کاهش هزینه‌های "حوزه سلامت" با تهیه پیوست زیست محیطی

    •••••  پنجشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۴ — ۱۵:۱۱ کد مطلب : 24168/a   
رئیس سازمان محیط زیست از تهیه لایحه مالیات سبز جهت ارائه به مجلس شورای اسلامی خبر داد.
 
به گزارش خبرنگار  باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وبدا؛ معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات انجام شد، با بیان این که فرآورده های سوختی مهم ترین منبع کسب مالیات های سبز در سراسر دنیا است، عنوان کرد: سوخت به ویژه سوخت های سنگین آلوگی هایی را دارد که به نسبت میزان تولید آلودگی اش در تمام دنیا عوارض و مالیات هایی در مورد آنها اعمال می شود.
 
وی با اشاره به کالاهایی که بسته بندی های سنگین دارند و نیز انواع پلاستیک ها، اظهار کرد: این کالاها نیز در سطح دنیا عوارض و مالیات هایی را به خود اختصاص می دهند. لذا دولت لایحه جدیدی را در مورد ارزش افزوده  و مالیات این نوع کالاها و آلاینده ها در حال تهیه برای ارسال به مجلس شورای اسلامی است.
 
رئیس سازمان محیط زیست ادامه داد: در این لایحه مالیات های سبز طرح کرده ایم . همچنین با همکاری مشترک با وزارت اقتصاد و دارایی بر موضوعاتی چون اقتصاد سبز متمرکز هستیم.
 
معاون رئیس جمهور با تاکید بر این که دولت یازدهم موضوع اقتصاد سبز را برای خود یک تکلیف می داند، گفت: رشد اقتصادی ضروری است اما باید از محل بخش هایی که منجر به تهدید محیط زیست و سلامت مردم می شوند مالیات هایی را دریافت کرد تا ضمن اثر بازدارندگی منجر به منابع درآمدی در حوزه های سلامت و محیط زیست شود.
 
ابتکار از آغاز به کار صندوق ملی محیط زیست ایران پس از سال ها تعطیلی سخن گفت و اظهار کرد: این صندوق اکنون مدت زمان 6 ماه است که کار خودر ا دوباره آغاز کرده. این صندوق نیز یکی از سازوکارهای جدی در حمایت اقتصادی از حوزه های محیط زیست و نیز مدیریت عوارض و مالیات های سبز است.
 
معاون رئیس جمهور با اشاره به وجود پیوست های زیست محیطی در پروژه های بزرگ صنعتی برای تامین هر چه بیشتر سلامت مردم، خاطرنشان کرد: بر اساس قانون در حال حاضر تمام طرح های بزرگ صنعتی باید پیوست زیست محیطی داشته باشد. این پیوست برای طرح های متوسط که می تواند آثار زیست محیطی داشته باشد از سوی ما توصیه می شود.
 
رئیس سازمان محیط زیست کشور با ابراز خرسندی نسبت به این که بسیاری از شهرها الزام به تهیه پیوست های زیست محیطی را در پروژه های متوسط آغاز کرده اند، عنوان کرد: صاحبان صنایع در این شهرها آثار مثبت تهیه پیوست های سلامت و زیست محیطی را درک کرده اند زیرا منجر به پیشگیری از بسیاری از آسیب ها شده است.
 
ابتکار با تاکید بر این که مسئولان ودست اندرکاران حوزه صنعت در هر شهر و استان باید باور داشته باشند که تهیه پیوست های زیست محیطی و سلامت برای پروژه های صنعتی اقدامی تصنعی و تشریفاتی نیست، خاطرنشان کرد: در صورتی که  پیوست های زیست محیطی به خوبی تهیه شود می تواند از آثار منفی در حوزه محیط زیست جلوگیری کند. بدیهی است با دارا بودن محیطی زیستی پاک و سبز می توان هزینه های حوزه سلامت را به میزان قابل توجهی کاهش داد.