درباره توهم جنگ با تکنولوژی در ایران

تحلیل ایران
    •••••  ﺳﻪشنبه ۰۲ دی ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰ کد مطلب : 241/a   

اگر امروز در کتابهای تاریخی می خوانیم که ورود دوچرخه و چایی و تلگرام و تلفن و راه آهن با چه جنجالها و هیاهوهای مخالفت گونه ای روبرو بوده و به تحجر و جهل مخالفان می خندیم چندان عجیب نیست . عجیب این است که امروزه نیز همین مخالفت ها با فناوری با صدها مرتبه جهل بیشتر در جامعه ایرانی وجود دارد و افسوس که نهادهای دولتی و عمومی در این مخالفت پیشرو  هستند و هزینه این مخالفت اغلب از جیب و پرستیژ مردم پرداخت می شود.

یعنی برخلاف رویه مرسوم که دولتها باید در توسعه گرایی پیشرو باشند و به روند پیشرفت کشور و مردم شتاب بدهند؛ در ایران بخش هایی از دولت ها و حاکمیت نه تنها پیشرو نیستند بلکه مانع و دیوار مستحکمی در برابر توسعه هستند . البته باید این واقعیت را هم گفت که بخشهایی از دولت و حاکمیت نیز در این حوزه پیشرفت قابل توجهی داشتند که انکار آن شرط انصاف نیست . برای مثال برخی بانکهای خصوصی در بانکداری الکترونیک و غیر حضوری خدمات خوبی به مردم ارائه می دهند . هرچند انگیزه های سودجویانه پیشران آنها در این حوزه بوده است .شهرداری تهران نیز در این حوزه به ویژه در دفاتر خدمات الکترونیک  پیشرفتهای محسوسی داشته است  و اما در برخی از نهادها مانند ثبت اسناد شکافی دهها ساله در این حوزه دیده می شود .

البته باید به این نکته هم توجه کرد که با نبود دولت الکترونیک زمینه فساد و خطا و انحراف هم بیشتر می شود و در نتیجه می توان گفت مخالفان دیجیتالی شدن خدمات دولت خواسته و ناخواسته زمینه ساز فساد هستند. نکته ای که اخیرا آقای روحانی رییس جمهور محترم در اجلاس مبارزه با فساد اجمالا به آن اشاره کردند. نمونه دیگر و مشهود جنگ با فناوری نوین که در پوشش و نقاب حفظ ارزشها و امنیت کشور صورت می گیرد فیلتر فله ای اینترنت و ارسال وسیع پارازیت بر شبکه های ماهواره ای است . بنابر نظر متخصصان و آمارهای رسمی،  ایران از نظر سرعت اینترنت و خدمات اینترنتی یکی از وخیم ترین و بدترین وضعیتها را در جهان دارد به گونه ای که در شبکه های مجازی موجی از شوخی و کنایه و طنز در خصوص سرعت اینترنت در ایران وجود دارد. برای مثال جوانان می گویند فقط در ایران است که اگر بروی سینما و فیلمی را ببینی و برگردی زمان کمتری را صرف می کنید تا اینکه همان فیلم را بخواهید با سرعت 120 کیلو بیت در ثانیه دانلود کنید . یکی از دلایل این سرعت اندک غیر کم فروشی های مرسوم که شرعا و اخلاقا و قانونا خطا و جرم و گناه است؛ وجود فیلتر های غیر هوشمند و بی حساب و کتاب در شبکه های توزیع پهنای باند است که با هزینه های سرسام آوری انجام می شود و البته نان چربی نیز عاید دلالان مربوطه می کند. گفتنی است هیچ کس مخالف اصل فیلتراسیون اینترنت در کشوری مثل ایران نیست و عاقلانه این است بگوییم همانگونه که مخالف فیلتر نیستیم اما با فیلتر فله ای و غیر هوشمند مخالفیم زیرا وافی به مقصود نیست زیرا با وجود انواع و اقسام فیلتر شکن ها  و وی پی ان ها این اقدامات محدود کننده فقط به تنزل آبروی کشور می انجامد و بازار فیلتر شکن فروش ها و وی پی ان فروش ها را رونق می دهد.

واقعیت این است که فیلتر فقط در صورتی منطقی و معقول است که متناسب با موقعیت اجتماعی و فرهنگی کاربر تعریف شود .بدیهی است که دسترسی یک نوجوان 15 ساله با یک مرد 40 ساله به اینترنت باید متفاوت باشد و بسیار ابلهانه است اگر فیلتر عمومی برای همه اقشار جامعه و بدون در نظر گرفتن تفاوتها عمال شود و دل خوش کنیم که به تکلیف خود عمل کرده ایم . در نظام اسلامی تکلیف غیر مسئولانه معنا ندارد و هر اقدامی باید به اقتدار و مشروعیت نظام بیفزاید .

در حوزه پارازیتها نیز مساله این گونه است در این که بسیاری از برنامه های ماهواره ای مضر به فرهنگ و ارزشهای جامعه است شکی نیست اما ارسال پارازیت برای دریافت نکردن این برنامه ها ساده ترین و پرهزینه ترین و در عین حال کم اثر ترین راه مقابله با برنامه های مخرب ماهواره است . راه صحیح در این حوزه اولا اگاه کردن مردم و خانواده ها از اهداف آشکار و پنهان و خواسته و ناخواسته گردانندگان این شبکه ها ست و در مرحله ای اصولی تر امکان ورود بخش خصوصی به تولید و راه  اندازی شبکه های رادیویی و تلویزیونی تحت قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی است . موانع قانونی این فضا نیز با ارجاع مساله به مجمع تشخیص مصلحت نظام قابل رفع است چنانکه موانع خصوصی سازی اقتصادی  با تفسیر مجدد اصل 44 قانون اساسی فراهم شد. متاسفانه تحت تاثیر تاریخ استبدادزده کشور هنوز در اعمال سیاست ها گاهی تاکتیک قایم موشک بازی را اجرا می کنیم وراهکار  کی بود کی بود من نبودم . در نظام مردم سالار دینی اگر سیاستی و تصمیمی اتخاذ می شود باید انقدر پشتوانه کارشناسی و عقلانی داشته باشد که مجری آن خود را پنهان نکند. بلکه با افتخار مسئولیت اجرای آن را برعهده بگیرد.

متاسفانه باید صادقانه بگوییم مواجهه ما با فناوری های جدید در برخی بخشها بسیار منفعلانه و واپس گرایانه بوده است و نتوانستیم هوشمندانه و فعال با این میهمانان ناخوانده مواجه شویم . از این رو نه تنها بهره چندانی از آنها نمی بریم بلکه هزینه های زیادی نیز بر کشور تحمیل می شود و جا دارد با بازنگری جدی در مفروضات و ذهنیت ها ی موجود و اتخاد سیاستهای مدبرانه در قابل تکنولوژی های جدید به الگویی واقعی و هوشیار در کشورهای اسلامی در مواجهه با فناوری شویم . آیا کسی هست مدعی باشد در این حوزه ایران توانسته عملکرد خوب و نمونه ای در قیاس با کشورهایی مثل مالزی و ترکیه داشته باشد ؟