باید از پویایی نشست وین استفاده شود

    •••••  چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴ — ۱۲:۱۹ کد مطلب : 23987/a   

همزمان با تاکید فرستاده سازمان ملل به سوریه بر لزوم استفاده از تحرک و پویایی به دست آمده در مذاکرات وین، معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که هیاتی از مخالفان سوریه امروز (چهارشنبه) به مسکو سفر می‌کنند.

 

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از شبکه خبری سیریا نیوز، استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه از قدرت‌های بزرگ جهانی خواست تا از تحرک و پویایی به دست آمده در مذاکرات وین درباره سوریه استفاده کرده و یک روند سیاسی را ایجاد کنند که قادر به خارج کردن کشور از جنگ باشد.

 

وی در پایان نشست شورای امنیت گفت: تحرک و پویایی نشست وین نباید از دست برود. این دیدارها باید موجب تحقق اهدافی برای مردم سوریه شوند. یکی از این اهداف این است که خشونت کاهش یابد.

 

دی میستورا گفت:‌ کار من این است که مطمئن شوم کشورهای مهمی مثل روسیه، عربستان و ایران بر سر میز مذاکرات می‌نشینند و روند سیاسی را ارائه می‌دهند. اکنون زمان آن فرا رسیده که این کشورها با این چالش‌ها مواجه شوند.

 

نشست آتی وین درباره سوریه روز شنبه با حضور مقامات جهان برگزار خواهد شد. مسئولان کشورهای جهان در نشست‌های قبلی نتوانستند به توافق بر سر سرنوشت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در مرحله آتی دست یابند.

 

در همین راستا میخائیل بوگدانف، معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که هیاتی از مخالفان سوریه امروز به مسکو سفر می‌کنند. این هیات شامل نمایندگانی از "جبهه آزادی و تغییر" است.

 

از سوی دیگر، بوگدانف اعلام کرد که مسکو هنوز سند ویژه‌ای درباره سوریه را تدوین نکرده و تنها افکاری در ذهن دارد که نیاز به بحث بیشتری دارد.

 

بوگدانف تاکید کرد: ما با دیگر شرکت کنندگان در نشست وین طرح‌های خود را درباره نحوه آغاز روند سیاسی بررسی خواهیم کرد. ما باید سوری‌ها را کمک کنیم.

 

وی افزود: باید سرنوشت بشار اسد را خود سوری‌ها مشخص کنند.

 

اظهارات بوگدانف پس از آن ایراد شد که روز سه شنبه خبرگزاری رویترز از تهیه پیش‌نویس طرحی از سوی روسیه خبر داد که در آن پیش‌بینی شده دولت و اپوزیسیون سوریه ظرف 18 ماه قانون اساسی را اصلاح کنند و پس از آن انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام برگزار شود.

 

همچنین سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که کشورش در صدد رسیدن به نظر جامعی درباره مخالفان سوری است که می‌توانند بخشی از مرحله انتقالی باشند.

منبع:ایسنا