسطین و مقابله هوشمندانه با سیاست ها یاستعماگرایانه آمریکا محکمتر از قبل ادامه خواهد یافت.

 

وی درباره تغییر ماهیت روابط ایران و آمریکا گفت: اگر آمریکا دست از گرگ بودنش بردارد بله. آمریکا نمی تواند دست از گرگ بودنش بردارد.

 

شمخانی درباره نوسازی سیاست خارجی ایران گفت: چیزی که ما را در 8 سال دفاع مقدس وادار به ایستادگکی کرد، استقلال آزادی و جمهوری اسلامی بوده و این علت بنیانگذاری بوده و جمهوری اسلامی ایران نمی تواند ا اصولمان دست بکشیم مگر آنکه مفاهیمی که تولید کردیم دیگر نباشد اما آمدند و همهترین کاری که کردند که دین می تواند اداره کننده جامعه باشد و همان موقع نیز اسلام ناب محمدی از اسلام آمریکایی تفکیک کردند و این مفهومی است که نمی توان آن را کنار زد. رابطه تاریخی و باورهای دینی ما و هم تجربه انقلاب اسلامی در 3 دهه که عبور کردیم نشان دهنده پایداری بر اصول خودمان است. اگر امروز از ایران با عظمت باد می کنند واگر ش قدرت مجبور می شوند که در برابر ایران بنشینند و مذاکره کنند ناشی از آن است. بعدی می دانم کسی در ذهنش این باشد که ایران را می توان از اصول خودش جدا کرد و اگر کسی این وهیمت را دارد شکست می خورد.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره بزک کردن چهره آمریکا توسط برخی در داخل گفت: یکی از دوستانم به من زنگ زد و گفت که آقای شمخانی چرا جلوی مک دونالد و کی اف سی را گرفتید مگر ما با مرغ سوخاری و خوراکی مخالفیم. من معتقدم که خود موضوعش اهمیت ندارد اما اگر ترکیب شد با اعزام هیئت های کارشناسی به نام توریست و آشنا به دیپلماسی سیاه، دیپلماسی سیاه به معنای تماس با مردم بدون دولت برای تحریک مردم است که از آمریکا یا متحدان آمریکا باشد و برای انجام این رسالت باشد مثلا متخصصین تحریک فضای مجازی ایرانی، آمریکایی ها در سال 1979 در ایران حضور داشتند و نتوانستند انقلاب ایران را سرنگون کنند،‌انگاه مشکل ساز خواهد شد.

 

وی درباره حضور ایران در جنگ سوریه گفت: استمرار شهادت طلبی در نسل کهنسال ما

موضوع عجیبی است. ما در سوریه مشاوره می دهیم. چرا باید حکومت مبتنی بر انتخابات مردم بر استانداردهای خاورمخیانه مورد هجوم قرار دهد و یک حکومت خاندانی و موروثی و عشیره ای و قبیله ای که رانندگی زن در آن ممنوع است امن باشد ولی ان حکومت سقوط کند به این دلیل که سکویی است برای مقابله با رژیم صهیونیستی و اگر این حکومت سقوط کند البته به این شکله و فشار از بیرون، تکلیف مردم عراق و لبنان چیست و این دو تا از این سقوط اسیب ببنید تکلیف ما و تهران چیست. ما اگر حضور جدی داشتیم که وضع زودتر از این مشخص می شد. اگر ما در سوریه حضور نداشتیم باید در مرزهای خود با آنها مقابله می کردیم پروژه ایران هراسی برای این بود که ایران سنگر ثبات و امنیت در منطقه دستخوش تحول بشود.

 

شمخانی درباره برخی از عناصری که اخیر بازداشت شده اند گفت: ما از شبیخون فرهنگی مثلا فقط بحث بدحجابی را به آن بپردازیم و این تنزل این موضوع به شمار می‌اید.ما حتما باید در مقابل نفوذ به وحدت نظر برسیم. بزک کردن و نفوذ در رسانه یک اصل است اما این موضوع را نباید جناحی کنیم. ما باید سد نفوذ را مستحکم کنیم و دشمن با روش های متفاوت و استفاده از نارضایتی کوچک و استفاده از سیل باید با یک جبهه متحد آن را هدف قرار دهیم.

 

وی گفت: انتقاد و منتقد محترم هستند به شرطی که از نیکویی های یک پدیده ای که از ان انتقاد می کند بگوید و انتقادی که ارائه می کند راه حل هم ارائه دهد و اگر این شروط را رعایت کرد باید حتما باید مورد احترام قرار بگیرد. انرژی هایمان را برای استفاده از یک نقطه ضعف برای ضربه زدن به طرف مقابل استفاده نکنیم.

 

دبیر شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: آمریکایی ها بعد از 13 ابان به صدام کمک کرده و بهترین جوانان ما را گرفتند بعد از جنگ تحریم ها را اعمال کردند و تلاش کردند که فرهنگ اسلام ایران را به شکل مختلف دچار استخاله کنند و آمریکایی ها امروز اگر فرصت پیدا کنند نه تنها سیلی که با لگد به ما خواهند زد.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم